Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Bez ściemy o..." - oswajanie z niepełnosprawnością (Przasnysz)

Chcemy oswoić dzieci i młodzież z innością związaną z niepełnosprawnością. Pokazać bariery i możliwości. Złamać stereotypy i zabić strach. Najważniejszym działaniem będą warsztaty i spotkania, dzięki którym uczestnicy będą mogli „dotknąć” problemów związanych z niepełnosprawnością ale też spróbować w praktycznym działaniu zmniejszyć ich skutki. Uczestnikami będą  uczniowie dwóch szkół podst. i gimnazjum, którzy w projekcie dowiedzą się co jest najtrudniejsze w niepełnosprawności, jak komunikować się, jak  pomóc, jakie są bariery i możliwości.

Podczas realizacji projektu zorganizujemy:

1. „Bez ściemy o…. mnie” - Spotkanie z osobą z niepełnosprawnością ruchową, która osiągnęła sukces.

3. „I w bibliotece możesz spotkać bohatera” – warsztat dla dzieci nt. właściwych postaw wobec OzN z wykorzystaniem utworów literackich (np. „Brzydkie kaczątko”, „Tajemniczy ogród”). Dzieci będą miały okazję spotkać się z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim (Małgorzata Sobiesiak – dyrektor Biblioteki) – zadać pytania i dowiedzieć się czy „osoba niepełnosprawna może być szczęśliwa?”. Podczas warsztatu zostanie ogłoszony konkurs plastyczny, zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody podczas festynu integracyjnego.

4. „Tu na Was czeka bajkowa biblioteka” – warsztat dla dzieci niepełnosprawnych z wykorzystaniem metody biblioterapii – czytanie bajek, zajęcia plastyczne, muzyczne, relaksacyjne. Zajęcia poprowadzi pracownik Biblioteki.

5.Festyn integracyjny, w którym dzieci sprawne i niepełnosprawne będą wspólnie uczestniczyć w grach i zabawach i wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte we wcześniejszych zajęciach. Wolontariuszami wspierającymi będą chętni uczestnicy projektu (młodzież gimnazjalna)

5. „Bez ściemy o… strachu przed nieznanym”– jak rozmawiać, żeby nie urazić? Jak pomóc, żeby nie skrzywdzić? Jak się nie bać niepełnosprawności/inności? – na te pytania odpowiemy podczas praktycznych warsztatów (elementy dramy, scenek sytuacyjnych), które poprowadzi instruktor aktywnej rehabilitacji

6.„Bez ściemy o … barierach” – tworzenie mapy miejsc niedostępnych i przyjaznych dla OzN ruchową. Uczestnicy projektu zostaną podzieleni na 2 grupy. Ich zadaniem będzie oznaczenie na niej barier architektonicznych (I grupa) i miejsc przyjaznych (II grupa). Przewodnikiem każdej z grup będzie OzN ruchową. Druga część zajęć to spotkanie z Burmistrzem – przekazanie wniosków i mapy Miasta z naniesionymi punktami.

7.„Bez ściemy o…. szansach  – wizyta studyjna w zakładzie pracy chronionej KROSS S.A. zorganizowana przez Fundację SCALAM. Wizyta w wiodącej firmie produkującej rowery ma pokazać jak można i należy wspierać OzN na rynku pracy.

Projekt jest skierowany do uczniów III klasy Szkoły Podstawowej nr 1, Uczniów Naszej Szkoły Niepublicznej Szkoły z Oddziałami Przedszkolnymi Realizującej Program Rehabilitacji i młodzieży gimnazjalnej z Gimnazjum Publicznego w Przasnyszu.

Działania w ramach projektu realizujemy w Przasnyszu – MBP (biblioteka główna, Filia nr 1),  NASZA SZKOŁA, Gimnazjum, Firma Kross SA, Urząd Miasta, ulice Przasnysza.

„Działanie realizowane w ramach projektu „Kulturalni Edukatorzy - Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury” Mazowieckiego Instytutu Kultury” oraz „Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”

Źródło: www.mbpprzasnysz.pl
Festyn integracyjny
Autor zdjęć: Mazowiecki Instytut Kultury

Festyn integracyjny Festyn integracyjny Festyn integracyjny Festyn integracyjny Festyn integracyjny Festyn integracyjny Festyn integracyjny Festyn integracyjny Festyn integracyjny
W bibliotece o bohaterach
Autor zdjęć: Iwona Robakowska

W bibliotece o bohaterach W bibliotece o bohaterach W bibliotece o bohaterach
Bajkowe warsztaty
Autor zdjęć: Wanda Zagroba

Bajkowe warsztaty Bajkowe warsztaty Bajkowe warsztaty

Autor wpisu: Małgorzata Sobiesiak

Liczba odsłon: 751
22.09.2016