Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sztuka w obejściu (Teatr Węgajty)

Już po raz szósty zapraszamy Was na wędrówkę szlakiem wystaw po podolsztyńskich wsiach Pupki, Węgajty, Godki, Nowe Kawkowo, Stare Kawkowo, Szałstry, Bałąg. Przygotowaliśmy dla Was wystawy plastyczne i rękodzielnicze, zioła i opowieści. Zapraszamy Was do naszych domów na koncerty, filmy, spektakl teatralny, spotkania i rozmowy o budowaniu przez nas wszystkich wspólnego domu, jakim jest Ziemia.

Początek: godz. 17.00 – spektakl Godzina Zero w Teatrze Węgajty
Otwarcie: godz. 19.00 – Siedziba Ręką Dzieło w Godkach

Wystawy otwarte:
1 października w godz. 11.00 - 18.00
2 października w godz. 11.00 - 17.00

Szczegółowe informacje o wystawach, wydarzeniach, sposobach dojazdu, mapka terenu itp.  dostępne na stronie sztukawobejsciu.eu.
Mapka wraz z programem – w formie wydrukowanej – będzie dostępna w miejscach poszczególnych wystaw.

Na swój sposób wszyscy staramy się naśladować drogę młodego budowniczego z dalekowschodniej przypowieści:
Przyszedł raz młody człowiek do słynnego architekta: Naucz mnie budować dom! Architekt, znany ze swego kunsztu i mądrości odpowiedział: Nauczę cię budować dom, ale najpierw musisz stać się ogrodnikiem. Wobec tego młody człowiek poszedł do mistrza ogrodnictwa, by zdobyć jego fach. Został przyjęty życzliwie, jednak ogrodnik postawił mu warunek: Niezbędna ci będzie sztuka malarstwa. Człowiek, który chciał budować dom poszedł więc do malarza: Przekaż mi, proszę, swoją sztukę. Malarz zastanowił się przez chwilę i odparł: Chętnie to zrobię, jednak przed tym musisz zdobyć umiejętność tańca. Wobec tego młody człowiek znów udał się na wędrówkę. Spotkał w końcu nauczyciela tańca: Pomóż mi proszę, bo chcę nauczyć się tańczyć! – Nauczę cię, ale nie pojmiesz niczego, jeśli nie będziesz się znał na muzyce. W ten sposób człowiek, który chciał budować dom trafił do nauczyciela muzyki. Nauczył się gry na skrzypcach, potem tańca, malarstwa i ogrodnictwa i wrócił do architekta. Stał się sławnym budowniczym, a ludzie do dzisiejszego dnia mieszkają w zgodzie i harmonii w budowanych przez niego domach.

CEGIELNIA ART, Nowe Kawkowo 13
Pracownia ceramiczna i galeria ceramiki Letycji Pietraszewskiej: rzeźby, płaskorzeźby, mozaiki, formy użytkowe i dekoracyjne.
Sobota, w godz. 10.00 – 18.00 otwarte spotkanie warsztatowe Warmińskiej Pracowni Ikony.

RÓŻANE WZGÓRZA, Szałstry 42
W Ziołowej Galerii – centrum naszego gospodarstwa – będzie można wysłuchać opowieści o niezwykłych właściwościach otaczających nas pospolitych roślin i kwiatów. W przydomowym ogródku można je zobaczyć, dotknąć, spróbować, poczuć.
Dzieciom umili czas specjalnie przygotowany kącik zabaw, a staruszek Kłobuk zaprosi do pobliskiego zagajnika na grę terenową Skarb Kłobuka Psotnika.
Na podwórzu zapłonie ognisko, na którym ugotujemy w kociołku zupę pokrzywową z przepisu starej czarownicy.

