Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim

Wśród tomaszowian panuje przekonanie, że ich miasto to "miasto bez historii". Wielu z nich musiało zmienić swoje zdanie po grze miejskiej skupionej wokół historii z 1887 roku,  kiedy to polska pisarka Gabriela Zapolska wraz z wędrownym teatrem odwiedziła Tomaszów Mazowiecki. Jedną z większych bolączek mniejszych miast w Polsce jest ich uboga oferta kulturalna. Jednym z takich miast jest Tomaszów Mazowiecki, który nigdy nie miał swojego własnego teatru. Pracownicy Miejskiego Ośrodku Kultury odpowiedzieli na potrzeby mieszkańców i  zorganizowali warsztaty teatralno- filmowe

Dzięki działaniom podjętym przez MOK mieszkańcy mieli okazje poznać tajniki pracy związanej z filmem oraz teatrem. Dzieci, ich rodzice oraz dziadkowie wspólnie pracowali przy scenariuszu, kostiumach, rekwizytach i scenografii. Film, który jest efektem tych działań nie pozostawia złudzeń, że praca była czystą przyjemnością, a poza nabyciem nowych umiejętności mieszkańcy przekonali się, że karty historii ich miasta nie są tak bezbarwne, jak mogłoby się wydawać.

 

Z kim i dla kogo?

Projekt był adresowany do młodzieży (wiek 13+), dorosłych i seniorów z Tomaszowa Mazowieckiego. Gra miejska włączyła także do udziału dzieci (wiek 8+) wraz z ich rodzicami.  Pośrednim odbiorcą projektu byli też nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy wykorzystają powstały w wyniku projektu film i publikację do popularyzowania lokalnego dziedzictwa (http://mok-tm.pl/krotka-historia-teatru-w-tomaszowie-mazowieckim/).Inspiracje

Projekt był odpowiedzią na duże zainteresowanie działaniami teatralnymi i filmowymi. Jego inspiracją była mało znana historia XIX -wiecznych teatrów prowincjonalnych, które odwiedzały Tomaszów Maz. - miasto, które nigdy nie posiadało zawodowej sceny teatralnej i w świadomości mieszkańców jest uważane za "miasto bez historii". Działające tu teatry ogródkowe oraz istniejący amatorski teatr pełniły ważną rolę społeczną, czego dowodzą opracowania naukowe.


Cele

  • Zwiększenie tożsamości z miejscem zamieszkania poprzez przybliżanie nieznanej historii miasta.
  •  Zwiększenie współpracy pomiędzy osobami z różnych pokoleń poprzez wspólne tworzenie filmu o lokalnej historii miasta, tworzenie gry miejskiej dla całych rodzin oraz uczestnictwo w popularnonaukowych wykładach.
  • Zwiększenie umiejętności związanych z warsztatem aktorskim, filmowym, a także wzbogacenie wiedzy na temat historii teatru, kina oraz historii Tomaszowa Mazowieckiego.

 


Krok po kroku

Zorganizowaliśmy warsztaty teatralno-filmowe podczas których międzypokoleniowa grupa stworzyła film inspirowany autentycznymi wydarzeniami z 1887 r -  wizytą G. Zapolskiej z wędrownym zespołem teatralnym. Był to pretekst do poznania historii miasta, specyfiki teatru XIX w oraz do nawiązania współpracy między pokoleniami. Młodzież i seniorzy weszli w role aktorów, scenografów, scenarzystów i operatorów filmowych oraz zorganizowali grę miejską dla całych rodzin. Film został umieszczony w internecie i powstała do niego publikacja metodyczna dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych (http://mok-tm.pl/wp-content/uploads/2015/12/Publikacja.pdf). Warsztatom towarzyszyły wykłady popularno-naukowe o historii teatru i miasta zawierające elementy interaktywne (czytania performatywne, wspólne śpiewanie, wieczór wspomnień i zbiórka pamiątek).

 

Współpraca międzypokoleniowa

Młodzież i seniorzy współpracowali z sobą na wszystkich etapach tworzenia filmu i gry miejskiej: razem grali w scenach filmu, odszukiwali miejsca gdzie dawniej mieściły się sceny teatralne, tworzyli scenografie, wymyślali sceny. Seniorzy mogli zrealizować swoje pasje aktorskie, ale również nieocenione były ich umiejętności manualne (podczas tworzenia scenografii i kostiumów), zaangażowanie w zbieranie rekwizytów i cierpliwość podczas nagrań. Młodzież mocno zaangażowała się w działania związane z grą aktorską, pracą z kamerą i montażem filmu. Autorami scen byli seniorzy i młodzież - zadaniem prowadzących było wsparcie warsztatowe i podsuwanie kontekstów historycznych (cytatów z historii).

 

Metody i narzędzia

Podczas zajęć wykorzystaliśmy elementy historii miasta i teatru, które dla młodzieży i seniorów mogły okazać się interesujące tj. dokumenty życia społecznego tj. recenzje,prasa z końca XIX w, stare zdjęcia miasta i pierwsze filmy. Wykorzystaliśmy techniki integracyjne tj. gry i zabawy dramowe, zabawy aktorskie, zadania z zakresu tworzenia scenariusza i scenografii. Wykłady i gra miejska zawierał elementy animacyjne, które angażowały wszystkich uczestników.


Finansowanie

  • dofinansowanie ze środków MKiDN - program "Promesa - 250 lat teatru publicznego w Polsce"
  • wkład własny
  • wkład rzeczowy od partnerów: bezpłatne noclegi dla prowadzących warsztaty, udostępnienie rekwizytów (Skansen), pomoc w zebraniu opracowań historycznych i dokumentów,

 

Trudności

Problemem było dotarcie do wszystkich źródeł historycznych oraz wybór atrakcyjnych dokumentów do pracy. Wymagało to sporego wysiłku prowadzących na etapie przygotowawczym - zanim rozpoczęły się warsztaty. Do realizacji zostali zaangażowani animatorzy kultury-teatrolodzy  z dużym doświadczeniem w prowadzeniu zajęć dlatego udało się aktywnie i twórczo zaangażować uczestników i przekazać im w ciekawy sposób wiedzę.

 

 

Źródło: mok-tm.pl
Daty wydarzeń:

1.4.2015 - 16.11.2015

Autor wpisu: Anna Nowak

Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim (od 1.01.2016- filia Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim)
województwo: łódzkie
97-200 Tomaszów Mazowiecki, Browarna 7
annajadwiganowak@gmail.com, 44 7244293
www.mok-tm.pl

Miejsce wydarzenia
Tomaszów Mazowiecki
województwo: łódzkie
97-200 Tomaszów Mazowiecki, Browarna 7

Liczba odsłon: 832
17.10.2016