Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

8. Miód i wosk (Elżbieta Gajowiak)

Elżbieta Gajowiak, chemiczka, specjalistka w technologii produktów pszczelich, nauczyciel Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Nagranie wideo o technologii produktów pszczelich dostępne pod adresem: http://teatrnn.pl/historiamowiona/swiadek/Gajowiak,_Elżbieta_(1952-_)

 

Miód i wosk

Centrum Spotkania Kultur jest jednym z dwóch miejsc w Lublinie, w którym powstały miejskie pasieki pszczelarskie. W CSK działa ona na zielonym dachu budynku. Pszczelarstwo jest przez nas wykorzystywane do prowadzenia warsztatów integrujących mieszkańców, o charakterze międzypokoleniowym (w ramach projektu Miejska Pasieka Artystyczna). W związku ze specyficznym okresem końca roku (listopad i grudzień), świętami i zwyczajami przypadającymi na ten czas (w tradycji jest to czas odnoszący się to wspominania zmarłych ale także patrona pszczelarzy św. Ambrożego i Bożego Narodzenia) przeprowadzimy warsztat związany z symbolicznym znaczeniem pszczelich produktów używanych w kuchni. Miód i wosk miały zawsze szczególne znaczenie. Związane były z tajemniczym pokarmem i zaświatami. Pełniły funkcje lecznicze i wróżebne. Niektóre z tych funkcji przenoszone były na stoły wigilijne, używane w dzień zaduszny, służyły jako pokarmy dla zmarłych (ślady tych zwyczajów możemy znaleźć choćby w II części "Dziadów"). Nade wszystko jednak miód to doskonały produkt będący bazą wielu znakomitych potraw. Podczas warsztatu poznamy kilka podstawowych zastosowań miodu w kontekście tradycji świątecznych. http://spotkaniakultur.com/pl/miejska-pasieka-artystyczna

Warsztat przeznaczony jest dla 20 osób.

Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą fartuchów kuchennych. Produkty i narzędzia zapewnia organizator.
 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

13.12.2016 godz. 14:00 - 17:00

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW
Lublin, PLac Teatralny 1
imadej@nck.pl, ezbroja@nck.pl, 22 210 01 64, 22 210 0161
Liczba odsłon: 717
02.10.2016