ART WOOD KAWKOWO, Stare Kawkowo 5B
Pracownia stolarstwa artystycznego, w której z drewna i pozornie nieprzydatnych przedmiotów powstają niepowtarzalne stoły, lampy, patery, misy czy deski kuchenne. Zapraszamy na wystawę naszych prac oraz kolekcji upcyclingowych aparatów fotograficznych i drewnianych mis medytacyjnych.

Zabawka na życzenie – podczas Sztuki w Obejściu udostępnimy gościom naszą pracownię i wspólnie wykonamy zabawki lub inne przedmioty wg Waszych pomysłów.

Gościnnie wystawa prac Joanny Stasiak: malarstwo na jedwabiu.

Zachrzaniam – akcja, w ramach której można będzie ukopać sobie chrzan za domem.

BEREZÓWKA, Szałstry 43B
Berezówka to przede wszystkim miejsce znane z dobrego jedzenia.

Głodne kawałki śpiewa gospodarz – Jacek Bereza
Niedziela, godz. 19.00

TEATR WĘGAJTY, Węgajty 18
Miejsce spektakli, spotkań, warsztatów, a także festiwalu „Wioska Teatralna”. Pierwsze działania miały tu miejsce w 1982 roku. W 1986 powstał teatr, który swoją nazwę wziął od pobliskiej wsi. Dziś w Ośrodku działają dwa zespoły: Teatr Węgajty i Schola Węgajty.

Muzeum Teatralne: impresje filmowe z najnowszych działań zrealizowanych podczas tegorocznej Wioski Teatralnej: „Ubu król” i „Automat z marzeniami” oraz ekspozycja rekwizytów i pamiątek z ponad trzydziestoletniej działalności Teatru.

Playground: ksylofon z bali drewnianych, batyskaf leśny i powstający właśnie, nowy obiekt wyplatany z leszczyny.

Spotkania – wystawa wędrownej ceramiczki, Izabeli Barańskiej. „Przetapiam z gliną tlenki metali i szkła. Ważna jest przestrzeń w której jestem i pracuję, światło, dźwięk – piękno tkwiące w zmienności.”
Finisaż z udziałem norweskiego didżeja, muzyka i producenta Bendika Baksaasa. Niedziela, godz. 12.00

Inna Szkoła Teatralna: Godzina Zero – spektakl o zbiorowych lękach, ksenofobii, wymieraniu gatunków i poszukiwaniu realnej utopii. Inscenizacja: Wacław Sobaszek. Piątek, godz. 17.00

Koncert zespołu Sol et Luna. Sobota, godz. 22.00

REMIZA WĘGAJTY – budynek w środku wsi
650-lecie wsi Węgajty – wystawa zdjęć i pamiątek zgromadzonych z okazji obchodów jubileuszu oraz pocztówek zaprojektowanych przez dzieci

GALERIA PRZERWA, Nowe Kawkowo 30
W Galerii Przerwa, przerwa na myśli: Myśli – projekt fotograficzny Joanny Barchetto.

Ekspozycja stała galerii: prace lokalnych artystów, malarstwo, biżuteria, metaloplastyka.

WARMIŃSKA PRACOWNIA IKONY
Warmińska Pracownia Ikony od 2010 r. skupia ikonografów z Nowego i Starego Kawkowa, Pupek, Szałstr, Lutr i Olsztyna, studiujących i praktykujących – pod opieką Grupy Agathos i Scholi Węgajty – tradycyjne techniki pisania ikon sięgające pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Otwarte spotkanie warsztatowe w Cegielni Art. Sobota, w godz. 10.00 – 18.00

Wystawa ikon w Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie.
Niedziela po liturgiach (9.00 – 11.00 i 12.00 – 14.00) oraz po koncercie Scholi (do 16.00).

Koncert muzyki bizantyjskiej i gregoriańskiej w wykonaniu Scholi Cantorum Warmiensis
Niedziela, godz. 14.00, kościół w Nowym Kawkowie

GOSPODARSTWO „KAWKOWO” Nowe Kawkowo 21
Stare warmińskie gospodarstwo z pięknie zachowaną aleją bukową. Opiekę nad domem przejął niedawno Stanisław Kamionka, który postanowił nadać temu miejscu drugą młodość.

