Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Rękopis z przeszłości

Do tego, że historia Polski jest ważnym elementem tożsamości nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jednak dla mniejszych grup np. mieszkańców małego miasta równie istotna, jak nie ważniejsza jest ich własna historia. W podręcznikach do historii próżno szukać informacji o tym, jak w przeszłości wyglądała sytuacja w byłych miastach wojewódzkich, czy powiatowych- o ile nie były one ważnymi ośrodkami w minionych wiekach. Jednak historia tych miast jest bardzo ważna dla ich mieszkańców, nawet jeśli oni sami nie mają o niej za dużego pojęcia. Pomaga ona zrozumieć to jak dziś wygląda miasto oraz integruje lokalną społeczność. Dlatego tak istotne są działania podejmowane na rzecz rozpowszechniania wiedz o losach mniejszych miejscowości.

Na szczęścid coraz więcej osób i instytucji zauważa tę potrzebę i podejmuje działania na rzecz popularyzacji regionalnej historii. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku od 2012 roku organizuje projekty związane z pomorskim osadnictwem. Ostatni inicjatywa „Rękopis z przeszłości” nawiązuje do powojennej sztuki „Miłość Matki”, której oryginalny rękopis udało się odnaleźć pracownikom biblioteki. Uczniowie słupskich szkół przygotowali własną wersję sztuki oraz przeprowadzili wywiady z osobami z nią związanymi: aktorami, reżyserem i ich bliskimi. Udało się także zorganizować 10 lekcji żywej historii, podczas których można było poznać bliżej historię Słupska.  

 

Z kim i dla kogo?

Uczestnikami byli wolontariusze - uczniowie słupskich szkół ponadgimnazjalnych (10os. z zainteresowaniami historycznymi, dziennikarskimi lub aktorskimi) oraz bohaterzy wywiadów tj. słupscy osadnicy, związani z inscenizacją sztuki "Miłość Matki" z 1946 roku. Odbiorcami była młodzież uczestnicząca w lekcjach żywej historii, internauci odwiedzający projektową stronę oraz uczestnicy podsumowania.


Inspiracje

Inspiracją były sukcesy projektów związanych z pomorskim osadnictwem w latach 2012-2014 oraz odnalezienie oryginalnego scenariusza jednoaktówki patriotycznej „Miłość Matki” z 1946r. Odpowiedzieliśmy na potrzebę wsparcia procesu odkodowania pamięci słupskich osadników oraz wzrostu wiedzy i samoświadomości historycznej młodych mieszkańców regionu  dotyczących formowania się społeczeństwa po wojnie.


Cele

- Odszukanie przez młodzież pierwszych odtwórców ról w inscenizacji z 1946 roku w celu utworzenia pomostu międzypokoleniowego

- Nagranie filmu zawierającego: wspomnienia uczestników tamtego wydarzenia: wywiady, zdigitalizowane pamiątki (rękopis i maszynopis sztuki, zdjęcia) oraz wznowienie inscenizacji przez młodzież w celu utrwalenia wspomnień słupskich osadników

- Organizacja 10 lekcji żywej historii w celu wzrostu wiedzy o historii miasta, przekazanie wartości pielęgnowanych przez dziadków

 

Krok po kroku

Felicja Bystrzyńska (ur. 1927) podczas realizacji projektu z 2014 r. przekazała odnaleziony rękopis sztuki z 1946 r. Treść inscenizacji przepełniona jest wartościami rodzinnymi i patriotycznymi. Wystawili ją uczniowie Gimnazjum Kupieckiego. Zadaniem młodzieży było odnaleźć odtwórców ról i odegrać sztukę na nowo. Udało się odnaleźć tytułową matkę, córkę reżyserki oraz znajomego dyr. gimnazjum. Przeprowadzili z nimi wywiady. Ponadto w mieszkaniu wystylizowanym na lata 40. odtworzyli sztukę w konwencji teatru telewizji. Zastosowano odpowiednią scenografię i stroje. Całość (wywiady, inscenizacja) została nagrana i udostępniona na stronie detektywihistorii.mbp.slupsk.pl. Na zakończenie projektu odbyły się lekcje żywej historii w szkołach.


Współpraca międzypokoleniowa

Młodzież wytypowali nauczyciele partnerskich szkół ze względu na ich zainteresowania. Utworzono dwie grupy: aktorską i detektywistyczną. Młodzież odnalazła bohaterów inscenizacji z 1946 r., którzy udzielili wywiadów i udostępnili im swoje pamiątki (zdigitalizowane na potrzeby filmu). Wywiady odbywały się najczęściej w domach bohaterów dzięki czemu możliwe było nawiązanie międzypokoleniowej więzi i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery. Młodzież nagrała film przepełniony ich wspomnieniami i emocjami, a także opracowała biogramy. Wcielając się w ich role mogła poczuć klimat lat powojennych. Próby inscenizacji odbywały się w szkole grupy aktorskiej, pod okiem reżyserki - bibliotekarki. Grupą młodzież opiekował się koordynator merytoryczny.


Metody i narzędzia

Na wstępie  młodzież wzięła udział w warsztatach z historii regionalnej, dziennikarstwa, multimediów. „Aktorzy” uczestniczyli  w próbach do inscenizacji i przeanalizowali treść jednoaktówki. „Detektywi” przygotowali pytania i przeprowadzili wywiady. Brali udział również w montażu w studio filmowym. W ramach zadania powstała gazetka. Prace nadzorowali specjaliści, m.in. historycy i pedagodzy.


Finansowanie

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra" w wysokości 7500 zł. Zadanie dofinansowano także z budżetu Miasta Słupska w wysokości 1300 zł. Ważnym aspektem przedsięwzięcia był wkład społeczny.

 

Trudnośći

Planowaliśmy uszycie stylizowanych na lata 40.XX w. kostiumów dla grupy aktorskiej przez krawcową. Z przyczyn niezależnych nie doszło do współpracy. Jednocześnie nawiązaliśmy współpracę z organizacją pozarządową specjalizującą się w rekonstrukcjach wydarzeń historycznych. Otrzymaliśmy od nich stylizowane, kostiumy a oszczędności zostały przeznaczone na przygotowanie gazetki projektowej.

 

Materiały filmowe
http://detektywihistorii.mbp.slupsk.pl/filmy.html

Źródło: biblioteka.slupsk.pl
Daty wydarzeń:

15.4.2015 - 30.11.2015

Autor wpisu: Elżbieta Wójcikowska

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku
województwo: pomorskie
76-200 Słupsk, Grodzka 3
e.wojcikowska@mbp.slupsk.pl, 59 843 39 01
http://biblioteka.slupsk.pl

Miejsce wydarzenia
Słupsk
województwo: pomorskie
76-200 Słupsk, Grodzka 3

Liczba odsłon: 1320
14.11.2016