Spotkanie z francuskim socjologiem i profesorem architektury André Sauvagem, Kultura/Demokracja, 16-17.12.2016, Warszawa
Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Nowy Teatr zapraszają na cykl "Kultura/Demokracja". Celem cyklu jest zainicjowanie krytycznej refleksji na temat uczestnictwa w kulturze poprzez dyskusje i warsztaty z doświadczonymi praktykami i teoretykami z zagranicy. Ostatnim gościem, w dniach 16-17 grudnia w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie, jest francuski socjolog i profesor architektury André Sauvage. Wstęp na wykład jest wolny i nieobjęty rejestracją. Aby wziąć udział w warsztacie (koszt: 50 zł), należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 30 listopada.
16-17 GRUDNIA 2016 ROKU
André Sauvage
Mieszkańcy: nowa siła dla zrównoważonego rozwoju
André Sauvage – francuski socjolog, profesor architektury w Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Bretagne (ENSAB), członek Instytutu Planowania i Urbanistyki, zaangażowany w projekt Le Blosne dans l’histoire zmierzający do kompleksowego opracowania historii dzielnicy Le Blosne w Rennes i realizujący społeczne działania z tym związane. Autor książki Rennes, Le Blosne: Du grand ensemble au vivre ensemble, poświęconej m.in. kolektywnej pamięci mieszkańców dzielnicy. Realizuje działania praktyczne włączające mieszkańców w planowanie przestrzenne i laboratoria miejskie związane z życiem społeczności na blokowiskach w Rennes.
http://blosne.rennes-blog.org/le-blosne-dans-lhistoire/
1. SPOTKANIE – WYKŁAD I DYSKUSJA
Termin: piątek, 16 grudnia, godz. 18:00-20:00
Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
Przestrzeń miast jest efektem planowania centralnej lub lokalnej administracji, w ramach którego mieszkańcy są często pomijani, a uprzywilejowaną rolę odgrywa architekt-ekspert. Potrzeba wiele czasu, aby zmienić ten klasyczny model w sposób, który uwzględniałby także wiedzę i doświadczenie faktycznych użytkowników przestrzeni miejskiej.
Wykład poświęcony będzie metodom demokratyzacji procesu kształtowania współczesnych miast. Na przykładzie projektów realizowanych na wielokulturowych blokowiskach Rennes, André Sauvage pokaże, w jaki sposób doświadczenie mieszkańców może mieć istotny wpływ na planowanie przestrzenne. Ważnym aspektem tych projektów jest przejście od miasta wyobrażonego do miasta realnego: wspólne wyznaczenie celów, oparcie projektowania na dyskusji, włączenie mieszkańców w analizę przestrzeni już istniejącej. Pytanie o partycypację dotyczy tu również zaangażowania w ten proces polityków i architektów, redefinicji relacji władzy
i odpowiedzialności.
Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.
Wstęp wolny.
2. WARSZTAT
Termin: sobota, 17 grudnia, godz. 10.00-18.00
Miejsce: PUNKT ZBIORCZY / Instytut Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa
Warsztat będzie miał formę laboratorium badawczo-projektowego, które usytuowane będzie w przestrzeni miejskiej, w konkretnej lokalizacji w Warszawie. Uczestnicy warsztatu poznają proste metody, jak można dokonać wstępnego rozpoznania charakteru społecznego tego miejsca i sposobów jego użytkowania. Na podstawie zebranych informacji zaplanują wspólnie projekt odpowiadający specyfice analizowanej przestrzeni. Zrealizują też wspólnie interwencję miejską, pokazującą potencjał nawet niewielkich zmian
w rutynie codzienności.
Warsztat będzie tłumaczony na język polski.
Rekrutacja:
Obowiązuje rejestracja internetowa. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 30 listopada 2016 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału w warsztacie jest obecność na spotkaniu z André Sauvage 16 grudnia o godz. 18:00.
Liczba miejsc: 20 osób.
Wyniki rekrutacji podamy 1 grudnia 2016 roku.
Koszt:
Udział w wykładzie jest bezpłatny.
Organizatorzy dotują finansowo warsztat oraz zapewniają wyżywienie. Opłata wnoszona przez uczestnika to 50,00 PLN brutto (40,65 zł netto).
Wpłaty: Wpłaty należy dokonać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w warsztacie, najpóźniej do dnia 7 grudnia 2016 roku.
Konto nr: 61 1130 1017 0000 0577 0120 0001
Odbiorca: Narodowe Centrum Kultury ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa
Tytułem: Opłata za udział w warsztacie André Sauvage
WIĘCEJ INFORMACJI O CYKLU -> nck.pl/cykl-kultura-demokracja
Źródło: Platforma Kultury
16.12.2016 - 17.12.2016
Warszawa, Madalińskiego 10/16
imadej@nck.pl, 22 210 01 94

Zobacz także:
Animacja Kultury IKP UW zaprasza na studia
Stowarzyszenie Katedra Kultury we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego zachęca do udziału w naborze na studia na specjalizacji praktycznej "Animacja Kultury" w roku akademickim 2017/2018. Zaproszenie jest kierowane do wszystkich zainteresowanych profesjonalną realizacją działań społeczno-kulturalnych, posiadających dyplom licencjata, magistra lub równorzędnego.
Pedagogika Teatru - studia podyplomowe
Rusza kolejny nabór na dwuletnie studia podyplomowe Pedagogika Teatru! Studia organizowane są przez Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury
Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!