Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Laboratorium Fotografii Otworkowej

Najważniejszym celem projektów międzypokoleniowych jest możliwość spojrzenia na świat przez pryzmat starszego/ młodszego pokolenia ale także wzajemne poszerzanie wiedzy i umiejętności uczestników. To właśnie chęć przekazania swojej wiedzy przez seniorów była inspiracją dla Pawła Jusyna do zorganizowania Laboratorium Fotografii Otworkowej. Lubelski fotograf prowadził już wcześniej warsztaty fotograficzne dla osób w różnym wieku. Tym razem postanowił połączyć siły młodzieży, dorosłych oraz seniorów by z każdej grupy wiekowej wydobyć jak najwięcej twórczej energii i kreatywności

Wybranie na temat warsztatów fotografii otworkowej- jednej z najprostszych technik fotograficznych- umożliwiło uczestnikom samodzielne zbudowanie aparatów, co sprawiło, że uczestnicy od samego początku byli silnie zaangażowani w działania twórcze. Innym stymulantem był sam fakt przebywania w środowisku międzypokoleniowym. Młodsi i starsi, bardziej lub mniej zaznajomieni ze sztuka fotografii lublinianie inspirowali się wzajemnie, czego efektem były niesamowite zdjęcia, które było można obejrzeć na wystawie oraz w publikacji zamykającej cały projekt.   

 

Z kim i dla kogo?

  • Młodzież i osoby dorosłe zainteresowane fotografią - osoby, które chciałyby usystematyzować swoją wiedzę na temat fotografii oraz zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami powyżej 50. roku życia; 
  • Seniorzy - osoby zainteresowane zdobyciem nowej wiedzy i doświadczeń oraz chętne do poznania nowych osób w różnym wieku i integracji z nimi;
  • Dzieci - osoby chcące kreatywnie spędzić swój czas wolny.

 

Inspiracje

W 2015 r. zacząłem eksperymentować z fotografią otworkową, miałem okazję prowadzić warsztaty fotografii otworkowej dla różnych grup wiekowy, dla seniorów, dla młodzieży szkolnej, dla osób dorosłych. Pracując z osobami starszymi zauważyłem, że potrzebują oni kontaktu, chcą się dalej uczyć, chcą uczyć innych. Dostrzegłem, że otworki mogą być świetnym narzędziem do pracy z międzypokoleniową grupą odbiorców, do ich integracji, wzrostu poczucia własnej wartości.

 

Cele

  • Pobudzenie osób dorosłych zainteresowanych fotografią do dzielenia się wiedzą. Zainspirowanie do poprowadzenia własnych inicjatyw, nabycie pewności siebie i doświadczenia w pracy zarówno seniorami, jak i dziećmi.
  • Zachęcenie seniorów do kreatywnego i aktywnego spędzania czasu. Nawiązanie nowych znajomości oraz współpraca w zespole zróżnicowanym wiekowo.
  • Pokazanie dzieciom, że kreatywność bywa kluczem do sukcesu. Chciałem zaszczepić w dzieciach ciekawość świata, chęć do eksperymentów z fotografią. 

 

Krok po kroku

Przedsięwzięcie zakładało cykl warsztatów fotograficznych łączący trzy pokolenia Lublina: amatorów fotografii, seniorów i dzieci. Wszystkie działania były skupione wokół fotografii otworkowej ­ - najprostszej, a zarazem najbardziej zaskakującej techniki fotograficznej. Zajęcia odbywały się stopniowo. Rozpoczęły się od wprowadzenia do technik tradycyjnych dl osób dorosłych zajmujących się już fotografią amatorsko. Następnie dołączyli seniorzy. Uczestnicy zostali połączeni w międzypokoleniowe grupy. Po kolejnych spotkaniach do grup dołączyły dzieci. Każdy stopień uczył się od poprzednich. Projekt został podsumowany wystawą, oraz publikacją zawierającą opis metody i prace uczestników.


