Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Spotkanie z francuskim socjologiem i profesorem architektury André Sauvagem, Kultura/Demokracja, 16-17.12.2016, Warszawa

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Nowy Teatr zapraszają na cykl "Kultura/Demokracja". Celem cyklu jest zainicjowanie krytycznej refleksji na temat uczestnictwa w kulturze poprzez dyskusje i warsztaty z doświadczonymi praktykami i teoretykami z zagranicy. Ostatnim gościem, w dniach 16-17 grudnia w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie, jest francuski socjolog i profesor architektury André Sauvage.  Wstęp na wykład jest wolny i nieobjęty rejestracją. Aby wziąć udział w warsztacie (koszt: 50 zł), należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 30 listopada.

 

 16-17 GRUDNIA 2016 ROKU

André Sauvage 

Mieszkańcy: nowa siła dla zrównoważonego rozwoju

 

André Sauvage – francuski socjolog, profesor architektury w Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Bretagne (ENSAB), członek Instytutu Planowania i Urbanistyki, zaangażowany w projekt Le Blosne dans l’histoire zmierzający do kompleksowego opracowania historii dzielnicy Le Blosne w Rennes i realizujący społeczne działania z tym związane. Autor książki Rennes, Le Blosne: Du grand ensemble au vivre ensemble, poświęconej m.in. kolektywnej pamięci mieszkańców dzielnicy. Realizuje działania praktyczne włączające mieszkańców w planowanie przestrzenne i laboratoria miejskie związane z życiem społeczności na blokowiskach w Rennes.

http://blosne.rennes-blog.org/le-blosne-dans-lhistoire/

1. SPOTKANIE – WYKŁAD I DYSKUSJA

Termin: piątek, 16 grudnia, godz. 18:00-20:00
Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

Przestrzeń miast jest efektem planowania centralnej lub lokalnej administracji, w ramach którego mieszkańcy są często pomijani, a uprzywilejowaną rolę odgrywa architekt-ekspert. Potrzeba wiele czasu, aby zmienić ten klasyczny model w sposób, który uwzględniałby także wiedzę i doświadczenie faktycznych użytkowników przestrzeni miejskiej.

Wykład poświęcony będzie metodom demokratyzacji procesu kształtowania współczesnych miast. Na przykładzie projektów realizowanych na wielokulturowych blokowiskach Rennes, André Sauvage pokaże, w jaki sposób doświadczenie mieszkańców może mieć istotny wpływ na planowanie przestrzenne. Ważnym aspektem tych projektów jest przejście od miasta wyobrażonego do miasta realnego: wspólne wyznaczenie celów, oparcie projektowania na dyskusji, włączenie mieszkańców w analizę przestrzeni już istniejącej. Pytanie o partycypację dotyczy tu również zaangażowania w ten proces polityków i architektów, redefinicji relacji władzy
i odpowiedzialności.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Wstęp wolny. 

2. WARSZTAT

Termin: sobota, 17 grudnia, godz. 10.00-18.00
Miejsce: PUNKT ZBIORCZY
Instytut Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Warsztat będzie miał formę laboratorium badawczo-projektowego, które usytuowane będzie w przestrzeni miejskiej, w konkretnej lokalizacji w Warszawie. Uczestnicy warsztatu poznają proste metody, jak można dokonać wstępnego rozpoznania charakteru społecznego tego miejsca i sposobów jego użytkowania. Na podstawie zebranych informacji zaplanują wspólnie projekt odpowiadający specyfice analizowanej przestrzeni. Zrealizują też wspólnie interwencję miejską, pokazującą potencjał nawet niewielkich zmian
w rutynie codzienności.

Warsztat będzie tłumaczony na język polski.

Rekrutacja:

Obowiązuje rejestracja internetowa. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 30 listopada 2016 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału w warsztacie jest obecność na spotkaniu z André Sauvage 16 grudnia o godz. 18:00.

Liczba miejsc: 20 osób.

Wyniki rekrutacji podamy 1 grudnia 2016 roku.

Koszt:

Udział w wykładzie jest bezpłatny.
Organizatorzy dotują finansowo warsztat oraz zapewniają wyżywienie. Opłata wnoszona przez uczestnika to 50,00 PLN brutto (40,65 zł netto).

Wpłaty: Wpłaty należy dokonać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w warsztacie, najpóźniej do dnia 7 grudnia 2016 roku.

Konto nr: 61 1130 1017 0000 0577 0120 0001
Odbiorca: Narodowe Centrum Kultury ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa
Tytułem: Opłata za udział w warsztacie André Sauvage 

WIĘCEJ INFORMACJI O CYKLU -> nck.pl/cykl-kultura-demokracja
 

 

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

16.12.2016 - 17.12.2016

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW, Nowy Teatr
Warszawa, Madalińskiego 10/16
imadej@nck.pl, 22 210 01 94
Ulotka cyklu
Liczba odsłon: 2027
30.11.2016

Zobacz także:

Pedagogika Teatru - studia podyplomowe

Rusza kolejny nabór na dwuletnie studia podyplomowe Pedagogika Teatru! Studia organizowane są przez Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Place Warszawy (do odzyskania)

Place Warszawy (do odzyskania) to trzyletni projekt badawczy zainicjowany przez dwie organizacje: Fundację Puszka i Fundację Bęc Zmiana. Projekt obejmie swoim zasięgiem wszystkie place warszawskie, które zostaną przedstawione na portalu – Mapie Placów Warszawy (do odzyskania). Ogląd badawczy obejmie również miejsca o potencjale placów czy miejsca, które pełnią funkcję placów, mimo że ich nazwa mówi inaczej.