Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Brawo polski! edukacyjno-kulturalna audycja telewizyjna

Brawo polski! to program realizowany przez Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude przy współpracy z  Szkołą Języka i Kultury Polskiej, a także Instytutem Języka Polskiego UŚ. Ma on na celu podniesienie kompetencji komunikacyjnych użytkowników polszczyzny oraz kształtowanie świadomych postaw wobec języka. Projekt realizowany jest w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Projekt zakładał przygotowanie, montaż i emisję 12 odcinków programu edukacyjno-kulturalnego pt. Brawo polski! Głównymi celami projektu było podniesienie kompetencji komunikacyjnych użytkowników polszczyzny oraz kształtowanie świadomych postaw wobec języka. Każdy odcinek programu dotyczył kilku problemów komunikacyjnych (np. w zakresie etykiety językowej, społecznych uwarunkowań użycia kodu językowego, itd.). Formuła programu zakładała zainicjowanie kwestii problematycznych przez prowadzących cudzoziemców. Komentarzem dla tych problemów było zdanie rodzimych użytkowników polszczyzny (przedszkolaków, uczniów liceum, seniorów) oraz wypowiedzi eksperckie językoznawców, wykładowców akademickich.

Pomysł zrodził się w trakcie spotkań z obcokrajowcami i rodzimymi użytkownikami języka, w tym ekspertami. Wskazywali oni na potrzebę ukazywania w prosty i czytelny sposób zjawisk językowych, które mogą stanowić problem zarówno dla cudzoziemców, jak i Polaków. Zadanie skierowane jest do szerokiego kręgu odbiorców dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych dróg rozpowszechniania programu – Internetu (młodzież) oraz emisji na kanale TVP Katowice (dorośli odbiorcy w tym szczególnie seniorzy – przekaz międzypokoleniowy).

Trwałym rezultatem projektu jest 12 odcinków programu Brawo polski!, które mogą być wykorzystywane jako narzędzie do edukacji językowej zarówno rodzimych użytkowników języka, jak i cudzoziemców. Dzięki emisji na kanale YouTube oraz emisji na antenie TVP Katowice szerokie i zróżnicowane grono odbiorców zwiększyło swoją wiedzę na temat skuteczności komunikacyjnej oraz językowej, a także nabyło świadomość roli języka w procesie komunikacji. Dzięki udziałowi obcokrajowców w projekcie udało się także uwrażliwić odbiorców na inność i wzmocnić postawy tolerancji oraz akceptacji.

Partnerami zadania byli:

Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, Szkoła Języka i Kultury Polskiej oraz regionalne placówki oświatowe i kulturalne.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude, która jest organizacją zrzeszającą pasjonatów nowatorskich i aktywnych działań społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Jej celem jest stwarzanie przestrzeni dialogu, dzięki któremu możliwe będą realne zmiany w przestrzeni społecznej. Na podstawie celów statutowych chcemy podejmuje działania na rzecz promowania kultury, a także wyrównywania szans w dostępie do wiedzy, pracy i kultury.

Źródło finansowania: Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

 

 

 

 

Daty wydarzeń:

1.2.2016 - 15.11.2016

Autor wpisu: Beata Duda

Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude
województwo: śląskie
41-500, Chorzów, ul. Żołnierzy Września 73/6
b.duda@agereaude.pl
www.agereaude.pl

Miejsce wydarzenia
Śląsk
województwo: śląskie


Liczba odsłon: 157
06.11.2016

Zobacz także:

Warsztaty Video DSLR - film reklamowy, powiat cieszyński

Czy marzyłeś o tym, by zrealizować profesjonalny film reklamowy? Stworzyć własną kampanię społeczną lub reklamową. Przyjdź do nas na 6-dniowe warsztaty filmowe, które odbędą się w sierpniu 2016 r. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Liczba miejsc ograniczona.

AnimaTor - warsztaty filmu animowanego

AnimaTor  wzbudza kreatywność dzieci i młodzieży z darem dysleksji i pokazuje im jak przedstawić  marzenie czy troskę poprzez film z wykorzystaniem poznanych technik filmowania, jak stworzyć animowaną etiudę filmową z własną interpretacją tematu. Na zajęciach twórczych uczestnicy  kreować będą postaci, przedmioty oraz przestrzeń, wykorzystywane do animacji. Uczestnicy będą mięli też możliwość spotkania osobistości ze świata filmu. AnimaTor będzie się odbywał 1.09.2016-30.10.2016 roku w Centrum Edukacji i Rozwoju „Logos” w Żurominie.

Ponad Granicami

„Ponad Granicami” to projekt edukacyjno-artystyczny skierowany do młodzieży w wieku od 14 do 18 lat, realizowany jako wspólne przedsięwzięcie Polski i Iranu. Oś, wokół której podejmowane są działania artystyczne stanowi rodzima i zagraniczna kinematografia. Film staje się „zwierciadłem kultury” – narzędziem pozwalającym zrozumieć wyjątkowość własnego kraju, pokolenia, a także odrębności i podobieństwa występujących w innych kulturach.