Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kurs arteterapii dziecięcej i młodzieżowej - cz. I, sztuki wizualne

Regionalna Akademia Kadr Kultury Łódzkiego Domu Kultury zaprasza do udziału w szkoleniu "Kurs arteterapii dziecięcej i młodzieżowej - cz. I, sztuki wizualne". Szkolenie odbędzie się 29 września 2016 r. w Łódzkim Domu Kultury.

Arteterapia jest dziedziną łączącą dwa światy ekspresji – sztukę i terapię. Swą stale rosnącą popularność zyskuje dzięki realizowaniu celów terapeutycznych poprzez szerokie spektrum kreatywnych i bezpiecznych technik artystycznych. Kurs skoncentrowany jest na arteterapii poprze sztuki wizualne. Adresowany jest do osób pragnących zdobyć praktyczne umiejętności pracy arteterapeutycznej. Jego celem jest dostarczenie zestawu gotowych narzędzi możliwych do zastosowania w różnych obszarach pracy edukacyjno-terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą – do rozwoju potencjału twórczego, po pracę nad trudnościami ze sfery emocjonalnej i behawioralnej.

Omawiane     w      trakcie      kursu      interwencje     przygotowują      do     samodzielnego     prowadzenia     zajęć arteterapeutycznych w zróżnicowanych placówkach kulturalnych, edukacyjnych i terapeutycznych. 

Kurs ma charakter praktyczny, warsztatowy i jest swoistą skrzynką narzędziową dla osób poszukujących konkretnych ćwiczeń, narzędzi, inspiracji i interwencji arteterapeutycznych gotowych do wykorzystania w codziennym warsztacie pracy. Wiele interwencji znajdzie również z powodzeniem zastosowanie w pracy z dorosłymi. Na zakończenie uczestnicy otrzymają certyfikaty poświadczające nabycie wiedzy i praktycznych umiejętności pracy metodami arteterapii dzieci i młodzieży.

 

Program kursu:

9.00-10.30 Trening umiejętności pracy arteterapeutycznej. Kiedy sztuka spotyka się z terapią – Arteterapia jako forma pomocy terapeutycznej. Specyfika działań arteterapeutycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą. Arteterapia od A do Z – planowanie pracy, dobór interwencji, struktura zajęć.

10.30-10.45 Przerwa

10.45-12.15 Czuć na papierze – wspomaganie rozwoju emocjonalnego poprzez działania arteterapeutyczne.

Porysujemy razem? – rysunek arteterapeutyczny jako narzędzie komunikacji z dzieckiem (rysunek a rozwój dziecka, przykłady zastosowania rysunków w pracy edukacyjno-terapeutycznej).

12.15-12.45 Przerwa

12.45-14.00 Warsztat arteterapeuty dzieci i młodzieży. Interwencje sprzyjające odreagowaniu napięcia i redukcji stresu. Być bliżej – ćwiczenia arteterapeutyczne pomocne w nawiązywaniu kontaktu i budowaniu relacji z dzieckiem i nastolatkiem. Jaki kolor ma Twoja złość? – arteterapia w pracy z agresją i emocją złości. Twórczość, która daje moc – techniki arteterapii wspomagające rozwój samooceny. W krainie zmysłów – wykorzystanie zabaw sensorycznych w pracy terapeutycznej z dzieckiem.

14.00-14.15 Przerwa

14.15-15.00 Ukryty wymiar – sposoby pracy z metaforą w arteterapii. Jak wykorzystywać arteterapię w pracy z grupą dziecięcą i młodzieżową (zasady arteterapii w grupie oraz tworzenie scenariuszy zajęć z zastosowaniem arteterapii grupowej). Eksplozja kreatywności – nietypowe projekty arteterapeutyczne, które warto zobaczyć. Top 10 – dziesięć interwencji, które powinien znać każdy arteterapeuta. „Narzędziownia” – gotowe ćwiczenia i interwencje arteterapeutyczne do wykorzystania w praktyce.

 Kurs prowadzi:

Anna Korobczak – psycholog, terapeuta, trener, Ukończyła psychologię kliniczną oraz komunikację społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w placówkach związanych z ochroną zdrowia psychicznego o somatycznego. Umiejętności terapeutyczne rozwijała w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie oraz podczas licznych specjalistycznych szkoleń z zakresu diagnozy i terapii dziecięcej. Pracuje terapeutycznie z dziećmi i rodzicami. Prowadzi autorskie szkolenia związane z rozwijaniem umiejętności pracy terapeutycznej dla specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć o charakterze terapeutycznym i psychoedukacyjnym z zastosowaniem metod pracy arteterapeutycznej dla różnych grup wiekowych. Prowadziła kompleksowe szkolenia instruktorskie z pracy metodami terapii sztuką m.in. psychologów, pedagogów, arteterapeutów, plastyków, nauczycieli, animatorów kultury. Jest autorską programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży bazujących na oddziaływaniach arteterapeutycznych. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół metod ochrony zdrowia psychicznego dzieci i dorosłych. Prowadzi Pracownię Psychologii i Psychoprofilaktyki – miejsce praktycznych szkoleń z kreatywnymi ludźmi pragnącymi poszerzać wiedzę z obszaru terapii dzieci i młodzieży, a także miejsce rozwojowych warsztatów dla rodziców terapeutyczny azyl dla dzieci i dorosłych.

Termin i miejsce: 29 września 2016 r., godz. 9.00-15.00, Łódzki Dom Kultury, sala 313

Cena: 130 zł/os.

Źródło: www.ldk.lodz.pl
Daty wydarzeń:

29.9.2016

Autor wpisu: Malwina Paroń

Łódzki Dom Kultury
województwo: łódzkie
90-113, Łóź, ul. Traugutta 18
rakk@ldk.lodz.pl, 797 326 216
www.ldk.lodz.pl

Miejsce wydarzenia
Łódzki Dom Kultury
województwo: łódzkie


Liczba odsłon: 791
07.09.2016