Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Od pomysłu do premiery

„Od pomysłu do premiery” to cykl jedenastu warsztatów filmowych. Zainspirowała nas chęć pobudzenia kreatywności oraz wykorzystania wiedzy i doświadczeń różnych grup, a także idea stworzenia filmu z wykorzystaniem elementu retrospekcji. Zabieg ten umożliwił uczestnikom przyjęcie roli scenarzysty, aktora, operatora światła, kamery i montażysty. Projekt umożliwił seniorom zapoznanie się z profesjonalnym sprzętem, nauczył obsługi komputera i odpowiedział na lukę w budowaniu współpracy międzypokoleniowej.

Z kim i dla kogo?

Projekt skierowany był do różnych grup wiekowych: uczniów, studentów, dorosłych i seniorów oraz różnych grup narodowościowych, gdyż oprócz uczestników z Polski w projekcie wzięły udział osoby z Ukrainy i Uzbekistanu. W warsztatach uczestniczyło łącznie 25 osób, a efekt ich pracy dotarł do ponad 1900 osób. Dodatkowo wśród uczestników była dorosła osoba niepełnosprawna, co podwyższyło wartość projektu dla najmłodszych uczestników.


Cele

  • podnoszenie wiedzy i kompetencji obywatelskich w obszarze edukacji kulturalnej przy wykorzystaniu nowych mediów
  • nabycie praktycznych umiejętności posługiwania się nowoczesnym sprzętem i technologią cyfrową
  • budowanie współpracy i dialogu międzypokoleniowego

 


Krok po kroku

„Od pomysłu do premiery” to cykl jedenastu warsztatów filmowych. Była to idealna okazja, by poznać tajniki realizacji filmu, podstawy aktorstwa filmowego, obsługi sprzętu fotograficznego oraz cyfrowej obróbki grafiki, a także wziąć udział w pracach nad własnym filmem krótkometrażowym. Uczestnicy zostali zapoznani ze sprzętem foto/video i jego obsługą, tworzyli własny scenariusz filmu, który później został przez nich nakręcony i zmontowany, brali udział w warsztatach aktorskich, pod okiem profesjonalistów uczyli się montażu filmu. Finałem projektu była projekcja filmu krótkometrażowy pt. "Astronom", stworzonego od początku do końca przez uczestników.


Współpraca międzypokoleniowa

Współpraca międzypokoleniowa podczas projektu polegała na wspólnym uczestnictwie w warsztatach filmowych, wspólnej wymianie doświadczeń, dzieleniu się wiedzą, konfrontacji dwóch światów i zderzenia dwóch kultur: pokolenie ludzi młodych i seniorów oraz stworzeniu nowych międzypokoleniowych przyjaźni i dążenie do zrealizowania celu warsztatów – filmu. Uczestnikami warsztatów była młodzież, studenci, dorośli i seniorzy. Wszyscy uczyli się pracy w zróżnicowanej wiekowo grupie. W projekt zaangażowani byli również specjaliści z różnych dziedzin, którzy uczyli uczestników m.in. technik aktorskich, obsługi oświetlenia, kamer i aparatów, montażu filmowego. Odbywały się m.in. burze mózgów przy tworzeniu scenariusza filmu, plakatu promującego czy postprodukcji, a także odgrywanie scenek podczas warsztatów aktorskich.

 

Metody i narzędzia

Główną metodą była metoda warsztatowa. Istotą jej jest to, że zaprasza się do aktywności całą grupę. Wszyscy uczestnicy działają, myślą, rozwiązują problemy, uczą się wzajemnie, wyciągają wnioski. Każdy z uczestników ma przestrzeń i możliwość do swobodnego wypowiadania swojego zdania, dzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Dzięki temu uczestnicy uczą się od siebie nawzajem.


Finansowanie

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.


Trudności

Głównym problemem podczas realizacji projektu był nabór uczestników. Ciężko było dotrzeć do różnych grup odbiorców, by móc stworzyć grupę międzypokoleniową. Trudności sprawiał także różny czas przyswajania wiedzy przez uczestników projektu. Rozwiązaniem było połączenie w pary osób starszych z młodszymi czyli zastosowanie tzw. „metody eksperckiej”.Link do filmu
https://youtu.be/dr9T0bf44do

https://youtu.be/Q0uN1ePs2l8

https://youtu.be/ysL64zDlbr4

Źródło: ddkbronowice.pl
Daty wydarzeń:

20.4.2015 - 19.7.2015

Autor wpisu: Agata Pawłowska

Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice"
województwo: lubelskie
20-320 Lublin, Krańcowa 106
dzielnicekultury@ddkbronowice.pl, 81 744 16 38
www.ddkbronowice.pl

Miejsce wydarzenia
Lublin
województwo: lubelskie
20-320 Lublin, Krańcowa 106

Liczba odsłon: 636
04.11.2016