Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pudełko Czasu - Kobiecy Projekt Międzypokoleniowy

Kto zna nas lepiej niż matka? A jednak tak bliskie osoby nie zdają sobie często sprawy z wielu pragnień tej najbliższej osoby. Podczas tworzenia mapy marzeń kobiety odkrywały rzeczy, o których wcześniej nie miały pojęcia, z drugiej strony miały także możliwość wyrażenia tego, na co w codziennym życiu nie zawsze jest czas. Projekt "Pudełko czasu" okazał się wielkim sukcesem, dlatego organizatorzy planują wykorzystać motyw pudełka w przyszłości, przy organizacji innych projektów. 

Instytucje kultury realizujące idee współpracy międzypokoleniowej realizują ją zazwyczaj wśród danej społeczności. Integrując pewną wspólnotę, grupę osób o podobnych zainteresowaniach czy sposobie na życie. Fundacja Machina Fotografika z Oświęcimia poszła w nieco innym kierunku. Aby wziąć udział w projekcie "Pudełko czasu" należało spełnić kilka warunków. Warsztaty były przeznaczone wyłącznie dla par spokrewnionych ze sobą kobiet z powiatu oświęcimskiego. Matki i córki oraz babcie z wnuczkami miały w zamierzeniu organizatorów pogłębić więzi,  wymienić się doświadczeniami a także pobudzić do twórczej ekspresji. Przemyślany program pozwolił każdej ze stron zaprezentować swoje mocne strony. Dzięki temu panie mogły się wzajemnie uzupełniać przy realizacji kolejnych punktów programu.

 

Z kim i dla kogo?

Odbiorczyniami projektu były kobiety zamieszkałe na terenie powiatu oświęcimskiego, kobiety aktywne i nieaktywne zawodowo, pracujące i bezrobotne, uczące się, mężatki i kobiety samotne. Do udziału w projekcie zaprosiłyśmy 10 par kobiecych składających się z matki+córki, babci+wnuczki. Główne założenie było takie, że uczestniczki ma łączyć więź rodzinna.


Inspiracje

Zainspirowała mnie rozmowa, w której zapytano mnie czy organizacja może pełnić funkcję kapsuły czasu. Pomyślałam wtedy, że tak... I tak w pociągu, na trasie Gdańsk - Kraków narodził się pomysł na projekt “Pudełko Czasu”. Projekt odpowiadał głównie na potrzebę stworzenia w Oświęcimiu międzypokoleniowej przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wzajemnego poznania się kobiet, które łączy więź rodzinna i spojrzenia na siebie z innej perspektywy.

 

Cele

  • Stworzenie międzypokoleniowej przestrzeni do wspólnego spędzania czasu, wymiany wiedzy, doświadczeń oraz pogłębiania więzi.
  •  Zwiększenie oferty zajęć międzypokoleniowych na terenie powiatu oświęcimskiego.
  • Pobudzenie kobiet do wspólnej twórczej ekspresji.

 


Krok po kroku

Projekt zakładał stworzenie pudełek czasu przez każdą z  par uczestniczek. Każdy warsztat dał “namacalny”efekt końcowy, który kobiety wkładały do pudełka. Rozpoczęłyśmy warsztatem odkrywania własnego potencjału, na którym uczestniczki stworzyły wspólną mapę marzeń. Na warsztacie decoupage, zaprojektowały i ozdobiły swoje pudełka czasu. Na warsztacie opowiadania historii, napisały swoją historię, którą przepisały na własnoręcznie zrobioną papeterię. W programie komputerowym stworzyły swoje drzewo genealogiczne, na spacerze twórczym sfotografowały ważne dla nich miejsca. Wykonały również ramkę na zdjęcie, które zrobiła im profesjonalna fotografka podczas sesji zdjęciowej -  poprzedzonej warsztatem odkrywania własnej kobiecości. Na zakończenie odbyła się wystawa prac oraz zdjęć uczestniczek projektu.


Współpraca międzypokoleniowa

Do projektu zaprosiłyśmy pary kobiece, które łączy więź rodzinna. Warsztaty skonstruowane były w taki sposób, aby umożliwić uczestniczkom maksymalne wspólne zaangażowanie w proces tworzenia. Prowadzący warsztaty przyjęli rolę “przewodników”. Kobiety połączyły swoje siły przy projektach artystycznych, ponieważ o tym jak miało wyglądać ich pudełko, ramka, papeteria, historia, zdjęcia i drzewo genealogiczne decydować musiały wspólnie. Warsztat genealogiczny był tak pomyślany, aby połączyć wiedzę rodzinną mamy lub babci z wiedzą o nowych technologiach córki lub wnuczki- wykorzystałyśmy więc do tego program komputerowy. Uczestniczki same stworzyły swoje pudełka oraz wszystko, co się w nich znalazło. Na zakończenie Panie przyniosły nawet zdjęcia z rodzinnych albumów, bo jak same stwierdziły chcą, aby pudełko żyło razem z nimi i innymi członkami rodziny.


Metody i narzędzia

Przy realizacji projektu zdecydowałyśmy się na taki dobór warsztatów, aby z jednej strony maksymalnie zbliżyć do siebie uczestniczki projektu, a z drugiej wyjść poza utarte schematy i stereotypy z zakresu postrzegania się nawzajem w relacji rodzinnej. Stąd pomysł na połączenie warsztatów artystycznych i rozwojowych. Niesamowitym przełomem w relacjach okazał się warsztat pisania historii oraz fotograficzny warsztat o różnych twarzach kobiecości.

 

Finansowanie

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, konkurs grantowy “FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE”


Źródło: machinafotografika.pl
Daty wydarzeń:

2.5.2016 - 9.10.2016

Autor wpisu: Katarzyna Heród

Fundacja Machina Fotografika - oddział Oświęcim
województwo: małopolskie
32-600 Oświęcim, Partyzantów 1
katarzynaherod1@gmail.com, 502066426
www.machinafotografika.pl

Miejsce wydarzenia
Oświęcim
województwo: małopolskie
32-600 Oświęcim, Partyzantów 1

Liczba odsłon: 913
15.11.2016