Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Koprzywnica Patrzy/My

Inspiracją do projektu były archiwalne zdjęcia, które Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zebrał od mieszkańców kilka lat temu na wystawę o dawnej Koprzywnicy. Zdjęcia te nie zostały wówczas opisane. Chcieliśmy wrócić do ich właścicieli, odwiedzić starszych mieszkańców, posłuchać ich wspomnień, znaleźć nowe, archiwalne zdjęcia, opisać je.  Zainspirować młodzież do przypatrywania się starym fotografiom, do spotkań i rozmów z seniorami, do poznawania lokalnej historii bezpośrednio od mieszkańców.

Z kim i dla kogo?

Uczestnikami projektu na etapie warsztatowym była koprzywnicka młodzież w wieku 14-18 lat oraz (jako nasi lokalni eksperci) mieszkańcy-seniorzy, z którymi przeprowadzaliśmy rozmowy o lokalnej przeszłości bazując na ich archiwalnych zdjęciach. Uczestnikami spotkań i rozmów przy okazji akcji skanowania starych zdjęć oraz wydarzeń zorganizowanych przez młodzież takich jak tymczasowe studio portretowe (akcja portretowania mieszkańców), dwugodzinna interaktywna wystawa na targu czy pokaz finałowy byli mieszkańcy Koprzywnicy.


Cele

  • integracja mieszkańców poprzez działania międzypokoleniowe, wspólne spotkania, rozmowy, zbieranie informacji i opowieści nt. dawnej, lokalnej historii
  • wzmocnienie tożsamości lokalnej poprzez odkrywanie miejscowych tradycji, poznawanie przeszłości poprzez refleksyjne spojrzenie przyglądanie się archiwalnym zdjęciom, przywracanie pamięci lokalnej, pracę z historią przekazywaną bezpośrednio od mieszkańców Koprzywnicy
  • zaktywizowanie młodzieży poprzez włączenie ich w organizację wydarzenia lokalnego, młodzież w tym projekcie jest współtwórcą wydarzeń lokalnych, w tym finałowego pokazu

 


Krok po kroku

Projekt polegał na przejrzeniu i uzupełnieniu archiwum o kolejne zdjęcia archiwalne oraz na przeprowadzeniu warsztatów fotograficzno-archiwalnych dla młodzieży, podczas których zastanawialiśmy się, czym są archiwalne zdjęcia, czego możemy się z nich dowiedzieć o Koprzywnicy i  jej mieszkańcach. Następnie wraz z młodzieżą odwiedzaliśmy seniorów i przeprowadzaliśmy z nimi rozmowy na temat ich archiwalnych fotografii, tego jak dawniej wyglądała Koprzywnica, jak wyglądalo życie codzienne, jakie były zwyczaje, kto i w jakich okolicznościach wykonywał fotografie. Podczas warsztatów wykonamy również współczesne zdjęcia Koprzywnicy inspirowane zdjęciami archiwalnymi. Następnie zorganizowaliśmy wydarzenia dla społeczności lokalnej (akcja portretowania, wystawa na targu) oraz finałowy pokaz. Prowadziliśmy również stronę projektu na facebooku (Koprzywnica PatrzyMy).


Współpraca międzypokoleniowa

Podczas warsztatów dla młodzieży, bazując na archiwalnych zdjęciach, przeprowadziliśmy serię kameralnych spotkań-rozmów młodzieży z mieszkańcami-seniorami w ich prywatnych domach. Młodzież po raz pierwszy przeprowadzała wywiady, sama wcześniej wymyślając pytania na podstawie archiwalnych zdjęć mieszkańców.Dla seniorów były to ważne spotkania, bo często po raz pierwszy wchodzili w rolę eksperta-przekazywacza lokalnej historii. Przygotowywali się do tych spotkań, czasami mieli obawy, czy to, co mają do powiedzenia będzie dla młodzieży ciekawe. Wyszło ciekawie i poruszająco.

Akcje, wystawy, które organizowała młodzież dla mieszkańców polegały przede wszystkim na interakcjach między nimi a mieszkańcami, zadawaniu pytań do archiwalnych zdjęć, zbieraniu informacji o Koprzywnicy.

 

Metody i narzędzia

Nasza metoda pracy polegała przede wszystkim na rozmowach i spotkaniach z mieszkańcami, z seniorami, powracaniu do nich, pytaniu o nowe osoby. To było kluczowe, aby dotrzeć do jak najszerszego grona, by zachęcić do współpracy, do spotkań z młodzieżą. Praca z młodzieżą była prowadzona metodą warsztatową, każdy etap wypracowywaliśmy wspólnie poprzez różne ćwiczenia i zadania. był najistotniejszy w projekcie był odpowiednio długi czas – potrzebny by zbudować zaufanie mieszkańców oraz by odpowiednio zaprojektować wydarzenia.

 
Finansowanie

  • środki Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"
  • środki własne Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy

 

Trudności

  • Wielu mieszkańców było przekonanych, że ich archiwalne zdjęcia i historie są nieciekawe i nikogo nie interesują, bo nie przestawiają żadnych oficjalnych uroczystości. Sporo czasu zajęło nam przekonywanie ich, że dla nas ich opowieści i zdjęcia są bezcenne.
  • Tymczasowo przestała funkcjonować nasza strona www - więc założyliśmy profil projektu na facebooku, co było bardzo dobrym rozwiązaniem. Umożliwiło to mieszkańcom wyrażanie swojego zdania, poprzez komentowanie zdjęć i postów, a nam informowanie ich o planowanych wydarzeniach.
  • Mimo szerokiej rekrutacji mieliśmy mniejszą niż zakładaliśmy liczbę młodych ludzi, biorących udział w warsztatach. Związane to było m.in. z tym, że w okresie wakacyjnym w domu kultury zazwyczaj nie są organizowane zajęcia dla młodzieży.

 

Co dalej?

Chcemy zadbać o zebrany dotychczas materiał fotograficzny i opowieści mieszkańców - wydać z nich album/kronikę (to prośba od mieszkańców). Chcemy kontynuować opisywanie i skanowanie archiwalnych zdjęć, rozmowy z mieszkańcami. Rozszerzyć ten projekt na inne miejscowości w gminie.


Link do zdjęć

https://www.flickr.com/photos/142558858@N03/albums

Źródło: facebook.com/Koprzywnica-PatrzyMy-611910495651147
Daty wydarzeń:

20.4.2016 - 15.8.2016

Autor wpisu: Pola Rożek

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy
województwo: świętokrzyskie
27-660 Koprzywnica, Rynek 39
polanna@poczta.fm, (15) 847-63-22
www.facebook.com/Koprzywnica-PatrzyMy-611910495651147

Miejsce wydarzenia
Koprzywnica
województwo: świętokrzyskie
27-660 Koprzywnica, Rynek 39

Liczba odsłon: 839
07.11.2016