Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Mieszkańcy Boguchwały odkrywają "Historie ukryte w porcelanie"

Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale serdecznie zaprasza miłośników polskiej ceramiki oraz pasjonatów lokalnej historii na wernisaż zainicjowanej społecznie wystawy "Historie ukryte w porcelanie", który odbędzie się 20 października 2016 roku o godz. 17:00 w sali wystawienniczej MCK (pl. Rynek 2).

Wystawa prezentuje unikatową porcelanę stołową i użytkową wytwarzaną niegdyś w Fabryce Porcelany / Zakładach Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL w Boguchwale i jest oddolną inicjatywą Krystyny Wetuli i Marii Angowskiej mającą na celu przybliżenie szerszej publiczności dziedzictwa kulturowego tego podkarpackiego miasta, a także zaangażowanie jego mieszkańców we wspólne odkrywanie porcelanowej przeszłości. 
 
Eksponaty pozyskane na wystawę poprzez publiczną zbiórkę, w którą aktywnie włączyli się zarówno boguchwalanie, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości to z jednej strony pamiątki rodzinne (przekazywane z pokolenia na pokolenie albo wręcz przeciwnie - odkryte przypadkiem po latach zalegania w domowych schowkach), z drugiej zaś przedmioty o niebagatelnej wartości historycznej i kolekcjonerskiej - większość z porcelanowych filiżanek, talerzy, zestawów kawowych, salaterek, wazonów czy dekoracyjnych figurek z charakterystyczną sygnaturą zielonej choinki powstała bowiem w początkowym okresie działalności Fabryki (tj. w latach 1939-1949; później produkcję upaństwowionego zakładu zdominowała porcelana elektrotechniczna) i jest dziś praktycznie niedostępna w sprzedaży. 
 
Ekspozycja będzie czynna do dnia 7 listopada 2016 roku, w planach jest również wydanie okolicznościowej publikacji dokumentującej wystawę i proces jej tworzenia.
 
 
"Historie ukryte w porcelanie" to część projektu "Zoom na Centrum - w działaniu" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016.
Pozostałe - zgłoszone i realizowane przez mieszkańców - pomysły na kulturalno-społeczne ożywienie Boguchwały to warsztaty dla rodziców i dzieci ("Teatr emocji", "W zgodzie ze sobą"), warsztaty filmowe dla młodzieży ("Wiele hałasu o animację poklatkową"), zajęcia artystyczno-rękodzielnicze angażujące osoby niepełnosprawne ("Pokaż nam swój świat i talent"), międzypokoleniowe spotkania czytelnicze ("Poczytalnia Face to Book") oraz artystyczna kampania społeczna ("Pomóc każdy może… ale czy potrafisz?").
Projekt "Zoom na Centrum - w działaniu" objęty jest patronatem medialnym Polskiego Radia Rzeszów oraz Gazety Codziennej "Nowiny" i portalu nowiny24.
 

Autor wpisu: Marta Biały

Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale
województwo: podkarpackie
36-040 Boguchwała, Plac Rynek 2
17 230 65 72
http://www.mck-boguchwala.pl/
Liczba odsłon: 475
19.10.2016