Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z zagranicznym praktykiem z cyklu "Kultura/Demokracja", 28-29.10.2016 roku w Warszawie

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Nowy Teatr zapraszają na cykl "Kultura/Demokracja". Celem cyklu jest zainicjowanie krytycznej refleksji na temat uczestnictwa w kulturze poprzez dyskusje i warsztaty z doświadczonymi praktykami i teoretykami z zagranicy. Pierwszym gościem, w dniach 28-29 października w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie, jest brytyjski badacz i aktywista – François Matarasso. Kolejne spotkania odbędą się w listopadzie i grudniu 2016 roku, a każde składać się będzie z wykładu połączonego z dyskusją oraz warsztatu. Wstęp na wykład jest wolny i nieobjęty rejestracją. Aby wziąć udział w warsztacie (koszt: 50 zł), należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 21 października do godziny 15:00.

 

 28-29 PAŹDZIERNIKA 2016 ROKU

FRANÇOIS MATARASSO

Niespokojna sztuka, czyli o możliwościach partycypacji

François Matarasso – niezależny badacz i twórca, od lat 80. związany z nurtem community arts (sztuka społeczności), przez wiele lat pracował na zlecenie instytucji kultury oraz władz samorządowych w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich. Jest autorem wpływowych prac poświęconych wartości partycypacji w sztuce i działaniach społecznych m.i n. Use or Ornament. The social impact of participation in the arts (1997). Obecnie pracuje nad książką A Restless Art (Niespokojna sztuka), która ukaże się w 2017 roku nakładem Fundacji Calouste Gulbenkian. Więcej: http://arestlessart.com

1. SPOTKANIE – WYKŁAD I DYSKUSJA

Termin: piątek, 28 października, godz. 18:00-20:00
Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

Spotkanie poświęcone będzie rozwojowi sztuki partycypacyjnej jako idei i praktyki od lat 60. XX wieku do dziś. Refleksji poddana zostanie wzajemna relacja między uczestnictwem w sztuce i w życiu społecznym. Postawione zostaną pytania o cele i skuteczność projektów partycypacyjnych w czasach zmian i kryzysu. W oparciu o doświadczenie krajów tak różnych jak Wielka Brytania, Portugalia, Kolumbia i Egipt, pokazany zostanie demokratyczny potencjał projektów mających za punkt wyjścia zróżnicowane, oddolne narracje i punkty widzenia. Pomoże to pokazać, co czyni sztukę partycypacyjną – zwłaszcza dziś – tak niespokojną.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Wstęp wolny. 

2. WARSZTAT

Termin: sobota, 29 października, godz. 10.00-18.00
Miejsce: Instytut Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Co to jest sztuka partycypacyjna? Jakie są jej cechy szczególne i znaczenie? Warsztat będzie okazją do zadania pytań o jakość projektów twórczych, zwłaszcza partycypacyjnych. Jakie stosować kryteria, gdy w projekt zaangażowani są ludzie reprezentujący różne perspektywy – członka społeczności, artysty, ale także fundatora, partnera społecznego czy badacza.

Uczestnicy warsztatu przyjrzą się własnym doświadczeniom, ale także skonfrontują je z nowymi sposobami myślenia dzięki przywołanym przykładom projektów partycypacyjnych. Wspólnie przeanalizują kategorię jakości na różnych etapach pracy projektowej, a także otrzymają praktyczne wskazówki i narzędzia, które mogą być przydatne w planowaniu przyszłych działań z istotnym uwzględnieniem kategorii jakości.

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Rekrutacja:

Obowiązuje rejestracja internetowa. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 21 października 2016 roku do godz. 15:00. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału w warsztacie jest obecność na spotkaniu z François Matarasso 28 października o godz. 18:00.

Liczba miejsc: 20 osób.

Wyniki rekrutacji podamy jeszcze 21 października 2016 roku.

Koszt:

Udział w wykładzie jest bezpłatny.
Organizatorzy dotują finansowo warsztat oraz zapewniają wyżywienie. Opłata wnoszona przez uczestnika to 50,00 PLN brutto (40,65 zł netto).

Wpłaty: Wpłaty należy dokonać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w warsztacie, najpóźniej do dnia 25 października 2016 roku.

Konto nr: 61 1130 1017 0000 0577 0120 0001
Odbiorca: Narodowe Centrum Kultury ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa
Tytułem: Opłata za udział w warsztacie François Matarasso

WIĘCEJ INFORMACJI O CYKLU -> nck.pl/cykl-kultura-demokracja
 

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

7.10.2016 - 21.10.2016

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW, Nowy Teatr
Warszawa, Madalińskiego 10/16
imadej@nck.pl, 22 210 01 94

Miejsce wydarzenia
Nowy Teatr (wykład), Instytut Kultury Polskiej UW (warsztat)Liczba odsłon: 1429
07.10.2016

Zobacz także:

Pedagogika Teatru - studia podyplomowe

Rusza kolejny nabór na dwuletnie studia podyplomowe Pedagogika Teatru! Studia organizowane są przez Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Przędzalnia głosu - weekendowy warsztat naturalnej emisji głosu

Podstawą warsztatu jest przekonanie o ogromnej sile niewysilania. Pracujemy nad miękkością i nad pozwoleniem sobie na wydobycie pełnego i mocnego głosu. Szukamy fizycznych i psychicznych podpór dla puszczenia dźwięku.