Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pierwsi w Oleśnicy

Ideą projektu było to, że w opowieściach osób, które przyjechały do Oleśnicy po zakończeniu II wojny światowej kryje się mikrohistoria miasta – historia życia kulturalno-społecznego, zakładów pracy, klubów sportowych, organizacji młodzieżowych. Istotnym przyczynkiem do realizacji działań był również fakt, że powojenna historia miasta wciąż nie jest dostatecznie opisana w lokalnej historiografii. W pracy nad projektem ważne było dotarcie do indywidualnych historii życia. Staraliśmy się spotkać z najstarszymi mieszkańcami miasta, pamiętającymi jego przemianę na przestrzeni ostatnich 70 lat.

Z kim i dla kogo?

Opracowanie i udostępnienie audioprzewodnika m.in. w Internecie pozwala na dotarcie do różnych grup docelowych. Mogą z niego korzystać zarówno mieszkańcy miasta, ci młodsi oraz ci starsi, a także turyści, którzy je odwiedzają. Istotnymi odbiorcami działań projektowych są badacze: socjologowie, etnografowie, kulturoznawcy, historycy, którzy mogą korzystać ze zgromadzonego materiału źródłowego.


Cele

  • Zebranie i opracowanie wspomnień i pamiątek osób, które przyjechały do Oleśnicy krótko po zakończeniu II wojny światowej oraz umieszczenie ich w archiwum Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią.
  • Opracowanie i udostępnienie na stronie internetowej www.pierwsiwolesnicy.org audioprzewodnika i mapy wspomnień stworzonej na podstawie relacji pierwszych osadników.
  • Aktywizacja i uhonorowanie autorów zarchiwizowanych opowieści poprzez uczynienie ich bohaterami wystawy fotograficznej.Krok po kroku

Przeprowadziliśmy ponad 20 wywiadów biograficznych, w których oprócz historii poszczególnych osób odnaleźć można mikrohistorię Oleśnicy. Z ponad 30 godzin nagrań wybraliśmy fragmenty dotykające historii miasta. W efekcie powstała mapa wraz z odsłuchami odsyłającymi do konkretnych miejsc, która udostępniona jest w internecie oraz w ODSzH. Wraz z mapą przygotowaliśmy wystawę portretów osób, których relacje wykorzystaliśmy. Chcieliśmy w ten sposób złożyć podziękowania za opowieści i podkreślić, że każda z nich, jest prywatna historią Oleśniczan.


Współpraca międzypokoleniowa

U podstaw projektu legło przekonanie, że nikt nie zna lepiej powojennej historii Oleśnicy, niż jej świadkowie, osoby, które ją pamiętają i chcą się tą wiedzą podzielić. Stąd próba dotarcia do najstarszych mieszkańców i zaproszenie do opowiedzenia (niekiedy po raz pierwszy) wspomnień Takie podejście uczyniło z respondentów współtwórców projektu. Dzięki nim udało nam się udokumentować wiele pamiątek, stanowiących niezwykle cenną dokumentację, wykorzystywaną m.in. w edukacji, podczas lekcji muzealnych prowadzonych w ODSzH. Realizacja całego projektu ma formę swoistego podziękowania świadkom, uhonorowania ich, docenienia historii ich życia i pracy, a także pokazania młodszym innego, nieznanego oblicza najstarszego pokolenia.


Metody i narzędzia

Pracę rozpoczęliśmy od kwerendy. Istotnym źródłem wiedzy były pamiętniki osadników. Zbierając materiały, korzystaliśmy z metody narracyjnego wywiadu biograficznego. Ważnym narzędziem było mapowanie – przygotowując fragmenty zdecydowaliśmy się stworzyć dźwiękową mapę miasta. Pozwoliło to na uporządkowanie materiału w logicznym planie oraz na danie odbiorcy wyboru punktów, o których chce posłuchać.


Finansowanie

Ze względów finansowych projekt podzielony został na dwa etapy – „Pierwsi w Oleśnicy” oraz „Pierwsi w Oleśnicy – mapa wspomnień”. Oba sfinansowane zostały ze środków miasta Oleśnica.


Trudności

Najtrudniejsze było dotarcie do interesujących nas osób. Udało nam się głównie dzięki pomocy partnerów, ale też poprzez opublikowanie informacji w lokalnej prasie. Po krótkiej wzmiance niektóre osoby same zgłosiły chęć udziału w projekcie. W poszukiwaniu kontaktów istotne było również wykorzystanie metody śnieżnej kuli - respondenci polecali nam kolejne osoby, z którymi warto się spotkać.

 

Co dalej?

W związku z tym, że ciągle zgłaszają się osoby, które przyjechały do Oleśnicy zaraz po wojnie i chcą podzielić się swoimi historiami planujemy kontynuację. Chcielibyśmy, tym razem zaangażować licealistów, którzy pod naszym okiem przeprowadzą nagrania.


Link do filmu
www.pierwsiwolesnicy.org

Źródło: fundacjawazka.org
Daty wydarzeń:

12.5.2015 - 30.9.2015

Autor wpisu: Ewa Mielcarek

Fundacja Ważka
województwo: dolnośląskie
50-227 Wrocław, Kleczkowska 46/14
yvete@o2.pl, 501-475-146
www.fundacjawazka.org

Miejsce wydarzenia
Oleśnica
województwo: dolnośląskie
50-227 Wrocław, Kleczkowska 46/14

Liczba odsłon: 448
01.11.2016

Zobacz także:

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Rusza nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów "animacja+woda"

Przed nami już siódma edycja najbardziej inspirującej konferencji w Polsce – uruchamiamy nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów! Tym razem spotkamy się w Gdyni w dniach 19-20 października, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Tematem, z którego będziemy czerpać, jest kulturotwórcza rola wody i terenów nadwodnych. Swoje projekty można zgłaszać do 30 czerwca.
 

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).