Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

AnimaTor - warsztaty filmu animowanego

AnimaTor  wzbudza kreatywność dzieci i młodzieży z darem dysleksji i pokazuje im jak przedstawić  marzenie czy troskę poprzez film z wykorzystaniem poznanych technik filmowania, jak stworzyć animowaną etiudę filmową z własną interpretacją tematu. Na zajęciach twórczych uczestnicy  kreować będą postaci, przedmioty oraz przestrzeń, wykorzystywane do animacji. Uczestnicy będą mięli też możliwość spotkania osobistości ze świata filmu. AnimaTor będzie się odbywał 1.09.2016-30.10.2016 roku w Centrum Edukacji i Rozwoju „Logos” w Żurominie.

AnimaTor  to  weekendowe  warsztaty filmu animowanego w 2 grupach wiekowych oraz wspólne stworzenie filmu animowanego w każdej grupie. Na każdym kolejnym spotkaniu poruszony zostanie z uczestnikami wybrany temat z zakresu: budowy scenariusza i scenopisu; kadrowania, tworzenia ujęć, sekwencji, planu; pracy z kamerą; animacji filmowej, sposoby udźwiękawiania i oświetlenia filmu oraz podstaw montażu. Uczestnicy konsekwentnie, wykorzystując poznane techniki, pracować będą w dwu grupach nad stworzeniem swoich etiud filmowych. Warsztaty obejmują również zajęcia twórcze, podczas których uczestnicy będą kreować postaci, przedmioty oraz przestrzeń, wykorzystywane do animacji z różnych mas plastycznych. Uczestnicy będą mięli też możliwość spotkania osobistości ze świata filmu i czerpania z jej doświadczenia zawodowego. Podczas warsztatów przewidziane są również zajęcia motywujące i podnoszące poczucie wartości uczestników. Zależy nam na zaangażowaniu rodziców, terapeutów i nauczycieli uczestników warsztatów. W naszych szkołach jest tendencja do obniżania poziomu nauczania dla uczniów dyslektycznych i jednocześnie demotywowania ich do podejmowania wysiłku, zamiast dostosowywania metod nauczania do ich specyficznego sposobu postrzegania i uczenia się. Stereotyp ten przełamuje Ronald D. Davis, który przekonuje swoim własnym przykładem, że dysleksja to dar, to niecodzienny sposób myślenia obrazami, a nie wyrazami. Nowe spojrzenie na dysleksję chcemy pokazać dorosłym podczas warsztatów „Jak nauczyć czytać dziecko z dysleksją?”.

Cel

Celem projektu jest wzbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży z darem dysleksji i przedstawienie przez nich wybranego tematu (np. marzenia czy troski) poprzez film z wykorzystaniem poznanych technik filmowania, stworzenie przez nich etiudy animacji filmowej z własną interpretacją tematu.

Uczestnicy w projekcie dowiedzą się:

• jak buduje się scenariusz i scenopis;

• jak pracować z kamerą, na planie, w plenerze;

• w jaki sposób stworzyć własną etiudę filmową;

Poza tym:

• opanują podstawy filmowania (kadr, ujęcie, sekwencja, plan);

 • opanują podstawy animacji filmowej postaci i przedmiotów;

• opanują technikę udźwiękowienia i oświetlenia filmu;

• zapoznają się z podstawami montażu;

• spotkają się z osobami ze świata filmu.

Metoda

AnimaTor to warsztaty dla 30 osób w dwóch kategoriach wiekowych:  7-11 lat i 12-15 lat. Warsztaty przeznaczone będą dla dzieci i młodzieży z grupy zagrożonych dysleksją lub z diagnozą dysleksji. Pozostali odbiorcy: 200 osób, w tym koniecznie koledzy, rodzice, terapeuci i nauczyciele uczestników.

Efekty

Rezultaty i korzyści dla uczestników: Uczestnicy będą w stanie nakręcić i zmontować krótka etiudę filmową na wybrany temat z umiejętnym wykorzystaniem obrazu, animacji postaci i przedmiotów, kadrowania, światła, udźwiękowienia etiudy oraz na podstawie wymyślonego przez siebie scenariusza. Poza tym będą bardziej świadomi swoich możliwości i pokładów kreatywności, które w nich drzemią. Dorośli poszerza swoją perspektywę w odbiorze i pracy z dzieckiem z dysleksją.

Inspiracją było doświadczanie na co dzień wyobraźni Mai i przyjaźń z Tiną – dokumentalistką i operatorem filmowym.

Realizatorzy: Joanna Wlizło – oligofrenopedagog, od 12 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w Zespole Szkół Specjalnych. Animator kulturalny. Koordynatorka wielu przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i sportowych na terenie powiatu żuromińskiego. Prowadzi amatorską pracownię artystyczną.

Piotr Wlizło (koordynator projektu) – lider społeczny, animator kultury, pedagog, profilaktyk, inicjator wielu działań z i dla młodzieży, tancerz w grupie tanecznej „TatankaART”. Laureat wielu nagród m.in: Ambasador Doliny Kreatywnej TVP, Lider Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Partnerzy

Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw- organizacja pozarządowa działająca na terenie powiatu żuromińskiego, która zmienia rzeczywistość lokalną na gruncie społecznym, kultury i edukacji, sportu i rekreacji, integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Trzyletnia jej działalność to: 3 edycje Wagonowej Spartakiady- imprezy sportowo-rekreacyjnej dla osób niepełnosprawnych, 2 edycje „Lata w Teatrze”- programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy, 3 edycje „Zielonej Mili”- imprezy sportowej dla biegaczy, 2 edycje YouthBanku – programu Fundacji dla Polski, który kształtuje młodzieżowych liderów realizujących młodzieżowe pomysły w lokalnym środowisku.

Centrum Edukacji i Rozwoju „Logos”- to firma szkoleniowa, przywiązująca szczególna wagę do efektywnych i nowoczesnych metod edukacyjnych - dla tych, którzy chcą się rozwijać i kształcić, bez względu na wiek. Szeroka gama propozycji obejmuje akademię nauki, teatralne abecadło, szkołę językową, szkołę muzyczną, studia podyplomowe, szkoła tańca towarzyskiego, zajęcia zumby, jogi, aikido i wiele innych.

Organizator:Działanie realizowane w ramach projektu Kulturalni Edukatorzy Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury - Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Źródło finansowania

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 - 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Kontakt: Joanna Wlizło tel.668108516; mail: wagoninicjatyw@gmail.com; www.wagoninicjatyw.com

Daty wydarzeń:

1.9.2016 - 30.10.2016

AnimaTor - warsztaty filmu animowanego
Autor zdjęć: Joanna Wlizło; Jolanta Wąbrzeska

AnimaTor - warsztaty filmu animowanego AnimaTor - warsztaty filmu animowanego AnimaTor - warsztaty filmu animowanego

Autor wpisu: Joanna Wlizło

Stowarzyszenie Wagon Inicjatyw
województwo: mazowieckie
09-300, Żuromin, Szkolna 11/28
wagoninicjatyw@gmail.com, 668108516
www.wagoninicjatyw.com

Miejsce wydarzenia
Centrum Edukacji i RozwojuLiczba odsłon: 941
03.10.2016