Zlot młodzieży cynicznej ery atomowej – część 2 – wystawa zdjęć pokazująca co tu wydarzyło się przez ostatni rok.

Kino w stodole. Niemy film z muzyką na żywo w aranżacji Kuby Sojki i jego gości. Przed filmem ciepłe wegetariańskie jedzenie. Niedziela, godz. 17.00

KRAINA SMAKU, Pupki17
Kraina Smaku znana też jako Trautówka – gospodarstwo Doroty Traut znane z pysznej domowej kuchni.

Warsztat wyplatania „bożych oczek”. Sobota i niedziela, godz. 11.00 – 13.00

BAŁĄG 8
Do Domku na Łące zaprasza Koło Gospodyń Wiejsko-Miejskich: Julita i Paweł Pękalscy, Joanna Aszenberg, Joanna Płachecka, oraz Kasia Sobczyk: „Radosna twórczość prozwierzęca, figurki drewniane, kamienno-metalowe rzeźby, obrazy oraz małe formy, mebelki z odzysku malowane z zapałem, autorskie lampy, serki kozie smakowite, zioła z tutejszych łąk, chlebki własnoręcznie wypiekane.”

KORONCZARNIA, Nowe Kawkowo 46A
W pracowni Moniki Paśnik-Petryczenko powstaje unikalna koronkowa biżuteria. Każdy egzemplarz tworzony jest ręcznie za pomocą techniki zwanej frywolitką. Podobno sztuka ta w swej pierwotnej formie znana była już w starożytnych Chinach i Egipcie.
Od jakiegoś czasu w Koronczarni zagościł temat budowania z gliny i słomy. Podczas Sztuki w Obejściu eksperymentów ciąg dalszy; można będzie obejrzeć efekty naszych prac, dowiedzieć się dlaczego korzystnie jest budować z gliny, popatrzeć jak to w praktyce wygląda. Można też zakasać rękawy i przyłączyć się do ekipy „gliniarzy”.

SIEDZIBA STOWARZYSZENIA RĘKĄ DZIEŁO Godki 21
Wiejski dom pracy twórczej, miejsce działań artystycznych i ekologicznych.

Otwarcie Sztuki w Obejściu 2016 oraz uroczysta premiera tomiku poezji Z księżycem na niebie rysuję Piotra Romanowskiego. Piątek, godz. 19.00

Intuicje dźwięczne – koncert Zofii Bartoszewicz, Saby Litwińskiej i Mieczysława Litwińskiego. Piątek, godz. 20.30

Cała sobota dla Puszczy Białowieskiej: wystawa, spotkania z aktywistami Greenpeace patrolującymi Puszczę, a o godz. 18.30 Jazgodki: Stopy w czarnej ziemi, ale ręce w niebie czyli opowieści o ludziach i drzewach.

Koncert Rafała "Kwaska" Kwaśniewskiego poprzedzony interwencją muzyczną formacji Mikstura na robale. Sobota, godz. 20.00

GODKI 22A – DOM IWONY SOJKI
Kapela Jazgodki świętuje 11 lat grania razem, a także bycia, podróżowania, opowiadania. Będzie więc muzyczka i opowieści – nowe i stare, z różnych stron, ukochane, z życia i snu, z Drogi Mlecznej i warmińskich chaszczy. Mamy nadzieję, że zjawią się różni przyjaciele – muzykanci i niemuzykanci, znani i nieznani. Mamy nadzieję, że przybędą ci, którzy już są niewidzialni. Będzie można posłuchać, posiedzieć, pograć, potańczyć, ucieszyć się razem z nami...
 
Studio Fotograficzne "I love my baby" Joanny Barchetto zaprasza rodziców i dzieci na plenerowe sesje zdjęciowe.
 
