Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Przygraniczni w działaniu

Od kilku lat pracujemy w małych przygranicznych miejscowościach Lubelszczyzny i Białostocczyzny. Obserwujemy, że ludzie mają tam ambiwalentny stosunek do granicy. Z jednej strony można na niej zarobić. Z drugiej strony bliskość granicy stanowi zagrożenie dla "polskości". W każdej z wybranych przez nas miejscowości dochodziło w ostatnich latach do ksenofobicznych incydentów, o czym informowała m.in. Brunatna Księga. W ramach projektu, w Krynkach, Michałowie i Dołhobyczowie, we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury i wspólnie z zaprzyjaźnionymi już młodymi ludźmi, słuchaliśmy wspomnień mieszkańców o życiu w przedwojennej różnorodnej społeczności, gdzie w jednym miasteczku spotykali się Żydzi, prawosławni, katolicy i ewangelicy.

Z kim i dla kogo

Młodzież mieszkająca we wsiach i małych miejscowościach przy granicy w województwach Lubelskim i Podlaskim.


Cele

  • Poznanie lokalnej historii poprzez wywiady z osobami starszymi
  • Eksploracja lokalnej tożsamości pod kątem wielokulturowości
  • Budowanie postaw otwartości

 


Krok po kroku

Najpierw zaprosiliśmy młodzież na cykl warsztatów historii mówionej i zbierania opowieści, warsztatów wielokulturowych. Później rozmawialiśmy z przedstawicielami różnych pokoleń, zbieraliśmy wspomnienia. Pytaliśmy o dawne zwyczaje, sąsiadów, granicę, wielokulturowość.
Zebrane opowieści przekształciliśmy w mobilną, multimedialną wystawę, która podróżowała po 8 przygranicznych miejscowościach. Prezentowaliśmy na niej filmy, słuchowiska i interaktywne instalacje.


Współpraca miedzypokoleniowa

Najważniejszym elementem projektu były spotkania między młodymi ludźmi, którzy brali udział w naszych warsztatach i starszymi ludźmi mieszkający w ich miejscowościach. Poprzez wywiady, które miały na celu zebranie dawnych historii, młodzi uczestnicy projektu mogli lepiej zrozumieć skąd się wywodzą. Rozmowa ze swoimi dziadkami, sąsiadami lub obcymi, starszymi osobami uświadamiała im jak ważnym są źródłem wiedzy o nich samych.

Byliśmy otwarci na różne formy opowieści. W zależności od zainteresowań i umiejętności naszych rozmówców, prosiliśmy o anegdoty, piosenki lub wspomnienia. Pytaliśmy o relacje międzykulturowe, ale również o życie osobiste i społeczne.


Metody i narzędzia

  • warsztaty antydyskryminacyjne i wielokulturowe - zanim zabraliśmy się do działań twórczych musieliśmy uwrażliwić na problemy społeczne, w tym przede wszystkim dyskryminację i język nienawiści
  • warsztaty historii mówionej i zbierania opowieści - wystawa miała się opierać na wywiadach zebanych przez młodzież
  • warsztaty z różnych technik twórczych wykorzystanych na wystawie 

 

Finasowanie

Fundusze EOG

 

Trudności

Główną trudnością było skoordynowanie działań w miejscowościach oddalonych od siebie o setki kilometrów. W pierwszej edycji projektu koordynatorka była obecna na wszystkich zajęciach. W tej odsłonie projektu poszerzyliśmy zespół animatorów, aby uniknąć problemów organizacyjnych.


Link do filmu
https://youtu.be/ka0f51rH8hc

Źródło: praktycy.org
Daty wydarzeń:

1.2.2015 - 30.11.2016

Autor wpisu: David Sypniewski

Stowarzyszenie Praktyków Kultury
województwo: mazowieckie
01-184 Warszawa, Działdowska 12/24
david.sypniewski@praktycy.org, 609274845
www.praktycy.org

Miejsce wydarzenia
Krynki, Michałowo (wsie w woj. Podlaskim), Dołhobyczów (wieś woj. Lubelskie) i inne małe miejscowośc
województwo: mazowieckie
01-184 Warszawa, Działdowska 12/24

Liczba odsłon: 656
09.11.2016