Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Odczytajmy Paruszowiec

Dzielnica Paruszowiec, niegdyś jedna z najbogatszych dzielnic miasta, uprzywilejowana, znana i szanowana obecnie postrzegana jest jako dzielnica zagrożona wykluczeniem społecznym. Naszym projektem chcemy przypomnieć  mieszkańcom, że mogą być dumni ze swojej "małej ojczyzny". Tworząc archiwum społeczne o dzielnicy pokażemy, głownie młodym mieszkańcom, że warto zadbać o historię lokalną bo to ona tworzy nasza tożsamość.

Z kim i dla kogo?

Projekt skierowany przede wszystkim do: dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego Paruszowiec - Piaski w wieku 6 - 15lat. Są to dzieci które pochodzą z rodzin defaworyzowanych społecznie i zagrożonych wykluczeniem, seniorów z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej i Koła Emerytów i Rencistów Silesia, wszystkich mieszkańców dzielnicy Paruszowiec i zainteresowanych mieszkańców Rybnika.

 

Cele

  • odkrywanie historii lokalnej
  • wzmocnienie aktywnych postaw u mieszkańców dzielnicy i zaangażowanie ich w aktywne działanie na rzecz dzielnicy
  • wzmocnienie więzi międzypokoleniowejKrok po kroku

Ideą przewodnią projektu jest przypomnienie historii dzielnicy, jej znaczenia dla miasta Rybnika i wkładu w ogólnopolski rozwój przemysłowy oraz wzbudzenie dumy ze swej "małej ojczyzny" oraz zaangażowanie mieszkańców w aktywne działania na rzecz dzielnicy. Projekt realizowany był poprzez cykl międzypokoleniowych warsztatów artystycznych, spotkań autorskich, wykładów historycznych, spotkań z mieszkańcami i organzacji gry miejskiej. Zebrane wspomnienia, anegdoty oraz zdjęcia dzielnicy zamieszczone zostają w utworzonym archiwum społecznym - Blogu o Dzielnicy Paruszowiec - Piaski.Punktem kulminacyjnym będzie spotkanie mieszkańców dzielnicy na prezentacji archiwum społecznego, wystawie fotografii i makiet z gliny, co będzie okazją do wymiany wspomnień i zacieśnienia więzi międzyludzkiej, międzypokoleniowej i wzmocnienia tożsamości lokalnej.


Współpraca międzypokoleniowa

Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego Paruszowiec - Piaski wraz z seniorami z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej i seniorami z Koła Emerytów i Rencistów Silesia brały wspólnie udział w międzypokoleniowych warsztatach artystycznych, w spotkaniach z historykiem, w spotkaniach autorskich, wszyscy wspólnie  pomagali  w zebraniu wspomnień i anegdot od seniorów,  starych zdjęć. Uczestnicy wspólnie wzięli udział w Grze miejskiej -" Wyprawa śladem dawnej Fotografii", gdzie seniorzy pokazywali dzieciom miejsca ze swej młodości.

 

Metody i narzędzia

Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne – tworzenie makiet najbardziej charakterystycznych elementów dzielnicy, spotkania z mieszkańcami – uczestnicy spisywać będą wspomnienia, anegdoty, zbierać zdjęcia na wystawę,spotkania z historykiem, z autorami książek o dzielnicy, warsztaty fotograficzne, gra miejska, stworzenie archiwum społecznego o dzielnicy.


Finansowanie

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Trudności

W niektórych przypadkach musieliśmy zrezygnować z zamieszczenia otrzymanych zdjęć ponieważ istniały problemy z ustaleniem praw autorskich.


Co dalej?

Archiwum społeczne jest tworem "żywym" czyli ciągle będzie aktualizowane, natomiast w czasie trwania projektu, podczas zbierania materiałów "urodził" się projekt stworzenia historycznego"Przewodnika po Hucie Silesia".


Link do filmu
http://odczytajmy-paruszowiec.blogspot.com/

Źródło: biblioteka.rybnik.pl
Daty wydarzeń:

1.4.2016 - 15.12.2016

Autor wpisu: Bogumiła Ziołko-Napieralska

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im.K. Prusa w Rybniku
województwo: śląskie
44-200 Rybnik, Szafranka 7
bziolko@biblioteka.rybnik.pl, 324223541
www.biblioteka.rybnik.pl

Miejsce wydarzenia
Rybnik
województwo: śląskie
44-200 Rybnik, Szafranka 7

Liczba odsłon: 337
08.11.2016

Zobacz także:

Koprzywnica Patrzy/My

Inspiracją do projektu były archiwalne zdjęcia, które Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zebrał od mieszkańców kilka lat temu na wystawę o dawnej Koprzywnicy. Zdjęcia te nie zostały wówczas opisane. Chcieliśmy wrócić do ich właścicieli, odwiedzić starszych mieszkańców, posłuchać ich wspomnień, znaleźć nowe, archiwalne zdjęcia, opisać je.  Zainspirować młodzież do przypatrywania się starym fotografiom, do spotkań i rozmów z seniorami, do poznawania lokalnej historii bezpośrednio od mieszkańców.

Kryminalne Piątki

"Kryminalne Piątki" to cykl gier muzealnych dla młodzieży i dorosłych. Tematyka gier związana jest z Muzeum Emigracji - wystawą, historią emigracji i samego budynku, ale także z jego portowym otoczeniem i kryminalnymi wątkami w historii Gdyni. Dwa razy w każdym miesiącu, w wybrane piątki, uczestnicy zabawy otrzymują do rozwiązania zagadkę. W odkrywaniu tajemnic pomagają rozsiane po muzeum tropy oraz niespodziewani goście - złodzieje, przemytnicy czy świadkowie, których role odgrywają aktorzy. Kluczową postacią dla każdej gry jest także Detektyw, który prowadzi całe śledztwo, naprowadzając uczestników na poszczególne tropy. Szczegóły każdej gry są zawsze tajne - uczestnicy dowiadują się o fabule dopiero na miejscu, ponieważ zwykle wiąże się ona z "aktualnymi" wydarzeniami - np. z nagłym zamknięciem wystawy w związku z kradzieżą, która właśnie miała miejsce.

 

Pierwsi w Oleśnicy

Ideą projektu było to, że w opowieściach osób, które przyjechały do Oleśnicy po zakończeniu II wojny światowej kryje się mikrohistoria miasta – historia życia kulturalno-społecznego, zakładów pracy, klubów sportowych, organizacji młodzieżowych. Istotnym przyczynkiem do realizacji działań był również fakt, że powojenna historia miasta wciąż nie jest dostatecznie opisana w lokalnej historiografii. W pracy nad projektem ważne było dotarcie do indywidualnych historii życia. Staraliśmy się spotkać z najstarszymi mieszkańcami miasta, pamiętającymi jego przemianę na przestrzeni ostatnich 70 lat.