Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Nakręćmito! Murowana (re)aktywacja

W mieście i gminie Murowana Goślina istnieje wiele organizacji zrzeszających ludzi młodych oraz seniorów. Działają obok siebie jednak brakuje wzajemnej komunikacji i wspólnych działań, wymiany doświadczenia oraz uczenia się od siebie. Chcieliśmy stworzyć sieć tychże organizacji, by sprawniej mógł się rozwijać dialog międzypokoleniowy, wykorzystujący umiejętności, wiedzę i potencjał różnych grup wiekowych w celu budowania wspólnoty opartej na relacjach.

Z kim i dla kogo?

Projekt miał dwie grupy docelowe, które ze sobą współpracowały: młodzi mieszkańcy Miasta i Gminy Murowana Goślina w wieku 13-19 lat, głównie uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego oraz starsi mieszkańcy działający w ośmiu organizacjach pozarządowych w wieku od 19 do 70 lat: z "Jednej Chwili", Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Seniora, Klubu Biegacza "Katorżnik", ZHRu, Orkiestry Dętej OSP, Kobiecej Grupy Działania "Fanaberia", Strażacy OSP.


Cele

Działania projektowe umożliwiły grupie młodych ludzi we współpracy ze seniorami rozwinięcie umiejętności społecznych, sprawnego komunikowania się z innymi i pracy w grupie oraz sprawdzenia się w nowych relacjach z ludźmi oraz instytucjami. Umożliwiły im także aktywne uczestnictwo w planowaniu, przygotowaniu i realizacji różnorodnych zajęć w ciekawej formie (wzmocnienie kreatywności i samodzielności), międzypokoleniową wymianę doświadczeń oraz stworzyły szansę publicznej ich prezentacji (wzmocnienie wiary we własne mocne strony i w możliwość odniesienia sukcesu). 


Krok po kroku

Przewodnim tematem projektu jest film i jego pochodna w postaci reportażu, który stał się pretekstem do różnorodnych działań międzypokoleniowych, wykorzystujących kompetencje współpracy w grupie, planowania i organizowania czegoś dla innych oraz odkrywania własnego potencjału twórczego i wzmocnienia poczucia własnej wartości. Uczestnicy projektu doświadczyli własnego sprawstwa i wpływu na otoczenie. Aktywności w projekcie miały charakter zarówno pracy całego zespołu, jak i pracy małych zespołów.  Wszyscy uczestnicy zaadaptowali małą salę gimnastyczną w Gimnazjum nr 1 na salę multimedialną. Główne działanie zostało wykonane przez 3 - osobowe zespoły, które w sposób twórczy tworzyły reportaże na temat wybranej organizacji. 


Współpraca międzypokoleniowa

Współpraca międzypokoleniowa rozpoczęła się już w momencie wymyślania projektu. Młodzi ludzie zaprosili do współpracy starszych mieszkańców Murowanej Gośliny, Długiej Gośliny oraz Białężyna zrzeszonych w ośmiu organizacjach. Wymiana doświadczenia odbywała się w trakcie wspólnych działań. Przykładem są np. II Festiwal Integracyjny "Jedna Chwila", w którym młodzi uczestnicy byli wolontariuszami wspierającymi starsze osoby z niepełnosprawnościami. Wzajemna integracja międzypokoleniowa oraz budowanie więzi odbywało się także podczas charytatywnych biegów organizowanych przez Klub Biegacza "Katorżnik" oraz podczas "Reaktywacji Wspomnień" . W obu przypadkach wiek nie odgrywał roli, liczyły się chęć budowania wspólnoty opartej na wzajemnej pomocy. Uczestnicy projektu wzmocnili swoje kompetencje empatycznego postrzegania świata i ludzi. 


Metody i narzędzia

Uczestnicy projektu rozwinęli swoje umiejętności poprzez konkretne działania - learning by doing -  na wszystkich etapach projektu od planowania aż po finałową galę. Układały się one dwutorowo: w każdym miesiącu spotkanie robocze wszystkich oraz działanie w 3-osobowych zespołach reporterskich. Praca opierała się na: burzy mózgów, kuli śnieżnej, oral history, żywej bibliotece, wizytach studyjnych, grach terenowych, makietach, filmach oraz dyskusjach.


Finansowanie

  • Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży - Program Równać Szanse finansowany przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności.
  • Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina.
  • Wolontariat koordynatora oraz trenerów i opiekunów.

 


Trudności

Musieliśmy zaprosić dwie inne organizacje do współpracy niż to zostało pierwotnie zaplanowane. W połowie projektu nastąpił także spadek aktywności i zaangażowania młodych uczestników oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Długiej Goślinie. Odbył się wtedy dodatkowy wyjazd integracyjny, który wzmocnił uczestników i pomógł im kontynuować działania. 


Co dalej? 

Jest pomysł na kontynuację wspólnych działań międzypokoleniowych, tym razem zogniskowanych wokół pamięci, zarówno tej indywidualnej, jak i kolektywnej i odkrywania własnych korzeni. Myślimy tutaj szczególnie o współpracy z Klubem Seniora oraz z Kołem Gospodyń Wiejskich. 


Link do filmu
https://www.youtube.com/watch?v=6ONWJSeiGZo&feature=youtu.be

Źródło: kpzg.murowana-goslina.net
Daty wydarzeń:

1.7.2015 - 31.10.2016

Autor wpisu: Jakub Niewiński

Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej
województwo: wielkopolskie
62-095 Murowana Goślina, Mściszewska 10
szamaim@wp.pl, 504910619
www.kpzg.murowana-goslina.net

Miejsce wydarzenia
Miasto i Gmina Murowana Goślina: Murowana Goślina, Długa Goślina, Białężyn, Lisewo Malborskie
województwo: wielkopolskie
62-095 Murowana Goślina, Mściszewska 10

Liczba odsłon: 823
02.11.2016