Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, Bydgoszcz

Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, organizowany pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, jest jednym z największych konkursów chóralnych promującym chóry dziecięce i młodzieżowe w Polsce. Organizatorem zadania są Pałac Młodzieży w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży „Pałac”. W dniach 21-23 października zorganizowana zostanie jego 36 edycja.

Konkurs stawia sobie za cel upowszechnianie śpiewu chóralnego w szkołach, placówkach i instytucjach kultury oraz doskonalenie poziomu wykonawczego chórów. Jego ideą jest przygotowanie młodego pokolenia do odbioru muzyki i aktywnego uczestnictwa w kulturze a także popularyzacja wśród dzieci i młodzieży polskiej muzyki chóralnej, czemu sprzyja regulamin konkursu zawierający wymóg wykonania utworów obowiązkowych. Projekt stwarza warunki do rozwijania aktywności twórczej oraz kształtowania wrażliwości emocjonalnej, estetycznej i artystycznej. Integruje dzieci i młodzież z różnych środowisk i różnych stron kraju. Daje młodym artystom możliwość prezentacji scenicznej przed szeroką publicznością na profesjonalnej scenie (sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej), gdzie doświadczyć mogą radości wspólnego śpiewania.

Przedsięwzięcie jest okazją do pokazania wyników całorocznych wysiłków chórzystów i dyrygentów, a także do pobierania nauk u mistrzów śpiewu chóralnego. Oprócz doświadczania podniosłych momentów i wielkich przeżyć artystycznych na scenie, młodzi chórzyści mogą uczestniczyć w licznych animacjach, takich jak: warsztaty twórcze, gra dydaktyczna czy audycja muzyczna.

W konkursie przyznawane są Złote, Srebrne i Brązowe Kamertony. Chóry, które zaistnieją w sposób szczególny, wyróżniane są nagrodami specjalnymi: Grand Prix – fundowanym przez Ministra Edukacji Narodowej oraz nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udział w zadaniu to nie tylko rywalizacja, konfrontacja i walka o nagrody, to także możliwość poznania stylu pracy, dorobku, repertuaru i poziomu wykonawczego innych chórów. To mobilizacja do dalszego rozwoju i intensywniejszej pracy, do nowych poszukiwań warsztatowych i twórczych oraz bogate źródło inspiracji. To także motywacja do podjęcia kolejnego wysiłku, by śpiewać najlepiej wśród najlepszych, by za rok powtórzyć lub osiągnąć upragniony sukces.

Artystyczny, edukacyjny i wychowawczy walor Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, a także jego kulturotwórcza rola jest nie do przecenienia. Obcowanie przez młodzież z pięknem dawnej i najnowszej muzyki chóralnej w wymiarze słowa i dźwięku, kontakt z wybitnymi współczesnymi twórcami oraz autorytetami życia muzycznego - to wyróżniki Konkursu.

 

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Bydgoszcz.

 

Program koncertów w Filharmonii Pomorskiej:

22 października godz. 9.00-12.00 oraz 14.30-17.00 przesłuchania konkursowe - wstęp wolny.

23 października godz.12.00 - koncert galowy. Wstęp wolny - obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

 

Źródło: www.chory.palac.bydgoszcz.pl

Autor wpisu: Dorota Tomaszewska

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: m. Bydgoszcz
85-097 Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 27
info@palac.bydgoszcz.pl, 52 321 00 81
www.palac.bydgoszcz.pl

Miejsce wydarzenia
Filharmonia Pomorska
województwo: kujawsko-pomorskie
85-080 Bydgoszcz, ul. Andrzeja Szwalbego 6

Liczba odsłon: 1150
07.09.2016