Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości

Ten wyjątkowy wieczór pełen sobótkowych, dramatycznych i miłosnych melodii, tekstów, nocnych kąpieli, ognisk i płonących wianków odbył się 26 czerwca w Dynowie nad brzegiem rzeki San. Jego organizatorami były zespoły i grupy działające przy Miejskim Ośrodku Kultury, ale również dynowskie stowarzyszenia, szkoły, jednostki ochotniczych straży pożarnych.

Inspiracje: od ludowej obrzędowości  po współczesność

Widowisko zostało oparte na utworze Jana Kochanowskiego „Pieśń świętojańska o Sobótce”. Wybrano kilka fragmentów, do których dynowscy muzycy opracowali niezwykłe melodie, w ten sposób powstało siedem pieśni sobótkowych wykonywanych przez młodzież dynowskich szkół. Chór, który powstał na potrzeby widowiska zachwycił mieszkańców Dynowa interpretacją tekstów J. Kochanowskiego, ale również oryginalnymi melodiami na pograniczu folku/jazzu/poezji śpiewanej. Do młodzieżowego chóru dołączyli seniorzy zgromadzeni przy Uniwersytecie Złotej Jesieni i uczestnicy chóru „Akord”, którzy korzystając ze starych pieśni i tekstów wprowadzili widownię w klimaty zapomnianej już ludowej obrzędowości. Całości oprócz śpiewów towarzyszyły legendy i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, tańce wokół ognisk, rzucanie wianków oraz nocne kąpiele w Sanie przy muzyce Orkiestry św. Mikołaja z Lublina, która tego wieczoru zaprezentowała się dynowskiej publiczności.

 Ludowa obrzędowość: w zaniku czy rozkwicie?

Sobótki to święto miłości, młodości i płodności okraszone odrobiną tajemnicy i bogatą ludową obrzędowością. Choć nieraz już sobótkowa tradycja zdawała się zanikać, jej atrakcyjna i bogata obrzędowość znowu zaczyna się pojawiać. Przybiera ona przeróżne formy, ale również i znaczenia. W Dynowie spotykają się bogate tradycje wspólnego, gromadnego śpiewania z obrzędowością ludową, która nadal jest żywa i dlatego domaga się współczesnych form prezentacji. Jasne jest, że nie chce być przechowywana dla przyszłych pokoleń tylko w muzeach albo  zamkniętych starych skrzyniach i śpiewnikach pisanych odręcznie. Na Dynowszczyźnie ludzie wiedzą, że warto zachować od zapomnienia nie tylko stare obrzędy i pieśni, ale również potrzebę tworzenia wspólnoty poprzez nadawanie nowych znaczeń lokalnym tradycjom.

Cele i efekty: co dalej?

Realizując widowisko „Sobótki” znów stawialiśmy sobie zarówno poznawcze, jak i animacyjne cele. Chodziło kolejny raz o stworzenie mostu między tradycją, a współczesnością, osadzenie artystycznej realizacji w konkrecie pamięci zbiorowej i wiedzy lokalnej. Zależało nam także na wzmacnianiu międzypokoleniowej więzi przez zaangażowanie młodzieży w zbieranie wiedzy  etnograficznej oraz międzypokoleniowe współdziałanie przy realizacji widowiska. W naszym spektaklu wzięło udział ponad 150 osób dlatego nie sposób ich wszystkich wyliczyć. Zawsze po takich wydarzeniach marzymy, aby za rok było nas więcej, a przede wszystkim nie zabrakło tych, którzy wciąż nie mogą do nas trafić. Być może właśnie dzięki nim odkryjemy na nowo  znaczenie rzeki San w lokalnych tradycjach i  współczesności.

Widowisko „Sobótki” w całości zostało zrealizowane społecznie, bez środków finansowych z zewnątrz i Miejskiego Ośrodka Kultury. Stroje i wianki zostały przygotowane przez szkoły z terenu miasta i gminy Dynów. Ogniska przygotowały trzy jednostki ochotniczych straży pożarnych z Dynowa. Natomiast drzewo na ogniska zostało sfinansowane przez Nadleśnictwo Dynów.

Scenariusz i reżyseria: Krystyna Dżuła, Monika Mączyńska

Tekst: fragmenty  utworu „Pieśń Świętojańska o Sobótce” Jan Kochanowski

Autor muzyki do tekstów Jana Kochanowskiego: Daniel Maziarz

Zespół muzyczny: Daniel Maziarz – gitara, Piotr Dżuła – kontrabas, Kamil Spławiński –bębny/ LO w Dynowie

Scenki aktorskie: Dominik Bachurski – absolwent LO w Dynowie

Koncepcja scenograficzna: Marek Pyś

Wykonanie wianków: Małgorzata Galej z uczniami Zespołu Szkół, Teresa Siekanie z uczniami Zespołu Szkół nr 4 w Pawłokomie oraz Renata Pyś, Wojciech Piech, Stefania Bujdasz – nauczyciele, przyjaciele wraz z uczniami  Szkoły Podstawowej w nr 2 w Dynowie ul. Barkówka

Opracowanie melodii ludowych: Andrzej Kędzierski, Andrzej Sowa

Organizacja: Aneta Pepaś-Skowron, Grażyna Malawska, Monika Mączyńska

Janusz Kędzierski, Stanisław Karnas

Nagłośnienie i światło: Firma TOTON SHOW

Relacja fotograficzna: Daniel Gąsecki, Jan Hadam

Dokumentacja filmowa: Marcin Szajnik

Przygotowanie ognisk: strażacy z OSP Dynów ul. Barkówka, strażacy OSP Dynów Miasto

Organizatorzy:
Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Chór „Akord”, Uniwersytet Złotej Jesieni, Kapela Ludowa „Dynowianie”, Kapela „Pogórzanie”, Stowarzyszenie Bractwo Motocyklowe BYK, Stowarzyszenie „Aktywny Dynów”, Stowarzyszenie „Lot Pogórze Travel”, Zespół Szkół w Dynowie, Zespół Szkół nr 4 w Pawłokomie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Dynowie ul. Barkówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Dynowie ul. Barkówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Dynowie ul. Szkolna

Zapraszamy do Dynowa za rok, pod koniec czerwca kolejne  Sobótki – zmowa ognia i wody dla miłości.

Więcej informacji: http://mok.dynow.pl/aktualnosc/556/sobotki-2016-obsada-organizatorzy-sponsorzy.html 

 

Daty wydarzeń:

26.6.2016

Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości

Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości

Autor wpisu: Aneta Pepaś

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
województwo: podkarpackie
36-065, Dynów, Ul. Ks. Ożoga 10
mok@dynow.pl, 724888999, 166521806
http://www.mok.dynow.pl/
Liczba odsłon: 1341
10.10.2016