Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Technikum muzyczne. Emancypacja dźwiękiem

Projekt “Technikum muzyczne” to pierwsza odsłona “Emancypacji dźwiękiem”, którego pomysłodawczynią jest Karolina Karnacewicz (DJ Morgiana z za duszno). Będzie to cykl warsztatów dla młodych kobiet zainteresowanych muzyką elektro-akustyczną, dzięki któremu będą mogły się swobodnie rozwijać, dzielić pomysłami i realizować je z innymi, otrzymywać wsparcie i motywację.

Na jaką potrzebę odpowiada projekt?

W środowisku muzyki elektronicznej dominują mężczyźni, co widoczne jest chociażby w programach festiwali. Fakt ten może utrudniać początki w branży utalentowanym kobietom.

Cel

Zależy mi na stworzeniu przestrzeni, gdzie początkujące twórczynie zajmujące się muzyką nie czułyby się pomijane, mogłyby rozpocząć współpracę z przedstawicielami branży muzycznej.

Metody

Program przedsięwzięcia obejmuje praktyczne warsztaty muzyczne z budową instrumentów z Robert Gogol Muzyk oraz wprowadzenie do tajników didżejowania z DJ Morgianą, wykład Piotr Tkacza o pionierkach muzyki elektro-akustycznej, spotkania dające możliwość dyskusji. Całość zwieńczy wieczór w klubie, łączący w sobie koncerty i imprezę (wstęp wolny). Podczas występów uczestniczki (tym razem uczennice z ostatnich klas technikum z Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu) będą miały okazję zaprezentować to, czego nauczyły się na warsztatach, wykorzystać zbudowane tam urządzenia, łącząc je z już wcześniej posiadanymi zdolnościami (np. śpiew czy gra na instrumencie akustycznym).

Wystąpią także FOQL, czyli Justyna Banaszczyk, orędowniczka kwaśnych maszyn związana z takimi wytwórniami jak New York Haunted, Gooiland Elektro, Pointless Geometry. Możecie ją kojarzyć z takich projektów jak Marburg i Kolektyw Ebola, duetów z RNA2, gdy dodamy do nich Astma, otrzymujemy OSTY, a gdy dołącza do nich Kuba Drożdżowski - efektem jest BETH. A na rozgrzewkę zagra DJ Morgiana. Obie artystki są członkiniami platformy female:pressure, będącej partnerem przedsięwzięcia. Efekty „Głęboko w sercu czuję, że będzie to zarazem pierwszy etap długofalowego działania. Uczestniczki dostaną na własność zbudowane sprzęty, by doskonalić pracę z nimi na własną rękę. Tak uformowana grupa mogłaby spotykać się regularnie, by na otwartych próbach dzielić się doświadczeniami i wymieniać opinie. Prowadzenie takiej grupy to moje marzenie. Byłby to zaczyn dla realnej zmiany w lokalnym środowisku, która zataczałaby coraz szersze kręgi. Byłoby to krokiem do zmienienia zatrważających statystyk udziału kobiet w branży muzycznej. Spotkania grupy można by też uzupełniać o projekcje, panele dyskusyjne i popularyzatorskie wykłady.”
Karolina Karnacewicz

Źródło finansowania


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Bardzo Młoda Kultura”.

Dodatkowe informacje

Zachęcam do śledzenia tej strony i Emancypacja dźwiękiem / Sound Emancipation na fb, a także komentowania/udostępniania albumu z fb:  “Pocztet kompozytorek”  - to część projektu “Technikum muzyczne. Emancypacja dźwiękiem”. Po polsku ciągle mamy zbyt mało informacji o ciekawej muzyce, a szczególnie o roli jaką odegrały w niej kobiety. Tą serią portretów nadrabiamy braki. Do czasu rozpoczęcia warsztatów przewidziane jest opublikowanie 17 sylwetek, które skompilował Piotr Tkacz. Aktualizacje co 2 dni.

Daty wydarzeń:

29.9.2016 - 1.10.2016

Autor wpisu: Karolina Karnacewicz

Karolina Karnacewicz
województwo: wielkopolskie
Poznań, Dolna Wilda
dj.morgiana@gmail.com
emancypacja-dzwiekiem.tumblr.com/

Miejsce wydarzenia
Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN / klub LAS
województwo: wielkopolskie
61-472 Poznań, Świerkowa 8

Liczba odsłon: 1098
28.09.2016