Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Daję słowo

Daję słowo to projekt edukacyjny, którego celem jest ukazanie, że dobre słowa mają moc a poprzez akcje artystyczne można zmieniać środowisko lokalne. Najważniejszym działaniem będzie akcja w przestrzeni miejskiej zakończona muralem stworzonym z dobrych słów zebranych od mieszkańców. Głównym założeniem projektu jest partycypacja. Uczestnicy projektu mają wpływ na każdy element projektu. Działania zaczęli od wymyślenia nazwy grupy i znaku graficznego.

Cel

Głównym celem projektu jest zaktywizowanie młodzieży i danie jej narzędzi do realizowania własnych inicjatyw w środowisku lokalnym.  Narzędzia otrzymają dzięki warsztatom:

  • Projektowanie sytuacji twórczy (Janusz Byszewski)
  • Loesje – plakaty zmieniające rzeczywistość (Loesje Polska)
  • Jak zostać badaczem społeczności lokalnej (Latający Animatorzy Kultury)
  • Odbiorca o specjalnych potrzebach (Fundacja Kultury Bez Barier)
     

Metody

Trzymając się głównego założenia, projekt  zaplanowano bardzo elastycznie. Zostały postawione tylko dwa ograniczenia, uczestnikami mają być uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej a najważniejszym wydarzeniem będzie akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej. Przed wypełnieniem wniosku aplikacyjnego na konkurs grantowy spotkałam się z wszystkimi uczniami trzecich klas gimnazjum w Mińsku Mazowieckim. Opowiedziałam o planowanym projekcie i zaprosiłam chętnych na warsztaty kreatywności, na których mieliśmy wspólnie stworzyć nazwę i dopracować pomysł na akcję. Na warsztaty przyszło 25 osób, przyjęli nazwę Młodzieżowa Rada Muzeum. Na potrzeby komunikacji założyli grupę na Facebooku – I co na to Marszałek.  Nazwa nawiązuje do postaci Józefa Piłsudskiego – którego Muzeum reprezentuję. Grupa zgodnie uznała, że akcja ma wywołać w mieszkańcach pozytywne emocje i być przeciwwagą do wszechobecnej brutalizacji języka. Będzie składać się z dwóch etapów: zbiórki od mieszkańców dobrych słów oraz muralu na którym zostaną zaprezentowane owoce zbiorów. Zbiórka odbędzie się pod hasłem wymiany/uwalniania się z dobrych słów – nawiązanie do wymian odzieży czy przedmiotów.

Szczegóły akcji zostały dopracowane podczas warsztatów z Januszem Byszewskim, który oprócz warsztatów przez cały projekt będzie konsultował i wspierał działania. Mural zostanie zlokalizowany w okolicy dworca, który każdego dnia skupia mieszkańców dojeżdżających do pracy. Przy jego tworzeniu grupę bedzie wspomagać Dariusz Paczkowski

Przed zaprojektowaniem akcji uczestnicy spotkają się z Fundacją Kultury Bez Barier, ma to uwrażliwić ich na potrzeby różnych grup odbiorców i przy projektowaniu akcji uwzględnienie ich potrzeb.

Po serii warsztatów rozpocznie się realizacja zaplanowanego działania. Grupa będzie musiała dopełnić formalności związanych z udostępnieniem przez miasto przestrzeni na mural.

Uczestnikami projektu będzie grupa inicjatywna. Odbiorcami mieszkańcy Mińska Mazowieckiego.

Po zakończeniu projektu grupa inicjatywna będzie miała zarówno wiedzę jak i doświadczenie jak działać w przestrzeni miejskiej. Mural będę wpływać na emocje mieszkańców i dawać im pozytywny obraz miejsca, w którym żyją. 

Źródło finansowania

Działanie realizowane w ramach projektu Kulturalni Edukatorzy – Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury - Mazowieckiego Instytutu Kultury. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.                         

Daję słowo
Autor zdjęć: Jacek Ryżyński

Daję słowo

Autor wpisu: Monika Marciniak

województwo: mazowieckie

muzeum@muzeumpilsudski.pl, 48 (22) 842 04 25
www.muzeumpilsudski.pl
Liczba odsłon: 1219
27.09.2016