Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Akcja happeningowa dla mieszkańców Śląska „Sztuka = Kreatywność"

Finałem projektu Future Artist - twórcza kontynuacja 6 będzie akcja happeningowa dla mieszkańców Śląska. Tego dnia Piotr Lutyński wraz z Ewą Kokot oraz z  artystami ze Śląska wraz z dziećmi stworzą happening dla szerokiej publiczności w przestrzeni miasta. To działanie publiczne i wspólna praca z dziećmi, a następnie z szeroką publicznością odniesie się do idei Josepha Beuysa i działań grupy Fluxus. Punktem wyjścia jest hasło„Sztuka = Kreatywność”, sztuka może być obecna w każdym ludzkim działaniu, jej szerokie spektrum oraz intymne spotkania ludzi w przyjaznym miejscu otwartym na wartości i w opozycji do wszechogarniającej komercjalizacji życia. Pragniemy pokazać utwór Beuysa w formie manifestacji zakończonej jego odczytaniem.

Efekty i publikacje

Spotkanie finałowe zbiegnie się z premierą wydawnictwa „KOMPAS WSPÓŁPRACY”. Wydawnictwo to będzie nawiązaniem do idei Josepha Beuysa demokratyzacji sztuki. Pragniemy rozprzestrzenić ideę, że „Każdy jest artystą” i potrzeba twórczości cechuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. Wydawnictwo będzie zawierać opisy działań animacyjnych: Bunkier Sztuki Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Galeria BWA Tarnów, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Małego Dziecka w Łodzi. W publikacji znajdzie się dokumentacja zdjęciowa, opisy projektów oraz biogramy animatorów z pięciu ośrodków pracujących w tym zakresie w Polsce. Pragniemy zebrać idee wypracowane przez innych i własne w jednej publikacji. Każdy z animatorów zgodnie z ideami Grupy Fluxus odniesie się w osobnym rozdziale do takich pojęć jak: artysta, sztuka, animacja. Wydawnictwo to będzie również swoistym porozumieniem różnych pokoleń dzieci, młodych ludzi i dorosłych oraz promocją zarówno sztuki dziecięcej jak i animacji przez sztukę. Do wydawnictwa zostanie dołączona mapa artystyczna z naniesionymi ośrodkami biorącymi udział w projekcie. Autorką książki jest Ewa Kokot, projekt graficzny : Magda Piwkowska.

Koordynacja i współpraca animacyjna w ramach finału

  • Piotr Lutyński – zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem, wykonuje obiekty, instalacje, akcje,performance, koncerty muzyczne. Uczestnik i realizator wielu wystaw w kraju i za granicą m.in. Galeria Zderzak, Galeria Krzysztofory, Galeria Starmach (Kraków), Bałtycka Galeria Sztuki ( Gdańsk), Galeria Foksal, Galeria Zachęta (Warszawa), Górnośląskie Centrum Kultury (Katowice), Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Art. In General ( Nowy Jork), Studiogalerie (Berlin), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Tallin i Wilno).
  • Joanna Knapek – artystka wizualna, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Absolwenta Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie (dyplom z malarstwa i ceramiki) oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach ArchitekturaWnętrz. Obecnie doktorantka na Wydziale Artystycznym UŚ. Na swoim koncie ma wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą w pracowni „Akcent” w Katowicach.
  • Katarzyna Iłyszyn – artystka wizualna. W sferze jej zainteresowań znajduje się malarstwo sztalugowe, grafika warsztatowa, komputerowa, projektowa, szkło artystyczne i fotografia. Ukończyła Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie. Ma na koncie wiele wystaw w kraju i zagranicą. Od 3 lat prowadzi niezależną pracownię dla dzieci i młodzieży „TuArt” w Zawierciu, Od 9 lat jest pedagogiem artystycznym, od 3 lat prowadzi niezależną pracownię dla dzieci i młodzieży „TuArt” w Zawierciu.
  • Joanna Heyda- Rumin  – artystka wizualna , specjalizuje się w malarstwie i grafice. Autorka licznych wystaw w województwie śląskim. Wieloletnia edukatorka pracująca z młodzieżą. Spośród wychowanków ponad 400 to absolwenci, bądź studenci wielu uczelni artystycznych w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Toruniu i Cieszynie. Są aktywnymi twórcami, wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych, wielokrotnie nagradzanymi w konkursach krajowych i zagranicznych. Współpracuje z pracownią "Pastel".
     

Pracownie dziecięce zaangażowane w projekt

  • „Future Artist” 
  • „Akcent” Pracownia Plastyczna z Katowic. Wiek uczestników: od 6 do18 lat. Działania tej pracowni skupiają się na zajęciach aktywizujących myślenie, artystyczny rozwój i twórczą postawę wobec rzeczywistości. Działania stawiają na wszechstronny rozwój osobowości, udział w zdobywaniu wiedzy z kręgu sztuki kultury w trakcie działań twórczych z zakresu malarstwa, rysunku, ceramiki, włączania do nauki różnych technik plastycznych np. papieroplastyki, drewna, kamienia. Pracownia bierze udział w licznych happeningach artystycznych, np. w ramach Festiwalu Kultury Absurdalia 2013 lub w X Festiwalu Ekspresji w twórczości dzieci i młodzieży (2012 r.) oraz w wystawach twórczości podopiecznych.
  • Klub „Pastel” Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z Zabrza. Wiek uczestników: od 5 do 20 lat. Klub działa od 25 lat. Aktualnie pod kierownictwem Krzysztofa Rumina. Klub osiągnął liczne sukcesy: m.in. 17 Międzynarodowych Grand Prix, ponad 50 głównych nagród międzynarodowych, wiele wyróżnień nie tylko dla swoich wychowanków, ale także dla instruktorów klubu. Organizuje również wystawy prac wychowanków w kraju i za granicą (ostatnia miała miejsce w Japonii).
  • Pracownia Plastyczna „TuArt” z Zawiercia. Wiek uczestników: od 4 do18 lat. W pracowni uczestnicy uczą się rysunku, malarstwa, historii sztuki, fotografii, rzeźby, rękodzieła. Pracownia organizuje twórcze urodziny, warsztaty w plenerze, spotkania dyskusyjne, które mają na celu integrację środowiska lokalnego.
Źródło: miasto-ogrodow.eu

Autor wpisu: Ewa Kokot

Katowice Miasto Ogrodów
województwo: śląskie
Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2
sekretariat@miasto-ogrodow.eu, tel. 32/ 609 03 00
http://ck.art.pl

Miejsce wydarzenia
Katowice, Plac Karola Miarki

Liczba odsłon: 806
31.10.2016