Hemplution Showroom – pokazowa i jedyna w swoim rodzaju kolekcja ubrań z naturalnego, konopnego włókna.
 
Dla złaknionych i spragnionych mamy poczęstunek – domowe wypieki i ziołowe herbaty.

GOSPODARSTWO MARII KWIATKOWSKIEJ, Pupki 46
Maria Kwiatkowska mówi o sobie, że „rzeźbi dużą formę” – krajobraz: sadząc drzewa, oczyszczając stawy, wytyczając ścieżki, troszcząc się o zachowanie wiejskiego krajobrazu miejsca. Pasjonuje się zbieractwem i przetwórstwem. Na gości czekają zioła, przetwory domowe i opowieści – o sztuce pieczenia chleba, o rosnących wokół nas ziołach leczniczych, o kompostowaniu i innych umiejętnościach ogrodniczych.

LAWENDOWE MUZEUM ŻYWE, Nowe Kawkowo 11A
Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego jest etnograficznym miejscem spotkania z dawną kulturą i minionym czasem. Otacza je niewielka plantacja lawendy oraz mini-ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych. Aktywność muzealna ogniskuje się wokół obszarów przeciwstawień: mieć czy być, kultura-natura, swój-obcy. Muzeum działa w rejonie pogranicza, zgromadzone w nim eksponaty odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu.

Warsztaty fotograficzne w technice analogowej i klasycznej z użyciem ciemni. Sobota, w godz. 11.00 – 15.00.

Koncert kwartetu smyczkowego Avista. Sobota, godz. 15.00.

Wernisaż i wystawa zdjęć lawendowych Doroty Pogońskiej. Sobota, godz. 16.00.

WERSAL, Nowe Kawkowo 57
Znakowanie. Plenerowa wystawa prac Magdaleny Szczerbakowicz.
Kramik z lokalnym miodem i niebanalnym rękodziełem. Przy ognisku, w kociołku, przygotujemy potrawę,  która ucieszy smakoszy, a miłośników muzyki uraczmy dźwiękami płynącymi z wysokiej klasy głośników Olka Raczaka. W trakcie wydarzenia powstanie też instalacja, której autorami będą nasi goście.

EDUKACYJNE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE, Godki 22
Między obejściami. Spacer poświęcony zmianom krajobrazu wsi. Sobota, godz. 11.00 (koniec spaceru ok. godz. 13.00 w gospodarstwie Iwony Sojki)

Dlaczego krajobraz się zmienia? Co i kto o tym decyduje? Jakie procesy społeczne, ekonomiczne, przyrodnicze za tym stoją? Co ginie bezpowrotnie? O co warto walczyć? Jak będzie wyglądał krajobraz wsi przyszłości? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi w trakcie spaceru w okolicach wsi Godki.

Interesować nas będzie przede wszystkim zmiana która się dokonuje tu i teraz, na naszych oczach. Poprzez spojrzenie na otaczającą przestrzeń będziemy chcieli porozmawiać o zmianach we współczesnym społeczeństwie, gospodarce, środowisku, które w ostatnim ćwierćwieczu przeorały krajobraz wiejski. Postaramy się też wyobrazić sobie perspektywę kolejnych dwudziestu kilku lat.  

Spacer poprowadzi Dorota Łepkowska i Maciek Klimko Łepkowski oraz zaproszeni goście: architekci, artyści, naukowcy zajmujący się krajobrazem wsi, zwłaszcza warmińskiej.

