Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sąsiedzka Akademia Umiejętnosci

W ramach projektu w przestrzeni pomiędzy żyrardowskimi blokami zostały przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców, w których "instruktorami" byli sąsiedzi - także mieszkańcy osiedla. Samodzielnie, zgodnie z umiejętnościami i pasjami określili tematykę każdego "szkolenia", które następnie zorganizowali i przeprowadzili dla innych. Po części "naukowej" zazwyczaj spotkanie przeradzało się w spontaniczny sąsiedzki piknik, połączony z oglądaniem filmów na ścianie bloku. 

Z kim i dla kogo?

Projekt był skierowany głównie do mieszkańców blokowiska na osiedlu Wschód w Żyrardowie, choć często uczestnikami naszych działań byli mieszkańcy innych dzielnic miasta.  Zależało nam, aby realizatorami oraz odbiorcami przeprowadzanych działań były osoby z każdej grupy wiekowej- dzieci, dorośli po najstarszych mieszkańców tej okolicy. 


Inspiracje

Zainspirowali nas nasi sąsiedzi- mieszkańcy bloków przy ulicy Jedności Robotniczej, których poznaliśmy podczas prac nad zagospodarowaniem przestrzeni podwórka w zeszłe lato. Poznaliśmy ich historie, pomysły na zaangażowanie się, chęć podzielenia się swoimi umiejętnościami, pasjami czy hobby niezależnie od wieku i dziedziny, jaką się trudnią. Z powodu braku oferty wakacyjnej placówek kulturalnych na osiedlu, stworzyliśmy ją z sąsiadami dla innych sąsiadów.

 

Cele 

 • Wymiana talentów między przedstawicielami różnych grup wiekowych  podczas cyklu podblokowych warsztatów.
 • Zacieśnienie więzi międzysąsiedzkich, zwiększenie poczucia wspólnoty pomiędzy mieszkańcami
 • Ukazanie możliwości samoorganizacji, wzmocnienie współodpowiedzialności i poczucia realnego wpływu na najbliższą okolicę, relacje, sposób spędzania czasu, lokalną ofertę kulturalną.

 


Krok po kroku

W naszej osiedlowej "ofercie szkoleń" znalazły się działania o następującej tematyce: 

 • Street-art (malowanie ścianek oraz wielkiego pasa chodnika między blokami)
 • Podblokowe lepienie pierogów
 • Spacer po osiedlu z przewodnikiem
 • Konstruowanie domków dla ptaków
 • Szycie spódniczek tutu
 • Wykonywanie plakatów w technice linorytu
 • Odlewy gipsowe dłoni mieszkańców
 • Pierwsza pomoc

  

Współpraca międzypokoleniowa

Projekt angażował różne grupy wiekowe już od momentu zarysu koncepcji jaką zaproponowała jedna z naszych sąsiadek - pani Maryla Karwat, emerytowana barowa z dawnej żyrardowskiej restauracji "Dworcowa". Zaoferowała, że chętnie ugotuje coś wspólnie z dzieciakami przed blokiem, a dwie dziewczynki w wieku szkolnym zaproponowały przygotowywanie lemoniady na podwórko w okresie wakacji. Pomyśleliśmy, że może inni sąsiedzi podobnie przekażą coś od siebie, część swojej pasji, zainteresowań lub drogi zawodowej i tak powstanie ten projekt? Wśród chętnych do objęcia funkcji "podwórkowych instruktorów" w planowanym działaniu znaleźli się: przewodnik wycieczek (wiek ok 50 lat), graficzka (30 lat), sztukator (ok 40 lat), stolarz (ok 30 lat), pielęgniarka (ok 45 lat), kucharka (65 lat) oraz dzieci w wieku szkolnym, które wymyśliły koncepcję akcji w duchu street artu.

 

Metody i narzędzia

Przy realizacji projektu wykorzystaliśmy metody pracy warsztatowej. Wszystkie "międzysąsiedzkie szkolenia" odbywały się w przestrzeni publicznej, na terenie przyblokowego pasa zieleni. Zależało nam, aby okres letni był także czasem dla edukacji - traktowanej w sposób nieformalny, w przyjaznej, otwartej przestrzeni, gdzie w miejscu nauczyciela znajduje się znajomy sąsiad czy sąsiadka - który dostaje możliwość bycia zarówno prowadzącym jak i uczniem.

 

Finansowanie

Projekt "Sąsiedzka Akademia Umiejętności" został dofinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO - Mazowsze Lokalnie.

 

Trudności 

W trakcie realizacji naszym największym problemem było ustalenie i zachowanie terminów poszczególnych warsztatów, nasi sąsiedzi- instruktorzy często zmieniali daty działań, przez co na bieżąco musieliśmy informować uczestników o czasie wydarzeń, z racji okresu wakacyjnego nie wpłynęło to na frekwencję sąsiadów na zajęciach. Inny kłopot stanowił chwilowy zastój w działaniach, wypalenie się organizatorów, które staraliśmy się przezwyciężać indywidualnie.


Co dalej? 

Będziemy kontynuować projekt "Sąsiedzka Akademia Umiejętności", mamy zamiar na bieżąco odkrywać osiedlowe talenty i zachęcać do współdzielenia się nimi; w przyszłym roku planujemy kolejną edycję, poszerzoną o nowe propozycje.


Link do filmu
https://www.facebook.com/odblokujsie/posts/567069686813835

Źródło: facebook.com/odblokujsie
Daty wydarzeń:

15.6.2016 - 30.9.2016

Autor wpisu: Anna Dubielecka

ODBLOKUJ
województwo: mazowieckie
96-300 Żyrardów, Jedności Robotniczej 11
dubielecka@o2.pl, 506196239
www.facebook.com/odblokujsie

Miejsce wydarzenia
Żyrardów
województwo: mazowieckie
96-300 Żyrardów, Jedności Robotniczej 11

Liczba odsłon: 765
11.11.2016