Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Projekt EUFORIA: edukacja filmowa w szkołach.

Projekt Euforia ‘EUforia – European Films for Innovative Audience Development’ za pośrednictwem warsztatów i serwisu internetowego przybliża uczniom kino europejskie, przyczynia się także do edukacji filmowej i współpracy instytucji i organizacji działających w sektorach audiowizualnym i edukacji.

Cel

- poszerzenie  wiedzy uczniów i nauczycieli na temat Europejskiej Kultury Filmowej i  aktywne uczestnictwo w promowaniu Europy poprzez opowiadanie o niej filmowych historii;
- przeanalizowanie europejskich polityk dotyczących edukacji filmowej w szkołach oraz zaproponowanie nowych, wspólnych  rozwiązań, w których tworzenie filmowych historii przez uczniów wspomagałoby ich proces rozwoju i uczenia się;
- promocja dobrych praktyk i istniejących materiałów dydaktycznych z formalnej i nieformalnej edukacji filmowej, aby poszerzyć ich wykorzystanie wśród nowych grup docelowych.

Metody

W ramach projektu zorganizowano m.in. warsztat dydaktyczny dla nauczycieli poświęcony edukacji filmowej, prowadzony przez doświadczonych filmologów i specjalistów od edukacji filmowej. Podczas warsztatu mówiono m.in. o specyfice języka filmowego, konwencjach gatunków filmowych, specyfice opowiadania filmowych historii w Europie, a także o wykorzystywanie filmów europejskich w edukacji szkolnej.

Kolejnym działaniem było przeprowadzenie warsztatów z tworzenia filmów adresowane do uczniów szkół średnich, prowadzone przez filmoznawców oraz operatorów filmowych.

Podczas warsztatów uczniowie z jednej strony poznali tajniki filmowych produkcji: jak film powstaje, jaka jest specyfika poszczególnych zawodów filmowych, jakie są fazy produkcji, ale również przeprowadzono praktyczne zajęcia z kamerą dotyczące bezpośredniej realizacji obrazów filmowych.

Warsztaty przygotowały uczniów do nakręcenia kilkuminutowych filmów. Filmy dotyczą zmian, jakie zaszły w mieście Łodzi i województwie łódzkim dzięki wsparciu funduszy europejskich. Uczniowie pracowali w 5. osobowych grupach i podzielili się rolami scenarzystów, reżyserów, operatorów, producentów, montażystów itp. Technika wykonania filmu była dowolna (np. kamera cyfrowa, aparat telefoniczny itp.).

W czasie tworzenia filmów uczniowie korzystali z wsparcia przeszkolonych w tym projekcie nauczycieli jak również zawodowców wskazanych przez Społeczną Akademię Nauk.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym działaniem projektu EUFORIA jest opracowanie filmowej bazy danych THE FILM VAULT. Baza THE FILM VAULT będzie rodzajem katalogu najważniejszych filmów europejskich, które mogą być wykorzystane w ramach edukacji filmowej i szkolnej. Każdy film zostanie opatrzony wskazówkami dydaktycznymi i modelowymi scenariuszami przydatnymi w edukacji szkolnej.

Efekty

Pod koniec września br., jako swojego rodzaju podsumowanie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, we współpracy z greckim koordynatorem projektu, zaprosiła uczniów szkół ponadpodstawowych na unikalny pokaz filmowy. W programie pokazu znalazły się dwa nagradzane filmy:
„Fajna Ferajna” w reżyserii Tomasza Stankiewicza oraz „W drodze do szkoły” w reżyserii Pascal’a Plisson’a.
Pokaz zgromadził ponad 350 uczniów z Łodzi i województwa łódzkiego.

Źródło finansowana

Projekt realizowany w ramach programu unijnego Kreatywna Europa - MEDIA.

Partnerzy

Projekt EUFORIA realizowany jest w międzynarodowym partnerstwie:
Thessaloniki International Film Festiwal - Grecja, Thessaloniki Cinema Museum Cinemathéque – Grecja, Laterna Magica – Węgry, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi.

Dodatkowe informacje

FACEBOOK - EUFORIA MEDIA
EUFORIA FILM FESTIVAL

Daty wydarzeń:

31.10.2015 godz. 23:00 - 29.9.2016 godz. 22:00

Autor wpisu: Monika Błażewicz-Kurzawa

Społeczna Akademia Nauk
90-113, Łódź, Sienkiewicza 9
rektorat@spoleczna.pl, +48 42 664 66 01
http://www.lodz.san.edu.pl/
Liczba odsłon: 756
28.09.2016