Przez całą sobotę dostępna też będzie mini biblioteczka z ciekawymi publikacjami dotyczącymi szeroko rozumianego krajobrazu. Będzie można poczytać, porozmawiać i napić się herbaty.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Piątek, godz. 17.00: Godzina Zero – spektakl Innej Szkoły Teatralnej, Ośrodek Węgajty
Piątek, godz. 19.00: otwarcie Sztuki w Obejściu 2016 oraz uroczysta premiera tomiku poezji Piotra Romanowskiego Z księżycem na niebie rysuję, Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło
Piątek, godz. 20.30: Intuicje dźwięczne – koncert Zofii Bartoszewicz, Saby Litwińskiej i Mieczysława Litwińskiego, Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło

Sobota, godz. 11.00: Między obejściami. Spacer poświęcony zmianom krajobrazu wsi, początek w  Edukacyjnym Gospodarstwie Ekologicznym Godki 22
Sobota, godz. 15.00: koncert kwartetu  smyczkowego Avista, Lawendowe Muzeum Żywe
Sobota, godz. 16.00: wernisaż Doroty Pogońskiej, Lawendowe Muzeum Żywe
Sobota, godz. 18.30: Jazgodki Stopy w czarnej ziemi, ale ręce w niebie czyli opowieści o ludziach i drzewach, Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło
Sobota, godz. 20.00: interwencja muzyczna formacji Mikstura na robale oraz koncert Rafała "Kwaska" Kwaśniewskiego, Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło
Sobota, godz. 22.00: koncert zespołu Sol et Luna, Ośrodek Teatralny Węgajty

Niedziela, godz. 12.00: Spotkania. Finisaż Izabeli Barańskiej, Ośrodek Teatralny Węgajty
Niedziela, godz. 14.00: Schola Cantorum Warmiensis: koncert muzyki bizantyjskiej i gregoriańskiej, Kościół w Nowym Kawkowie
Niedziela, godz. 17.00: kino w stodole, gospodarstwo „Kawkowo”
Niedziela, godz. 19.00: Głodne kawałki śpiewa Jacek Bereza, Berezówka

DZIAŁANIA WARSZTATOWE*:

Sobota, godz. 11.00 – 15.00: warsztaty fotograficzne, Lawendowe Muzeum Żywe
Sobota i niedziela, godz. 11.00 – 13.00: warsztat wyplatania bożych oczek, Kraina Smaku
Sobota: otwarte spotkanie warsztatowe Warmińskiej Pracowni Ikony, Cegielnia Art
Zabawka na życzenie, Art Wood Kawkowo
Budowanie z gliny i słomy, tynki gliniane, Koronczarnia
Skarb Kłobuka Psotnika – gra terenowa dla dzieci, Różane Wzgórza

*do warsztatów bez oznaczonej godziny można się przyłączyć w dowolnym momencie

KULINARIA:
Berezówka: kuchnia tradycyjna i wegetariańska, wegetariańska kuchnia polowa przed wieczornymi koncertami.
Cegielnia Art: zupy, przekąski ciepłe, zimne, słodkie, słone.
Galeria Przerwa: zupy, tarty czekoladowe, kawa, herbata i lemoniada.
Kraina Smaku: chleb własnego wypieku, kuchnia wegetariańska, wegańska, bezglutenowa, mięsna.
Różane Wzgórza: dania tradycyjne, wegetariańskie i wegańskie.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Ręką Dzieło, Stowarzyszenie „Węgajty”

Sponsorzy:
Sztuka w obejściu jest działaniem społecznym, odbywającym się na zasadzie współpracy gospodarstw biorących w niej udział. Pomocy w pokryciu niezbędnych kosztów udzielili nam:
Altkom Akademia S.A.
Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego
Fundusz Aktywizacji Twórczości Teatralnej Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie

Źródło: www.teatrwegajty.art.pl

Autor wpisu: Erdmute Sobaszek

Stowarzyszenie Ręką Dzieło, Stowarzyszenie „Węgajty"
województwo: warmińsko-mazurskie

wioskateatralna@gmail.com, (0048-89) 5129297
www.teatrwegajty.art.pl

Miejsce wydarzenia
województwo: warmińsko-mazurskie


Liczba odsłon: 840
22.09.2016