Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dzieci Jednego Boga

"Dzieci Jednego Boga" to wieloletni projekt na rzecz edukacji międzykulturowej realizowany przez członków czterech wyznań (katolickiego, żydowskiego, protestanckiego i prawosławnego)   współpracujących w unikalnym na skalę europejską miejscu, zwanym wrocławską "Dzielnicą Czterech Wyznań”. Zasięg działań, obejmujący różne grupy wiekowe i wyznaniowe. W tym roku  projekt przewiduje interaktywne warsztaty dla dzieci, młodzieży, studentów i seniorów z duchownymi i członkami czterech wspólnot religijnych. W terminie od 1 kwietnia do 31 grudnia zaplanowaliśmy również spotkania i panele dyskusyjne, oraz Koncert Czterech Wyznań.

Cel

Celem głównym jest budowanie potencjału społecznego i intelektualnego społeczeństwa poprzez edukację kulturalną z zakresu poznawania odmienności kulturowej mniejszości etnicznych i narodowych.

Metody

Warsztaty Dialogu - dla dzieci i młodzieży szkolnej (dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i   ponadgimnazjalna), studentów, seniorów z całej Polski poświęcone poznawaniu kultury, tradycji i sztuki różnych wyznań i mniejszości narodowych oraz edukacji międzykulturowej. Spotkania będą organizowane w porozumieniu z dyrektorami szkół, szkołami wyższymi, Uniwersytetami Trzeciego  Wieku i Klubami Seniora. Spotkania będą się odbywały w roku szkolnym. Każda grupa weźmie udział w trwającym 4 godziny spotkaniu w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, w trakcie którego uczestnicy    zwiedzą Dzielnicę i poszczególne świątynie z udziałem przedstawicieli czterech wyznań. W ramach  warsztatów uczestnicy zwiedzą Dzielnicę i poszczególne świątynie, spotkają się z przedstawicielami czterech wyznań, a także wezmą udział w panelu dyskusyjnym na temat tolerancji, różnorodności kultur i religii oraz dialogu międzywyznaniowego. Dla uczestników warsztatów zostanie ogłoszony  interdyscyplinarny konkurs „Dzielnica Czterech Wyznań” z nagrodami. 

Warsztaty "Dzieciaki" - cykl spotkań integracyjnych i edukacyjnych dla 20 osobowej grupy dzieci różnych wyznań i mniejszości narodowych (organizowane we współpracy m. in. z dolnośląskimi muzeami,  szkołami, do których uczęszczają dzieci z różnych mniejszości narodowych). Warsztaty będą  poświęcone wybranym elementom kultury mniejszości narodowych obecnych w dzielnicy, religii i tradycji różnych wyznań oraz nauce współpracy w zespole. Zajęcia będą prowadzone z  wykorzystaniem różnorodnych technik artystycznych; plastycznych, teatralnych, fotograficznych, tanecznych. Dla uczestników warsztatów zostanie ogłoszony interdyscyplinarny konkurs  „Dzielnica Czterech Wyznań” z nagrodami.  

Salon Wzajemnego Szacunku - cztery spotkania z wybitnymi autorytetami, przedstawicielami różnych kultur, wykładowcami, duchownymi i artystami, nawiązujące do idei dialogu międzykulturowego. Dyskusje i wykłady poświęcone kulturom poszczególnych wyznań i mniejszości narodowych. Istotną częścią Salonów jest dyskusja po wykładzie gościa. Z góry planuje się około godziny czas na dyskusję słuchaczy.

Koncert Wielowyznaniowy - koncert chórów z Dzielnicy Czterech Wyznań.

Panel Dyskusyjny "Droga ku Tolerancji" - spotkanie z wybitnymi autorytetami, przedstawicielami różnych kultur, wykładowcami, duchownymi i artystami, nawiązujące do idei dialogu międzykulturowego.

Daty wydarzeń:

1.4.2016 - 31.12.2016

Autor wpisu: Justyna Kańczukowska

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań
województwo: dolnośląskie
Wrocław, Ruska 26b
biuro@fundacja4wyznan.pl
fundacja4wyznan.pl

Miejsce wydarzenia
Dzielnica Czterech Wyznań
województwo: dolnośląskie
Wrocław

Liczba odsłon: 769
28.09.2016