Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Spotkanie z francuskim socjologiem i profesorem architektury André Sauvagem, Kultura/Demokracja, 16-17.12.2016, Warszawa

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Nowy Teatr zapraszają na cykl "Kultura/Demokracja". Celem cyklu jest zainicjowanie krytycznej refleksji na temat uczestnictwa w kulturze poprzez dyskusje i warsztaty z doświadczonymi praktykami i teoretykami z zagranicy. Ostatnim gościem, w dniach 16-17 grudnia w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie, jest francuski socjolog i profesor architektury André Sauvage.  Wstęp na wykład jest wolny i nieobjęty rejestracją. Aby wziąć udział w warsztacie (koszt: 50 zł), należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 30 listopada.

 

 16-17 GRUDNIA 2016 ROKU

André Sauvage 

Mieszkańcy: nowa siła dla zrównoważonego rozwoju

 

André Sauvage – francuski socjolog, profesor architektury w Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Bretagne (ENSAB), członek Instytutu Planowania i Urbanistyki, zaangażowany w projekt Le Blosne dans l’histoire zmierzający do kompleksowego opracowania historii dzielnicy Le Blosne w Rennes i realizujący społeczne działania z tym związane. Autor książki Rennes, Le Blosne: Du grand ensemble au vivre ensemble, poświęconej m.in. kolektywnej pamięci mieszkańców dzielnicy. Realizuje działania praktyczne włączające mieszkańców w planowanie przestrzenne i laboratoria miejskie związane z życiem społeczności na blokowiskach w Rennes.

http://blosne.rennes-blog.org/le-blosne-dans-lhistoire/

1. SPOTKANIE – WYKŁAD I DYSKUSJA

Termin: piątek, 16 grudnia, godz. 18:00-20:00
Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

Przestrzeń miast jest efektem planowania centralnej lub lokalnej administracji, w ramach którego mieszkańcy są często pomijani, a uprzywilejowaną rolę odgrywa architekt-ekspert. Potrzeba wiele czasu, aby zmienić ten klasyczny model w sposób, który uwzględniałby także wiedzę i doświadczenie faktycznych użytkowników przestrzeni miejskiej.

Wykład poświęcony będzie metodom demokratyzacji procesu kształtowania współczesnych miast. Na przykładzie projektów realizowanych na wielokulturowych blokowiskach Rennes, André Sauvage pokaże, w jaki sposób doświadczenie mieszkańców może mieć istotny wpływ na planowanie przestrzenne. Ważnym aspektem tych projektów jest przejście od miasta wyobrażonego do miasta realnego: wspólne wyznaczenie celów, oparcie projektowania na dyskusji, włączenie mieszkańców w analizę przestrzeni już istniejącej. Pytanie o partycypację dotyczy tu również zaangażowania w ten proces polityków i architektów, redefinicji relacji władzy
i odpowiedzialności.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Wstęp wolny. 

2. WARSZTAT

Termin: sobota, 17 grudnia, godz. 10.00-18.00
Miejsce: PUNKT ZBIORCZY
Instytut Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Warsztat będzie miał formę laboratorium badawczo-projektowego, które usytuowane będzie w przestrzeni miejskiej, w konkretnej lokalizacji w Warszawie. Uczestnicy warsztatu poznają proste metody, jak można dokonać wstępnego rozpoznania charakteru społecznego tego miejsca i sposobów jego użytkowania. Na podstawie zebranych informacji zaplanują wspólnie projekt odpowiadający specyfice analizowanej przestrzeni. Zrealizują też wspólnie interwencję miejską, pokazującą potencjał nawet niewielkich zmian
w rutynie codzienności.

Warsztat będzie tłumaczony na język polski.

Rekrutacja:

Obowiązuje rejestracja internetowa. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 30 listopada 2016 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału w warsztacie jest obecność na spotkaniu z André Sauvage 16 grudnia o godz. 18:00.

Liczba miejsc: 20 osób.

Wyniki rekrutacji podamy 1 grudnia 2016 roku.

Koszt:

Udział w wykładzie jest bezpłatny.
Organizatorzy dotują finansowo warsztat oraz zapewniają wyżywienie. Opłata wnoszona przez uczestnika to 50,00 PLN brutto (40,65 zł netto).

Wpłaty: Wpłaty należy dokonać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w warsztacie, najpóźniej do dnia 7 grudnia 2016 roku.

Konto nr: 61 1130 1017 0000 0577 0120 0001
Odbiorca: Narodowe Centrum Kultury ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa
Tytułem: Opłata za udział w warsztacie André Sauvage 

WIĘCEJ INFORMACJI O CYKLU -> nck.pl/cykl-kultura-demokracja
 

 

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

16.12.2016 - 17.12.2016

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW, Nowy Teatr
Warszawa, Madalińskiego 10/16
imadej@nck.pl, 22 210 01 94
Ulotka cyklu
Liczba odsłon: 2481
30.11.2016