Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wszechświat Księcia H. - druga edycja

 „Wszechświat Księcia H” to projekt, który powstał w duńskim teatrze Hamletscenen. To teatralny spektakl edukacyjny, wyreżyserowany przez Larsa Romanna Engela, realizowany w konwencji popularnych talk-show. Prowadzący – młody Książę H. porusza i omawia najistotniejsze problemy towarzyszące współcześnie młodym ludziom. Śmierć bliskiej osoby. Poczucie własnej tożsamości. Akceptacja wśród rówieśników. Przemoc w świecie realnym jak i wirtualnym. Operując lekkimi środkami aktor wciąga młodych widzów do aktywnego współuczestnictwa, prowokując do ważnych rozmów. Scena staje się interaktywną platformą wymiany myśli i dyskusji na tak ważne, choć często omijane tematy.

Polska wersja spektaklu premierę miała na XVIII Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku 27 oraz 28 września 2014 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże. Poprzedziły ją otwarte próby z udziałem młodej publiczności w dniach 25 i 26 września 2014 w Teatrze w Oknie. Następnie Książę H. odwiedził 7 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w województwie pomorskim. Prof. Marta Gibińska następująco wypowiedziała się o poprzedniej edycji projektu: "Jest to nadzwyczaj udane działanie teatralno-edukacyjne. Świetnie przemyślane, trafiające w samo sedno zasadności działań parateatralnych, bezbłędnie adresowane do młodych, wciąga ich do poważnej refleksji i prawdziwego uczestnictwa w tej warstwie kultury jaką jest teatr."

W postać Hamleta wcieli się Jakub Snochowski – aktor teatralny i filmowy, instruktor teatralny, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (2001), który grał w teatrach: Starym i Ludowym w Krakowie oraz Rozmaitości, Dramatycznym i Polskim w Warszawie. Pracował m.in. z reżyserami: Jerzym Jarockim, Jerzym Stuhrem, Robertem Wilsonem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Skolimowskim, Krzysztofem Krauze, Janem Klatą, Redbadem Klijnstrą, Jerzym Federowiczem

Dramaturgię spektaklu w drugiej edycji projektu przygotowała Marzena Nieczuja-Urbańska.

W bieżącej edycji projekt składa się z 3 elementów: lekcji wprowadzającej do dramatu „Hamlet”, nowoczesnego, multimedialnego spektaklu teatralnego i rozmowy po spektaklu z udziałem pedagoga i aktora wcielającego się w postać Hamleta. Pokaz i lekcja przeznaczone są dla 60-100 uczniów. Ze względu na niewielkie wymagania techniczne, może on odbyć się w szkole (np. na sali gimnastycznej, w stołówce). Od uczestników projektu pobierana jest opłata w wysokości 6 zł/osobę (cena ta obejmuje wszystkie 3 elementy projektu). Spektakle oraz lekcje planowane są na październik/listopad 2016 r.

Aby zgłosić chęć udziału w projekcie prosimy o kontakt mailowy: j.szkudlarek@esfn.eu
 

Źródło: www.esfn.eu
Daty wydarzeń:

24.10.2016 - 15.11.2016

Autor wpisu: Joanna Szkudlarek

Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich
80-828, Gdańsk, Ul. Długi Targ 11/13
joanna.sniezko@esfn.eu, 792330727
www.esfn.eu

Miejsce wydarzenia
Trójmiasto i Warszawa
województwo: pomorskie
Gdańsk

Liczba odsłon: 1031
12.10.2016