Dynowskie Sobótki - zmowa ognia i wody dla miłości
Ten wyjątkowy wieczór pełen sobótkowych, dramatycznych i miłosnych melodii, tekstów, nocnych kąpieli, ognisk i płonących wianków odbył się 26 czerwca w Dynowie nad brzegiem rzeki San. Jego organizatorami były zespoły i grupy działające przy Miejskim Ośrodku Kultury, ale również dynowskie stowarzyszenia, szkoły, jednostki ochotniczych straży pożarnych.
Inspiracje: od ludowej obrzędowości po współczesność
Widowisko zostało oparte na utworze Jana Kochanowskiego „Pieśń świętojańska o Sobótce”. Wybrano kilka fragmentów, do których dynowscy muzycy opracowali niezwykłe melodie, w ten sposób powstało siedem pieśni sobótkowych wykonywanych przez młodzież dynowskich szkół. Chór, który powstał na potrzeby widowiska zachwycił mieszkańców Dynowa interpretacją tekstów J. Kochanowskiego, ale również oryginalnymi melodiami na pograniczu folku/jazzu/poezji śpiewanej. Do młodzieżowego chóru dołączyli seniorzy zgromadzeni przy Uniwersytecie Złotej Jesieni i uczestnicy chóru „Akord”, którzy korzystając ze starych pieśni i tekstów wprowadzili widownię w klimaty zapomnianej już ludowej obrzędowości. Całości oprócz śpiewów towarzyszyły legendy i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, tańce wokół ognisk, rzucanie wianków oraz nocne kąpiele w Sanie przy muzyce Orkiestry św. Mikołaja z Lublina, która tego wieczoru zaprezentowała się dynowskiej publiczności.
Ludowa obrzędowość: w zaniku czy rozkwicie?
Sobótki to święto miłości, młodości i płodności okraszone odrobiną tajemnicy i bogatą ludową obrzędowością. Choć nieraz już sobótkowa tradycja zdawała się zanikać, jej atrakcyjna i bogata obrzędowość znowu zaczyna się pojawiać. Przybiera ona przeróżne formy, ale również i znaczenia. W Dynowie spotykają się bogate tradycje wspólnego, gromadnego śpiewania z obrzędowością ludową, która nadal jest żywa i dlatego domaga się współczesnych form prezentacji. Jasne jest, że nie chce być przechowywana dla przyszłych pokoleń tylko w muzeach albo zamkniętych starych skrzyniach i śpiewnikach pisanych odręcznie. Na Dynowszczyźnie ludzie wiedzą, że warto zachować od zapomnienia nie tylko stare obrzędy i pieśni, ale również potrzebę tworzenia wspólnoty poprzez nadawanie nowych znaczeń lokalnym tradycjom.
Cele i efekty: co dalej?
Realizując widowisko „Sobótki” znów stawialiśmy sobie zarówno poznawcze, jak i animacyjne cele. Chodziło kolejny raz o stworzenie mostu między tradycją, a współczesnością, osadzenie artystycznej realizacji w konkrecie pamięci zbiorowej i wiedzy lokalnej. Zależało nam także na wzmacnianiu międzypokoleniowej więzi przez zaangażowanie młodzieży w zbieranie wiedzy etnograficznej oraz międzypokoleniowe współdziałanie przy realizacji widowiska. W naszym spektaklu wzięło udział ponad 150 osób dlatego nie sposób ich wszystkich wyliczyć. Zawsze po takich wydarzeniach marzymy, aby za rok było nas więcej, a przede wszystkim nie zabrakło tych, którzy wciąż nie mogą do nas trafić. Być może właśnie dzięki nim odkryjemy na nowo znaczenie rzeki San w lokalnych tradycjach i współczesności.
Widowisko „Sobótki” w całości zostało zrealizowane społecznie, bez środków finansowych z zewnątrz i Miejskiego Ośrodka Kultury. Stroje i wianki zostały przygotowane przez szkoły z terenu miasta i gminy Dynów. Ogniska przygotowały trzy jednostki ochotniczych straży pożarnych z Dynowa. Natomiast drzewo na ogniska zostało sfinansowane przez Nadleśnictwo Dynów.
Scenariusz i reżyseria: Krystyna Dżuła, Monika Mączyńska
Tekst: fragmenty utworu „Pieśń Świętojańska o Sobótce” Jan Kochanowski
Autor muzyki do tekstów Jana Kochanowskiego: Daniel Maziarz
Zespół muzyczny: Daniel Maziarz – gitara, Piotr Dżuła – kontrabas, Kamil Spławiński –bębny/ LO w Dynowie
Scenki aktorskie: Dominik Bachurski – absolwent LO w Dynowie
Koncepcja scenograficzna: Marek Pyś
Wykonanie wianków: Małgorzata Galej z uczniami Zespołu Szkół, Teresa Siekanie z uczniami Zespołu Szkół nr 4 w Pawłokomie oraz Renata Pyś, Wojciech Piech, Stefania Bujdasz – nauczyciele, przyjaciele wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w nr 2 w Dynowie ul. Barkówka
Opracowanie melodii ludowych: Andrzej Kędzierski, Andrzej Sowa
Organizacja: Aneta Pepaś-Skowron, Grażyna Malawska, Monika Mączyńska
Janusz Kędzierski, Stanisław Karnas
Nagłośnienie i światło: Firma TOTON SHOW
Relacja fotograficzna: Daniel Gąsecki, Jan Hadam
Dokumentacja filmowa: Marcin Szajnik
Przygotowanie ognisk: strażacy z OSP Dynów ul. Barkówka, strażacy OSP Dynów Miasto
Organizatorzy:
Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Chór „Akord”, Uniwersytet Złotej Jesieni, Kapela Ludowa „Dynowianie”, Kapela „Pogórzanie”, Stowarzyszenie Bractwo Motocyklowe BYK, Stowarzyszenie „Aktywny Dynów”, Stowarzyszenie „Lot Pogórze Travel”, Zespół Szkół w Dynowie, Zespół Szkół nr 4 w Pawłokomie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Dynowie ul. Barkówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Dynowie ul. Barkówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Dynowie ul. Szkolna
Zapraszamy do Dynowa za rok, pod koniec czerwca kolejne Sobótki – zmowa ognia i wody dla miłości.
Więcej informacji: http://mok.dynow.pl/aktualnosc/556/sobotki-2016-obsada-organizatorzy-sponsorzy.html
26.6.2016
Autor wpisu: Aneta Pepaś
województwo: podkarpackie
36-065, Dynów, Ul. Ks. Ożoga 10
mok@dynow.pl, 724888999, 166521806
http://www.mok.dynow.pl/