Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pierwsi w Oleśnicy

Ideą projektu było to, że w opowieściach osób, które przyjechały do Oleśnicy po zakończeniu II wojny światowej kryje się mikrohistoria miasta – historia życia kulturalno-społecznego, zakładów pracy, klubów sportowych, organizacji młodzieżowych. Istotnym przyczynkiem do realizacji działań był również fakt, że powojenna historia miasta wciąż nie jest dostatecznie opisana w lokalnej historiografii. W pracy nad projektem ważne było dotarcie do indywidualnych historii życia. Staraliśmy się spotkać z najstarszymi mieszkańcami miasta, pamiętającymi jego przemianę na przestrzeni ostatnich 70 lat.

Z kim i dla kogo?

Opracowanie i udostępnienie audioprzewodnika m.in. w Internecie pozwala na dotarcie do różnych grup docelowych. Mogą z niego korzystać zarówno mieszkańcy miasta, ci młodsi oraz ci starsi, a także turyści, którzy je odwiedzają. Istotnymi odbiorcami działań projektowych są badacze: socjologowie, etnografowie, kulturoznawcy, historycy, którzy mogą korzystać ze zgromadzonego materiału źródłowego.


Cele

  • Zebranie i opracowanie wspomnień i pamiątek osób, które przyjechały do Oleśnicy krótko po zakończeniu II wojny światowej oraz umieszczenie ich w archiwum Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią.
  • Opracowanie i udostępnienie na stronie internetowej www.pierwsiwolesnicy.org audioprzewodnika i mapy wspomnień stworzonej na podstawie relacji pierwszych osadników.
  • Aktywizacja i uhonorowanie autorów zarchiwizowanych opowieści poprzez uczynienie ich bohaterami wystawy fotograficznej.Krok po kroku

Przeprowadziliśmy ponad 20 wywiadów biograficznych, w których oprócz historii poszczególnych osób odnaleźć można mikrohistorię Oleśnicy. Z ponad 30 godzin nagrań wybraliśmy fragmenty dotykające historii miasta. W efekcie powstała mapa wraz z odsłuchami odsyłającymi do konkretnych miejsc, która udostępniona jest w internecie oraz w ODSzH. Wraz z mapą przygotowaliśmy wystawę portretów osób, których relacje wykorzystaliśmy. Chcieliśmy w ten sposób złożyć podziękowania za opowieści i podkreślić, że każda z nich, jest prywatna historią Oleśniczan.


Współpraca międzypokoleniowa

U podstaw projektu legło przekonanie, że nikt nie zna lepiej powojennej historii Oleśnicy, niż jej świadkowie, osoby, które ją pamiętają i chcą się tą wiedzą podzielić. Stąd próba dotarcia do najstarszych mieszkańców i zaproszenie do opowiedzenia (niekiedy po raz pierwszy) wspomnień Takie podejście uczyniło z respondentów współtwórców projektu. Dzięki nim udało nam się udokumentować wiele pamiątek, stanowiących niezwykle cenną dokumentację, wykorzystywaną m.in. w edukacji, podczas lekcji muzealnych prowadzonych w ODSzH. Realizacja całego projektu ma formę swoistego podziękowania świadkom, uhonorowania ich, docenienia historii ich życia i pracy, a także pokazania młodszym innego, nieznanego oblicza najstarszego pokolenia.


Metody i narzędzia

Pracę rozpoczęliśmy od kwerendy. Istotnym źródłem wiedzy były pamiętniki osadników. Zbierając materiały, korzystaliśmy z metody narracyjnego wywiadu biograficznego. Ważnym narzędziem było mapowanie – przygotowując fragmenty zdecydowaliśmy się stworzyć dźwiękową mapę miasta. Pozwoliło to na uporządkowanie materiału w logicznym planie oraz na danie odbiorcy wyboru punktów, o których chce posłuchać.


Finansowanie

Ze względów finansowych projekt podzielony został na dwa etapy – „Pierwsi w Oleśnicy” oraz „Pierwsi w Oleśnicy – mapa wspomnień”. Oba sfinansowane zostały ze środków miasta Oleśnica.


Trudności

Najtrudniejsze było dotarcie do interesujących nas osób. Udało nam się głównie dzięki pomocy partnerów, ale też poprzez opublikowanie informacji w lokalnej prasie. Po krótkiej wzmiance niektóre osoby same zgłosiły chęć udziału w projekcie. W poszukiwaniu kontaktów istotne było również wykorzystanie metody śnieżnej kuli - respondenci polecali nam kolejne osoby, z którymi warto się spotkać.

 

Co dalej?

W związku z tym, że ciągle zgłaszają się osoby, które przyjechały do Oleśnicy zaraz po wojnie i chcą podzielić się swoimi historiami planujemy kontynuację. Chcielibyśmy, tym razem zaangażować licealistów, którzy pod naszym okiem przeprowadzą nagrania.


Link do filmu
www.pierwsiwolesnicy.org

Źródło: fundacjawazka.org
Daty wydarzeń:

12.5.2015 - 30.9.2015

Autor wpisu: Ewa Mielcarek

Fundacja Ważka
województwo: dolnośląskie
50-227 Wrocław, Kleczkowska 46/14
yvete@o2.pl, 501-475-146
www.fundacjawazka.org

Miejsce wydarzenia
Oleśnica
województwo: dolnośląskie
50-227 Wrocław, Kleczkowska 46/14

Liczba odsłon: 251
01.11.2016

Zobacz także:

Koprzywnica Patrzy/My

Inspiracją do projektu były archiwalne zdjęcia, które Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zebrał od mieszkańców kilka lat temu na wystawę o dawnej Koprzywnicy. Zdjęcia te nie zostały wówczas opisane. Chcieliśmy wrócić do ich właścicieli, odwiedzić starszych mieszkańców, posłuchać ich wspomnień, znaleźć nowe, archiwalne zdjęcia, opisać je.  Zainspirować młodzież do przypatrywania się starym fotografiom, do spotkań i rozmów z seniorami, do poznawania lokalnej historii bezpośrednio od mieszkańców.

Konferencja: In Between? Local Histories in Borderlands of Europe

Panele dyskusyjne, sesja speed geeking, a także pokaz filmu i prezentacje wizyt studyjnych na pograniczach Europy – zapraszamy na konferencję „In Between?”!

Symbole Walczące - Biografie Symboliczne

Jesienią 2016 roku Fundacja Ari Ari zrealizowała kolejną edycję projektu wystawienniczo - edukacyjnego Symbole Walczące. Efektem tegorocznych zmagań jest multimedialna wystawa  prezentowana za pośrednictwem mobilnej aplikacji.