Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kto Ty jesteś...?

Projekt „Kto Ty jesteś...” stanowi próbę zbudowania tożsamości kulturowej wybranych małych społeczności Dolnego Śląska na podstawie ich własnych historii i doświadczeń, czyli przez aktywizację artystyczną. Tak rozumiana edukacja kulturalna stwarza warunki do tworzenia więzi wśród mieszkańców wszystkich generacji, często różnych kultur, integrując i angażując we wspólne działania a tym samym budując kapitał społeczny.

Metody
Przedsięwzięcie zakłada działania dwubiegunowe, z jednej strony praktyczne nabywanie umiejętności interpersonalnych i artystycznych podczas zajęć twórczych:

  • warsztatów teatralnych,
  • warsztatów reportersko-literackich,
  • plastycznych warsztatów tworzenia scenografii,
  • warsztatów PR,

z drugiej strony edukacja kulturalna oparta na prezentacji wartościowych interaktywnych spektakli teatralnych, happeningów poruszających problemy współczesnego świata.

Kolejne odsłony projektu to:
- Impreza Inaugurująca cały projekt – na wrocławskim Ołtaszynie SP Nr 34 ul. Gałczyńskiego 8 18.06.16 od g 12:00
- Impreza Inaugurująca warsztaty teatralne w Głuszycy 25.06.16 g 18
- Warsztaty teatralne w Głuszycy 5,6,11,12.07.16 od g 10:00
- Impreza Inaugurująca warsztaty w Bystrzycy Górnej 12.08.16 g 18:00
- Warsztaty teatralne w Bystrzycy Górnej od sierpnia do listopada
- Pokaz finałowy w Bystrzycy Górnej listopad
- Warsztaty teatralne na Ołtaszynie od września do grudnia
- Pokaz finałowy na wrocławskim Ołtaszynie grudzień

Cel

Projekt „Kto Ty jesteś…” to działania edukacyjnoanimacyjne stymulujące kreatywność i aktywizujące twórczo uczestników reprezentujących wszystkie grupy wiekowe i społeczne. 
Działania warsztatowe dążą do stworzenia przedstawień o zwykłych ludziach i ich niezwykłym życiu, czyli o mieszkańcach społeczności, w których realizowane są działania. W procesie twórczym uczestniczą wszystkie pokolenia uczestnicy nabywają umiejętności i wiedzę związaną z tworzeniem teatru (od gromadzenia materiałów do scenariuszy poprzez ich pisanie po tworzenie samego spektaklu wraz ze scenografią, budowaniem roli, muzyką, reklamą samego spektaklu w Social mediach itp.) i przechodzą odpowiedni trening interpersonalny. Projekt penetruje świat małych społeczności (wsie, miasteczka i peryferyjne osiedla dużych miast) tworząc za pomocą artystycznych działań podwaliny wspólnej tożsamości kulturowej. Bazując na wcześniejszych doświadczeniach z projektów penetrujących tożsamość kulturową większych społeczności widzimy ogromną potrzebę angażowania wszystkich pokoleń w procesy twórcze. Widzimy też zasadność edukacji kulturalnej przez teatr, kiedy tematem przewodnim spektakli są historie samych uczestników. Jak pokazały wcześniejsze doświadczenia takie podejście do rozwoju kapitału ludzkiego zwiększa obszar aktywizacyjny przez włączanie wszystkich pokoleń w proces twórczy, integruje i kształtuje poczucie, że kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego.

Młodsi uczestnicy z dużą powagą podchodzą do zadania "tropienia" najciekawszych historii, natomiast starsi chętnie dzielą się swoimi  doświadczeniami. Przy odpowiednio dobranych technikach i działając pod czujnym okiem specjalistów uczestnicy bez większego wysiłku i z satysfakcją uczestniczą w projekcie.

Projekt skierowany jest do mieszkańców: Bystrzycy Górnej, Głuszycy, Ołtaszyna i okolic i będzie realizowany w kilku etapach.

Źródło finansowania

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Daty wydarzeń:

18.6.2016 - 20.12.2016

Autor wpisu: Katarzyna Biszko

Stowarzyszenie "Artyści Na Bruku"
województwo: dolnośląskie
50-227 Wrocław, ul. Kleczkowska 9/1
info@teatrnabruku.pl, 603 865 659
www.teatrnabruku.pl

Miejsce wydarzenia
Świetlica Wiejska w Bystrzycy Górnej, CKiMBP w Głuszycy, Sp34 i MBP na Ołtaszynie
województwo: dolnośląskie


Liczba odsłon: 659
02.09.2016