Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Brawo polski! edukacyjno-kulturalna audycja telewizyjna

Brawo polski! to program realizowany przez Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude przy współpracy z  Szkołą Języka i Kultury Polskiej, a także Instytutem Języka Polskiego UŚ. Ma on na celu podniesienie kompetencji komunikacyjnych użytkowników polszczyzny oraz kształtowanie świadomych postaw wobec języka. Projekt realizowany jest w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Projekt zakładał przygotowanie, montaż i emisję 12 odcinków programu edukacyjno-kulturalnego pt. Brawo polski! Głównymi celami projektu było podniesienie kompetencji komunikacyjnych użytkowników polszczyzny oraz kształtowanie świadomych postaw wobec języka. Każdy odcinek programu dotyczył kilku problemów komunikacyjnych (np. w zakresie etykiety językowej, społecznych uwarunkowań użycia kodu językowego, itd.). Formuła programu zakładała zainicjowanie kwestii problematycznych przez prowadzących cudzoziemców. Komentarzem dla tych problemów było zdanie rodzimych użytkowników polszczyzny (przedszkolaków, uczniów liceum, seniorów) oraz wypowiedzi eksperckie językoznawców, wykładowców akademickich.

Pomysł zrodził się w trakcie spotkań z obcokrajowcami i rodzimymi użytkownikami języka, w tym ekspertami. Wskazywali oni na potrzebę ukazywania w prosty i czytelny sposób zjawisk językowych, które mogą stanowić problem zarówno dla cudzoziemców, jak i Polaków. Zadanie skierowane jest do szerokiego kręgu odbiorców dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych dróg rozpowszechniania programu – Internetu (młodzież) oraz emisji na kanale TVP Katowice (dorośli odbiorcy w tym szczególnie seniorzy – przekaz międzypokoleniowy).

Trwałym rezultatem projektu jest 12 odcinków programu Brawo polski!, które mogą być wykorzystywane jako narzędzie do edukacji językowej zarówno rodzimych użytkowników języka, jak i cudzoziemców. Dzięki emisji na kanale YouTube oraz emisji na antenie TVP Katowice szerokie i zróżnicowane grono odbiorców zwiększyło swoją wiedzę na temat skuteczności komunikacyjnej oraz językowej, a także nabyło świadomość roli języka w procesie komunikacji. Dzięki udziałowi obcokrajowców w projekcie udało się także uwrażliwić odbiorców na inność i wzmocnić postawy tolerancji oraz akceptacji.

Partnerami zadania byli:

Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, Szkoła Języka i Kultury Polskiej oraz regionalne placówki oświatowe i kulturalne.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude, która jest organizacją zrzeszającą pasjonatów nowatorskich i aktywnych działań społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Jej celem jest stwarzanie przestrzeni dialogu, dzięki któremu możliwe będą realne zmiany w przestrzeni społecznej. Na podstawie celów statutowych chcemy podejmuje działania na rzecz promowania kultury, a także wyrównywania szans w dostępie do wiedzy, pracy i kultury.

Źródło finansowania: Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

 

 

 

 

Daty wydarzeń:

1.2.2016 - 15.11.2016

Autor wpisu: Beata Duda

Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude
województwo: śląskie
41-500, Chorzów, ul. Żołnierzy Września 73/6
b.duda@agereaude.pl
www.agereaude.pl

Miejsce wydarzenia
Śląsk
województwo: śląskie


Liczba odsłon: 249
06.11.2016

Zobacz także:

SOFA – SCHOOL OF FILM AGENTS / 27 sierpnia – 1 września 2017 r.

Od pomysłu do filmu długa droga, a jeszcze dłuższa do publiczności. Kto ją przemierza? Reżyserzy, scenarzyści, producenci, aktorzy, dźwiękowcy i wielu innych. Ale jak to się dzieje, że praca ich jest w ogóle możliwa i że film dociera nie tylko na wielkie festiwale, ale, co najważniejsze, do widza? To specjalność uczestników SOFA!

 

Odczytajmy Paruszowiec

Dzielnica Paruszowiec, niegdyś jedna z najbogatszych dzielnic miasta, uprzywilejowana, znana i szanowana obecnie postrzegana jest jako dzielnica zagrożona wykluczeniem społecznym. Naszym projektem chcemy przypomnieć  mieszkańcom, że mogą być dumni ze swojej "małej ojczyzny". Tworząc archiwum społeczne o dzielnicy pokażemy, głownie młodym mieszkańcom, że warto zadbać o historię lokalną bo to ona tworzy nasza tożsamość.

Rękopis z przeszłości

Do tego, że historia Polski jest ważnym elementem tożsamości nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jednak dla mniejszych grup np. mieszkańców małego miasta równie istotna, jak nie ważniejsza jest ich własna historia. W podręcznikach do historii próżno szukać informacji o tym, jak w przeszłości wyglądała sytuacja w byłych miastach wojewódzkich, czy powiatowych- o ile nie były one ważnymi ośrodkami w minionych wiekach. Jednak historia tych miast jest bardzo ważna dla ich mieszkańców, nawet jeśli oni sami nie mają o niej za dużego pojęcia. Pomaga ona zrozumieć to jak dziś wygląda miasto oraz integruje lokalną społeczność. Dlatego tak istotne są działania podejmowane na rzecz rozpowszechniania wiedz o losach mniejszych miejscowości.