Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z zagranicznym praktykiem z cyklu "Kultura/Demokracja", 28-29.10.2016 roku w Warszawie

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Nowy Teatr zapraszają na cykl "Kultura/Demokracja". Celem cyklu jest zainicjowanie krytycznej refleksji na temat uczestnictwa w kulturze poprzez dyskusje i warsztaty z doświadczonymi praktykami i teoretykami z zagranicy. Pierwszym gościem, w dniach 28-29 października w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie, jest brytyjski badacz i aktywista – François Matarasso. Kolejne spotkania odbędą się w listopadzie i grudniu 2016 roku, a każde składać się będzie z wykładu połączonego z dyskusją oraz warsztatu. Wstęp na wykład jest wolny i nieobjęty rejestracją. Aby wziąć udział w warsztacie (koszt: 50 zł), należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 21 października do godziny 15:00.

 

 28-29 PAŹDZIERNIKA 2016 ROKU

FRANÇOIS MATARASSO

Niespokojna sztuka, czyli o możliwościach partycypacji

François Matarasso – niezależny badacz i twórca, od lat 80. związany z nurtem community arts (sztuka społeczności), przez wiele lat pracował na zlecenie instytucji kultury oraz władz samorządowych w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich. Jest autorem wpływowych prac poświęconych wartości partycypacji w sztuce i działaniach społecznych m.i n. Use or Ornament. The social impact of participation in the arts (1997). Obecnie pracuje nad książką A Restless Art (Niespokojna sztuka), która ukaże się w 2017 roku nakładem Fundacji Calouste Gulbenkian. Więcej: http://arestlessart.com

1. SPOTKANIE – WYKŁAD I DYSKUSJA

Termin: piątek, 28 października, godz. 18:00-20:00
Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

Spotkanie poświęcone będzie rozwojowi sztuki partycypacyjnej jako idei i praktyki od lat 60. XX wieku do dziś. Refleksji poddana zostanie wzajemna relacja między uczestnictwem w sztuce i w życiu społecznym. Postawione zostaną pytania o cele i skuteczność projektów partycypacyjnych w czasach zmian i kryzysu. W oparciu o doświadczenie krajów tak różnych jak Wielka Brytania, Portugalia, Kolumbia i Egipt, pokazany zostanie demokratyczny potencjał projektów mających za punkt wyjścia zróżnicowane, oddolne narracje i punkty widzenia. Pomoże to pokazać, co czyni sztukę partycypacyjną – zwłaszcza dziś – tak niespokojną.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Wstęp wolny. 

2. WARSZTAT

Termin: sobota, 29 października, godz. 10.00-18.00
Miejsce: Instytut Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Co to jest sztuka partycypacyjna? Jakie są jej cechy szczególne i znaczenie? Warsztat będzie okazją do zadania pytań o jakość projektów twórczych, zwłaszcza partycypacyjnych. Jakie stosować kryteria, gdy w projekt zaangażowani są ludzie reprezentujący różne perspektywy – członka społeczności, artysty, ale także fundatora, partnera społecznego czy badacza.

Uczestnicy warsztatu przyjrzą się własnym doświadczeniom, ale także skonfrontują je z nowymi sposobami myślenia dzięki przywołanym przykładom projektów partycypacyjnych. Wspólnie przeanalizują kategorię jakości na różnych etapach pracy projektowej, a także otrzymają praktyczne wskazówki i narzędzia, które mogą być przydatne w planowaniu przyszłych działań z istotnym uwzględnieniem kategorii jakości.

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Rekrutacja:

Obowiązuje rejestracja internetowa. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 21 października 2016 roku do godz. 15:00. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału w warsztacie jest obecność na spotkaniu z François Matarasso 28 października o godz. 18:00.

Liczba miejsc: 20 osób.

Wyniki rekrutacji podamy jeszcze 21 października 2016 roku.

Koszt:

Udział w wykładzie jest bezpłatny.
Organizatorzy dotują finansowo warsztat oraz zapewniają wyżywienie. Opłata wnoszona przez uczestnika to 50,00 PLN brutto (40,65 zł netto).

Wpłaty: Wpłaty należy dokonać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w warsztacie, najpóźniej do dnia 25 października 2016 roku.

Konto nr: 61 1130 1017 0000 0577 0120 0001
Odbiorca: Narodowe Centrum Kultury ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa
Tytułem: Opłata za udział w warsztacie François Matarasso

WIĘCEJ INFORMACJI O CYKLU -> nck.pl/cykl-kultura-demokracja
 

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

7.10.2016 - 21.10.2016

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW, Nowy Teatr
Warszawa, Madalińskiego 10/16
imadej@nck.pl, 22 210 01 94

Miejsce wydarzenia
Nowy Teatr (wykład), Instytut Kultury Polskiej UW (warsztat)Liczba odsłon: 1887
07.10.2016