Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Festiwal otwartych podwórek

Zauważyliśmy, że na ulicach nie ma gdzie przysiąść, żeby porozmawiać z sąsiadem. W podwórkach z kolei mieszkańcy zaimprowizowali sobie miejsca do wspólnego spędzania czasu, ustawiając stare kanapy czy fotele itp. Żeby wejść we współpracę z mieszkańcami tam, gdzie mogliby tego chcieć, rozpoczęliśmy cykl warsztatów - stworzyliśmy meble ogrodowe a na zakończenie wspólnie zrobiliśmy festiwal.

Z kim i dla kogo?

Pracowaliśmy z mieszkańcami Starych Bronowic. Dla mieszkańców innych części Lublina projekt stał się pretekstem i zachętą do odwiedzenia dzielnicy. Gospodarze poszczególnych podwórek stali się współorganizatorami wydarzenia. Dzięki wytworzonej atmosferze wspólnej pracy i zaangażowaniu, udało nam się nakłonić do działania wszystkie grupy wiekowe.


Cele:

  • Poprawienie wizerunku Starych Bronowic wśród mieszkańców Lublina, poprzez pokazanie wyjątkowej architektury miejsca i gościnności mieszkańców
  • Włączenie dorosłych mieszkańców Starych Bronowic w działania Punktu Kultury
  • Integracja mieszkańców pomiędzy poszczególnymi podwórkami

 


Krok po kroku

Punkt Kultury działa od października 2015 roku na Starych Bronowicach w Lublinie. Pierwszym etapem Festiwalu Otwartych Podwórek były działania z mieszkańcami, którzy zgłosili swoje podwórka do projektu. Tam odbywały się warsztaty, podczas których wspólnie ulepszaliśmy miejsca sąsiedzkiej integracji. Powstały donice na kwiaty, stoliki, ławki, piaskownica, kompostownik, ozdobne półki. Drugim etapem działań było planowanie i organizacja festiwalu. Pomysły na artystyczne akcje były uzgadniane wspólnie z mieszkańcami, często inspirowane atmosferą, wyglądem podwórek. Mieszkańcy podwórek byli gospodarzami wydarzenia artystycznego, które się u nich odbywało - opiekowali się artystami, witali gości, przygotowywali poczęstunek.

 

Współpraca międzypokoleniowa 

Projekt angażował wszystkie grupy wiekowe odbiorców ze względu na swoją specyfikę. Podczas wykonywania mebli ogrodowych, praca rozdzielana była pomiędzy osoby starsze i dzieci. Dorośli przejmowali rolę mentorów i opiekunów przy pracach konstrukcyjnych, tworzyli przyjemną atmosferę, przygotowując poczęstunki, dzieci zaś wplatały element zabawy w cały proces pracy. Podczas festiwalu wydarzenia na poszczególnych podwórkach były zorganizowane tak, aby każda grupa wiekowa mogła z nich aktywnie skorzystać. Dzięki temu powstało wiele wspólnych zdjęć zrobionych w Fotobudce, gadżetów z poetyckimi cytatami od Domu Słów, a strudzeni spacerowicze mogli odpocząć przy grillu, któremu towarzyszyła muzyka na żywo i zabawa w stylu country.


Metody i narzędzia

Wcześniej dorośli opierali się przed aktywnym uczestnictwem w inicjatywach stricte artystycznych. Dlatego zaproponowaliśmy im warsztaty z tworzenia mebli na ich podwórkach. Przygoda wspólnego budowania konkretnych przedmiotów sprzyjała rozmowom, zbudowała zaufanie między pracownikami Punktu a mieszkańcami. Dzięki temu później mieszkańcy chętnie włączyli się w organizację festiwalu artystycznego.

 

Finsnsowanie

Projekt finansowany był z Budżetu Obywatelskiego miasta Lublin na rok 2016 oraz środków, którymi dysponuje Punkt Kultury za pośrednictwem Centrum Kultury w Lublinie.

 

Trudności

Głównym problemem, który napotkaliśmy były obawy mieszkańców. Najpierw niedowierzanie, że ktoś interesuje się ich podwórkami, później nieufność w powodzenie festiwalu. Bardzo pomocne okazało się powołanie na Punkt Kultury, jako miejsce znane i przyjazne mieszkańcom oraz stopniowe angażowanie ich w małe akcje zmierzające do realizacji czegoś większego.


Co dalej?

Planujemy kontynuację projektu od wiosny 2017 roku. Chcemy, aby kolejne podwórka ze Starych Bronowic dołączyły do festiwalu. Za cel stawiamy sobie zwiększenie zaangażowania mieszkańców.


Link do filmu
https://www.facebook.com/1majalublin/videos/1231838110214054/

Źródło: ck.lublin.pl
Daty wydarzeń:

1.5.2016 - 30.9.2016

Autor wpisu: Izabella Gawęcka

Centrum Kutury w Lublinie, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry", Punkt Kultury
województwo: lubelskie
20-007 Lublin, Peowiaków 12
izabellagawecka@gmail.com, 81 466 61 22
ck.lublin.pl

Miejsce wydarzenia
Lublin
województwo: lubelskie
20-007 Lublin, Peowiaków 12

Liczba odsłon: 934
12.11.2016