Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"ALSA 2016" - Akademia Letnich Spotkań Artystycznych w Turku

"ALSA 2016", czyli Akademia Letnich Spotkań Artystycznych  w Turku to II edycja projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Przystań, w ramach którego odbywa się cykl róznorodnych warsztatów twórczych (teatralnych, tanecznych, komnpozycji i aranżacji muzycznych oraz perkusyjnych), zakończonych spektakularnym widowiskiem teatralno-muzycznym, przygotowanym wspólnie przez uczestników projektu.

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na realne, zdiagnozowane problemy i potrzeby mieszkańców regionu tj. oczekiwania społeczne związane z kontynuacją I edycji projektu, ograniczone możliwości rozwoju młodzieży, koniecznosć inicjowania działań na rzecz przeciwdziałania zjawisku podejmowania zachowań ryzykownych wśród młodzieży.

Główne elementy projektu:

1. Zorganizowanie warsztatów pilotażowych, zachęcających młodzież do udziału w ALSA 2016 - warsztaty odbyły się w szkołach gimnazjalnych i średnich w Turku oraz w placówce opiekuńczo - wychowawczej tj. Domu dla Dzieci i Młodziezy w Kaczkach Średnich.

2. Zorganizowanie cyklu warsztatów edukacyjnych w ramach ALSA 2016.

Podczas 13 dni zajęć warsztatowych o charakterze interdyscyplinarnym zorganizowanych w okresie wakacyjnym (01.08.2016-13.08.2016) odbyły się:

  • warszaty teatralne, których program składał się z trzech paneli tematycznych: I - narzędzia pracy teatralnej, II - teatr lalek, III - teatr ognia. W ramach warsztatów stosowano różne techniki pracy: ćwiczenia, gry, zabawy teatralne, happeningi i prowokacje teatralne w miejscach publicznych. Zorganizowano łacznie 52 godziny zajęć. Instruktorzy: Maria Kur-Sulkowska, Jacek Sulkowski, Małgorzata Kałędkiewicz, Dawid Wieczorkowski;
  • warsztaty taneczne, których program koncentrował się na rozwoju umiejętności tanecznych głównie z zakresu tańca współczesnego, tańca towarzyskiego i hip - hop, pogłębianiu świadomości własnego ciała i dynamiki ruchu. Łącznie zorganizowano 60 godz. zajęć. Instruktorzy: Malwina Rumowska, Anna Klimek;
  • warsztaty kompozycji i aranżacji muzycznych, których program składał się z części teoretycznej oraz praktycznej (obejmował samodzielną pracę nad aranżacją utworów). Łącznie zorganizowano 52 godz. zajęć. Instruktor: Hunert Babaiarczyk;
  • warsztaty perkusyjne, których program koncentrował się na kształceniu i rozwijaniu warsztatu technicznego gry na perkusji. Łącznie zorganizowano 21 godz. zajęć. Instruktor: Paweł Wierzbicki.

3. Widowisko teatralno - muzyczne pn. "Jestem elementem kultury".

Spektakularne widowisko na zakończenie cyklu warsztatów. W tym roku widowisko składało sie z 2 części: część pierwsza, zorganizowana w siedzibie Stowarzysznia, była pokazem umiejętności taneczno - muzycznych uczestników ALSA; z kolei część druga, zorganizowana w Parku Miejskim, była prawdziwy majstersztyk umiejętności teatralnych, połączonych ze sztuką kuglarstwa.

Główną grupą odbiorców realizowanych działań była młodzież tj. uczniowie miejscowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z problemami wychowawczymi, z rodzin dysfunkcyjnych, uczniowie uzdolnieni artystycznie chcący rozwijać swoje pasje i zainteresowania a także  podopieczni Stowarzyszenia Przystań.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja, priorytet: Edukacja kulturalna oraz ze środków budżetowych Gminy Miejskiej Turek.

Partnerzy: Gimnazjum nr 1 w Turku, Gimnajzum nr 2 w Turku, I Liceum Ogólnokształcące w Turku, Dom dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Ochotnicza Straż Pożarna, Gmina Miejska Turek.

 

Źródło: www.przystan.turek.pl
Daty wydarzeń:

13.9.2016

"ALSA 2016" - Akademia Letnich Spotkań Artystycznych w Turku
Autor zdjęć: Marcin Derucki

Autor wpisu: Małgorzata Pięta

Stowarzyszenie Przystań
województwo: wielkopolskie, powiat: turecki, gmina: Turek
62-700, Turek, ul. Browarna 13
biuro@sule.pl, 602 396 399
www.przystan.turek.pl

Miejsce wydarzenia
Turek
województwo: wielkopolskie
62-700 Turek, Browarna 13

Liczba odsłon: 799
13.09.2016