Współpraca międzypokoleniowa

Różne grupy wiekowe zaangażowano we wspólne warsztaty. Najpierw przeszkoliłem amatorów fotografii (młodzież i osoby dorosłe) z techniki fotografii otworkowej, następnie dołączyłem do nich osoby powyżej 50. roku życia. Uczestnicy w nowych, międzypokoleniowych grupach wykonywali wspólnie zadania jak: budowa aparatu, wywołanie zdjęcia. Seniorzy uczyli się tego od wcześniej przeszkolonych fotoamatarów. Chciałem w ten sposób pokazać, że nie trzeba być certyfikowanym trenerem, aby móc się dzielić swoją wiedzą z innymi. Po kilku spotkaniach do już istniejących grup dołączyły dzieci. Przed uczestnikami zostały postawione nowe zadania, które miały pokazać dzieciom, że seniorzy to osoby od których można czerpać wiedzę na różne tematy. Każde pokolenie inaczej skorzystało z zajęć, każde patrzyło na otoczenie przez pryzmat swoich doświadczeń, wspomnień.

 

Metody i narzędzia

Fotografia otworkowa to technika robienia zdjęć najprostszym możliwym aparatem. Z różnych przedmiotów codziennego użytku, różnych rozmiarów, różnych kształtów wykonamy światłoszczelne korpusy aparatów. Następnie dołączymy do nich własnoręcznie zrobione obiektywy otworkowe i migawki. Materiałem światłoczułym jest papier fotograficzny. W dobie popularnej wśród różnych grup wiekowych fotografii cyfrowej warto było powrócić także do jej korzeni.


Finansowanie

Projekt realizowany był w ramach stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Materiał filmowy
https://www.facebook.com/lublin.tvp/videos/1055459617873721/

Źródło: jusyn.com
Daty wydarzeń:

1.1.2016 - 30.6.2016

Autor wpisu: Paweł Jusyn

Paweł Jusyn
województwo: lubelskie, powiat: m. Lublin
21-030 Motycz, Marynin 69b
p.jusyn@gmail.com, 732010234
www.jusyn.com

Miejsce wydarzenia
Lublin
województwo: lubelskie
21-030 Motycz, Marynin 69b

Liczba odsłon: 436
13.11.2016

Zobacz także:

Nabór przedłużony! Zgłoś swój projekt na Ogólnopolską Giełdę Projektów 2016 "animacja + generacje"!

Przedłużamy nabór do 18 października! Zgłoś swój projekt z zakresu animacji kultury budujący współpracę międzypokoleniową, przyjedź do Lublina i podziel się dobrymi praktykami z animatorami kultury z całej Polski! W naborze warto wziąć udział również dlatego, że opisy wybranych projektów ukażą się w publikacji w serii "Edukacja+Animacja", a ich autorzy wezmą udział w bezpłatnym szkoleniu z wystąpień publicznych i prezentacji (16-18 listopada w Radziejowicach), aby lepiej przygotować się do spotkania. Zapraszamy!

Różanka Dzieciom 2016

„Różanka Dzieciom 2016” to kolejna edycja interdyscyplinarnego projektu Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze. Zadanie stanowi letnią propozycję artystyczną dla dzieci od 4-­10 lat, ich opiekunów, rodziców oraz dziadków, jak i samych seniorów, którzy chętnie dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą, umiejętnościami i artystycznym doświadczeniem. Różanka Dzieciom to propozycja działań twórczych w formule otwartej, uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne i każdy kto ma ochotę może wziąć w nich udział. Zadanie odbywa się w trybie weekendowym w każdą sobotę, od czerwca do sierpnia 2016 r. w wyjątkowej scenerii szczecińskiego Ogrodu Różanego.

Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim

Wśród tomaszowian panuje przekonanie, że ich miasto to "miasto bez historii". Wielu z nich musiało zmienić swoje zdanie po grze miejskiej skupionej wokół historii z 1887 roku,  kiedy to polska pisarka Gabriela Zapolska wraz z wędrownym teatrem odwiedziła Tomaszów Mazowiecki. Jedną z większych bolączek mniejszych miast w Polsce jest ich uboga oferta kulturalna. Jednym z takich miast jest Tomaszów Mazowiecki, który nigdy nie miał swojego własnego teatru. Pracownicy Miejskiego Ośrodku Kultury odpowiedzieli na potrzeby mieszkańców i  zorganizowali warsztaty teatralno- filmowe