Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Podwórka wyobraźni

"Karol ma w Pradze most, my Karola nożownika, co Pragą trzęsie od lat stoi sam, w jednej z bram..." śpiewa w jednej ze swoich piosenek Kasia Nosowska, trafnie oddając w tym krótkim fragmencie charakter wielu polskich podwórek. Obdrapane i zapomniane - w tych szarych odcieniach jawi się większość z nich. Odstraszając zarówno gości, jaki i mieszkańców. Nie trzeba jednak wiele by zmnieić ten smutny obrazek w wizytówkę miasta lub przynajmniej miejsce, gdzie z przyjemnością można usiąść na ławce. Ten fragment codzienności postanowili zmienić pracownicy lubelskiego Domu Słów. Odmieniając na początku oblicze podwórka, w którym sami funkcjonują, a później inicjując działania na innych zapomnianych podwórkach Lublina. 

 
Teraz zamiast Karola, co "w dłoni ma szklanych tulipanów pęk" w bramach wita nas Mały Książę i inne postacie literackie. Cykl różnorodnych działania m. in: wystaw, warsztatów, nagrań, publikacji, zdjęć czy streetartu doprowadził do estetyzacji przestrzeni, o których zapomniało miasto ale w których żyją ludzie, pragnący odrobiny koloru w swoim najbliższym otoczeniu.
 

Z kim i dla kogo?

Działanie skierowane było i jest przede wszystkim do mieszkańców nieco zmarginalizowanych obszarów Lublina. Działaniami staraliśmy się dotrzeć do dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez dzieci udało się dotrzeć do pozostałych grup odbiorców. Tworząc wspólnotowe działania postawiliśmy na integrację wewnętrzną mieszkańców danych Podwórek oraz ich inkluzję w kulturę miejską. Dużą rolę odgrywają także seniorzy, którzy najwięcej i najlepiej znają dany obszar.


Inspiracje

My zbudowaliśmy nasz dom – Dom Słów przy podwórku szarym, smutnym, zapomnianym. Chcieliśmy poznać to miejsce, dotrzeć do jego historii, spotkać się z mieszkańcami, posłuchać ich opowieści i wspólnie zadbać o przestrzeń, która nas łączy. Dom Słów znajduje się w samym środku zdegradowanego śródmieścia Lublina, z bardzo charakterystycznymi dla tego typu miejsc problemami społecznymi. Stąd projekt „Podwórko”, skierowany do osób z najbliższego otoczenia i nie tylko.


Cele

Naszym celem jest próba aktywizacji mieszkańców do rewitalizacji miejsca, w którym żyją. Projekt ma prowokować wszystkich mieszkańców do tworzenia wspólnoty, community, w którym dostrzegamy i rozumiemy, że nie jesteśmy sami, że są też inni ludzie, że dzięki wspólnej pracy możemy zmienić swoje życie. Chcemy budować w ten sposób miejsca bliskie mieszkańcom całego Lublina, atrakcyjne, żywe i pełne inspiracji. Nie jesteśmy w stanie tym projektem zmienić całkowicie życia tych ludzi, ale możemy przywrócić im poczucie godności i pokazać ich twarz, ich pasje, ich miejsce życia.


Krok po kroku 

Realizując projekt już od kilku lat dotknęliśmy wielu ważnych spraw. Najpierw wspólnie z mieszkańcami oswoiliśmy przestrzeń, a później wpisaliśmy w nią symboliczne działania literackie, których zadaniem było dotarcie do pokoleń, rozmowa o wartościach, wspomnieniach, przyszłości. Na podwórko zapraszamy co roku kolejnego bohatera literackiego, który jest naszym przewodnikiem. Literatura jest dobrym pomostem dla pokoleń. W ten sposób wchodząc w Powdórka staramy się dokumentować to miesjce, ludzi, robić im zdjęcia, nagrania audio i wideo, prowadzić warsztaty, wystawy, publikacje, działania paateatralne, streetartowe, estetyzujące. Chcemy poprzez aktywne włączenie mieszkańców w proces rewitalizacji podwórka wywołać u nich poczucie więzi i wspólne budowanie miejsca ich życia. W ten sposób, poprzez portrety mieszkańców, powstaje portret miejsca. 

 
Współpraca międzypokoleniowa

Przy realizacji podwórek różne grupy pokoleniowe i społeczne zostały zaangażowane w proces działań. Mieszkańcy (dzieci, młodzież i dorośli) zostali włączeni w działania porządkowe podwórek, reparację, prace budowalno-remontowe, działania artystyczne i estetyzację miejsca. Kolejnym etapem po "oswojeniu" miejsca było nadanie mu nowego znaczenia, wspólnego dla jego użytkowników. Tutaj postaci literackie, takie, które wszyscy znamy i lubimy, stały się cennymi przewodnikami. Dzieci, młodzież decydowały o wyborze postaci i wspólnie z dorosłymi pod okiem artystów zmieniali daną przestrzeń. Takie "nowe", ale oparte o korzenie, historie i wspomnienia miejsce stawało się przestrzenią do działań edukacyjno-artystycznych. W ten sposób kultura weszła na podwórka i stała się narzędziem integracji, motywacji i komunikacji ważnych treści dla mieszkańców.


Metody i narzędzia

  • dokumentacji (historie mówione, nagrania audio, video, fotografie)
  • aktywizacji mieszkańców przez wspólną rewitalizację przestrzeni
  • animacyjno-edukacyjnymi na podwórkach (spotkania, projekcje filmów, koncerty, działania plastyczne, teatralne, literackie)
  • tworzenia publikacji (tworzenie publikacji o miejscu i ludziach)
  • mini projektów (inspirowanie mieszkańców do samodzielnych, małych działań kulturalnych)

 

Finsnsowanie

Działania realizowaliśmy głównie z własnego budżetu, czyli z puli dotacji miejskiej. Część działań była dofinansowywana z budżetu Dzielnic Kultury, LSS, Rewiry czy sponsorów. Udało nam się zachęcić firmy i organizacje pozarządowe do działań bezkosztowych lub symbolicznie odpłatnych. 

 

Trudności

Na etapie działań jedynymi problemami i spodziewanymi przez nas był proces zdobywania historii mieszkańców i wandalizm. Wymagało to czasu, ale się udało. Udało się dzięki cierpliwości i upływowi czasu pełnego wspólnych działań. Drobne dewastacje skończyły się w momencie, gdy mieszkańcy samodzielnie rewitalizowali przestrzeń i naturalnie stawali się strażnikami efektów swoich działań. Czuli, że jeśli coś jest ich i przez nich realizowane, to nie można tego psuć.


Co dalej?

Co roku realizujemy działania na kilku podwórkach, zaczynamy od własnego, a poźniej wyruszamy na okoliczne ulice. Do tej pory udało się zaanimować mieszkańców 6. podwórek i ich sąsiadów. Z pewnością w przyszłości nasze działania powrócą do tych miejsc, ale też poszerzą się o kolejne. 


Link do filmu

http://teatrnn.pl/domslow/podworka/ , http://teatrnn.pl/domslow/terytoria-wyobrazni/

Źródło:
Daty wydarzeń:

6.4.2015 - 31.12.2016

Autor wpisu: Alina Bąk

Dom Słów
województwo: lubelskie
20-110 Lublin, Królewska 17
alina.bak@tnn.lublin.pl, 663585451
www.domslow.teatrnn.pl

Miejsce wydarzenia
Lublin
województwo: lubelskie
20-110 Lublin, Królewska 17

Liczba odsłon: 1130
19.11.2016