Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Odczytajmy Paruszowiec

Dzielnica Paruszowiec, niegdyś jedna z najbogatszych dzielnic miasta, uprzywilejowana, znana i szanowana obecnie postrzegana jest jako dzielnica zagrożona wykluczeniem społecznym. Naszym projektem chcemy przypomnieć  mieszkańcom, że mogą być dumni ze swojej "małej ojczyzny". Tworząc archiwum społeczne o dzielnicy pokażemy, głownie młodym mieszkańcom, że warto zadbać o historię lokalną bo to ona tworzy nasza tożsamość.

Z kim i dla kogo?

Projekt skierowany przede wszystkim do: dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego Paruszowiec - Piaski w wieku 6 - 15lat. Są to dzieci które pochodzą z rodzin defaworyzowanych społecznie i zagrożonych wykluczeniem, seniorów z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej i Koła Emerytów i Rencistów Silesia, wszystkich mieszkańców dzielnicy Paruszowiec i zainteresowanych mieszkańców Rybnika.

 

Cele

  • odkrywanie historii lokalnej
  • wzmocnienie aktywnych postaw u mieszkańców dzielnicy i zaangażowanie ich w aktywne działanie na rzecz dzielnicy
  • wzmocnienie więzi międzypokoleniowejKrok po kroku

Ideą przewodnią projektu jest przypomnienie historii dzielnicy, jej znaczenia dla miasta Rybnika i wkładu w ogólnopolski rozwój przemysłowy oraz wzbudzenie dumy ze swej "małej ojczyzny" oraz zaangażowanie mieszkańców w aktywne działania na rzecz dzielnicy. Projekt realizowany był poprzez cykl międzypokoleniowych warsztatów artystycznych, spotkań autorskich, wykładów historycznych, spotkań z mieszkańcami i organzacji gry miejskiej. Zebrane wspomnienia, anegdoty oraz zdjęcia dzielnicy zamieszczone zostają w utworzonym archiwum społecznym - Blogu o Dzielnicy Paruszowiec - Piaski.Punktem kulminacyjnym będzie spotkanie mieszkańców dzielnicy na prezentacji archiwum społecznego, wystawie fotografii i makiet z gliny, co będzie okazją do wymiany wspomnień i zacieśnienia więzi międzyludzkiej, międzypokoleniowej i wzmocnienia tożsamości lokalnej.


Współpraca międzypokoleniowa

Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego Paruszowiec - Piaski wraz z seniorami z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej i seniorami z Koła Emerytów i Rencistów Silesia brały wspólnie udział w międzypokoleniowych warsztatach artystycznych, w spotkaniach z historykiem, w spotkaniach autorskich, wszyscy wspólnie  pomagali  w zebraniu wspomnień i anegdot od seniorów,  starych zdjęć. Uczestnicy wspólnie wzięli udział w Grze miejskiej -" Wyprawa śladem dawnej Fotografii", gdzie seniorzy pokazywali dzieciom miejsca ze swej młodości.

 

Metody i narzędzia

Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne – tworzenie makiet najbardziej charakterystycznych elementów dzielnicy, spotkania z mieszkańcami – uczestnicy spisywać będą wspomnienia, anegdoty, zbierać zdjęcia na wystawę,spotkania z historykiem, z autorami książek o dzielnicy, warsztaty fotograficzne, gra miejska, stworzenie archiwum społecznego o dzielnicy.


Finansowanie

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Trudności

W niektórych przypadkach musieliśmy zrezygnować z zamieszczenia otrzymanych zdjęć ponieważ istniały problemy z ustaleniem praw autorskich.


Co dalej?

Archiwum społeczne jest tworem "żywym" czyli ciągle będzie aktualizowane, natomiast w czasie trwania projektu, podczas zbierania materiałów "urodził" się projekt stworzenia historycznego"Przewodnika po Hucie Silesia".


Link do filmu
http://odczytajmy-paruszowiec.blogspot.com/

Źródło: biblioteka.rybnik.pl
Daty wydarzeń:

1.4.2016 - 15.12.2016

Autor wpisu: Bogumiła Ziołko-Napieralska

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im.K. Prusa w Rybniku
województwo: śląskie
44-200 Rybnik, Szafranka 7
bziolko@biblioteka.rybnik.pl, 324223541
www.biblioteka.rybnik.pl

Miejsce wydarzenia
Rybnik
województwo: śląskie
44-200 Rybnik, Szafranka 7

Liczba odsłon: 456
08.11.2016

Zobacz także:

Międzypokoleniowe spotkania sąsiedzkie - przewodnik dla mieszkańców

Publikacja „Międzypokoleniowe spotkania sąsiedzkie” to przewodnik po tym, w jaki sposób uruchamiać działania sąsiedzkie na osiedlu lub dzielnicy. Od czego zacząć, jak zachęcić mieszkańców do pierwszych aktywności, a wreszcie - w jaki sposób zaplanować pracę i przygotować pierwsze wspólne działanie.

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).

Młodzież z Ochoty realizuje Inicjatywy Lokalne!

W ostatnim tygodniu roku szkolnego młodzież z dwóch warszawskich szkół realizuje Inicjatywy Lokalne, które przygotowała w ramach projektu „Obywatel PRO – inicjatywy młodzieżowe na Ochocie”. W przygotowaniu pomysłów, realizacji i tworzenia wniosku wspierała ich tutorka- Karolina Sieńkowska i tutor- Daniel Zieliński. Wydarzenia mają na celu międzypokoleniową integrację mieszkańców dzielnicy Ochota.