Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

REKRUTACJA. Rzecznictwo jako narzędzie w pracy animatora (30 listopada - 2 grudnia 2016, Radziejowice)

Kolejna szansa na uczestnictwo w szkoleniu z rzecznictwa - zmieniamy termin na od 30 listopada do 2 grudnia 2016 roku! Za każdym razem, kiedy opowiadasz publicznie dlaczego kultura jest ważna w życiu ludzi, albo prosisz o zagłosowanie na twój projekt pikniku sąsiedzkiego w budżecie obywatelskim, czy zachęcasz do udziału w miejskich konsultacjach społecznych dotyczących planu rewitalizacji – prowadzisz działania rzecznicze. Jeśli chcesz robić to skuteczniej, weź udział w naszym szkoleniu! Rejestracja trwa do 4 listopada 2016 roku. Nie jesteś przekonany/a? Zobacz nagranie webinarium, aby dowiedzieć się więcej. 

Rzecznictwo, czyli dbanie o to, by decyzje w sprawach, które dotyczą Ciebie, nie zapadały bez Ciebie…

 

Za każdym razem, kiedy…

 • jako animator opowiadasz publicznie dlaczego kultura jest ważna w życiu ludzi, albo prosisz o zagłosowanie na twój projekt pikniku sąsiedzkiego w budżecie obywatelskim – wówczas prowadzisz działania rzecznicze
 • jako dyrektor myślisz, o tym, jak sprawić, żeby twoja instytucja była bardziej ceniona przez władze lokalne, albo kiedy na radzie przedstawiasz roczne sprawozdanie z działalności– wówczas prowadzisz działania rzecznicze.


Rzecznictwo w Polsce jest przede wszystkim utożsamiane z formą instytucjonalną. Urzędy rzecznicze mają długą tradycję, przy jednoczesnym jasnym określeniu ich kompetencji. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, czy Pacjenta, pełnią przede wszystkim funkcję ochrony prawnej osób w imieniu których działają. Działania rzecznicze często bywają też mylone z pracą rzeczników prasowych, czy działań public relations (chociaż narzędzia PR będą w rzecznictwie użyteczne).

Rzecznictwo to mówienie w imieniu innych (np. mieszkańców, sąsiadów, seniorów, młodzieży) lub idei (np. ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwoju animacji kulturalnej, rozwoju lokalnej marki), żeby zbudować poparcie dla ważnej sprawy społecznej. Podczas szkolenia chcemy przedstawić pewien sposób myślenia i działania, który może być użyteczny dla animatorów, dyrektorów i ludzi kultury do propagowania idei, czy wprowadzania nowych rozwiązań, uwzględniających potrzeby i pomysły proponowane przez innych.

Cele szkolenia:

 1. Dowiesz się czym jest rzecznictwo i w jaki sposób narzędzia rzecznicze mogą być wykorzystywane w pracy dyrektora czy animatora kultury do budowania roli i wizerunku instytucji czy realizacji strategicznych celów.
 2. Nauczysz się, w jaki sposób opracować Plan Rzecznictwa, wychodząc od posiadanych zasobów, poprzez diagnozę problemów i określenie celów rzeczniczych, po zaplanowanie działań i mini-kampanii rzeczniczych – dzięki temu łatwiej będzie osiągnąć zakładane cele i zorganizować pracę swoją, jak i zmobilizować innych do działania.
 3. Dowiesz się na czym polega formułowanie przejrzystych komunikatów i przekazu rzeczniczego – jaka jest rola języka i struktur rzeczniczych w wystąpieniach rzeczniczych – dzięki temu Wasza komunikacja będzie zrozumiała, przyjazna i skuteczna w kontaktach z otoczeniem, a radni z zainteresowaniem wysłuchają rocznego sprawozdania.
 4. Nauczysz się jak być rzecznikiem we własnej sprawie - jak bronić swoich podglądów i przekonywać do niego innych?
 5. Nauczysz się, jak wykorzystywać historie osobiste (storytelling) i dane liczbowe w rzecznictwie.
 6. Nauczysz się, w jaki sposób roczne sprawozdanie z działalności instytucji zamienić w rzeczniczą okazję budującą wizerunek i markę instytucji.
 7. Dowiesz się, jak mobilizować mieszkańców i społeczność lokalną do prowadzenia działań rzeczniczych na rzecz rozwoju kultury, rewitalizacji i wzmacniania postaw obywatelskich.

 

Więcej na temat rzecznictwa i tematyki szkolenia możesz poczytać w „Docenić bibliotekę – jak skutecznie prowadzić rzecznictwo”
http://www.biblioteki.org/artykuly/docenic_biblioteke_jak_skutecznie_prowadzic_rzecznictwo.html . Zachęcamy również do lektury w jaki sposób podejmowane są działania na rzecz reprezentowania osobistego przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną (selfadwokaci).

 

Zobacz program szkolenia.

Zabacz nagranie webinarium z Mają Branką na kanale YouTube.

Trener: Maja Branka
Termin: 30 listopada - 2 grudnia 2016 r.

Ośrodek szkoleniowy
Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach,
ul. H. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice

REKRUTACJA

Kryteria naboru: Rejestracja poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY trwa do 4 listopada 2016 roku. Kolejność zgłoszeń będzie podstawowym kryterium wyboru. Link do formularza pojawi się w dniu otwarcia rejestracji.

Wyniki rekrutacji podamy 7 listopada 2016 roku.

Program skierowany jest do animatorów kultury i edukatorów, pracujących bezpośrednio z lokalnymi społecznościami. Na szkolenia zapraszamy animatorów działających w strukturach organizacji pozarządowych, instytucji kultury lub osobiście, w małych i średnich ośrodkach do 100 000 mieszkańców.

Oprócz kolejności zgłoszeń w przypadku dużego zainteresowania NCK będzie brało pod uwagę dwa kryteria:

 • miejsce prowadzenie działań: pierwszeństwo będą miały osoby z małych i średnich ośrodków do 100 000 mieszkańców.
 • rodzaj wykonywanej działalności: pierwszeństwo będą miały osoby pracujące bezpośrednio ze społecznością lokalną i prowadzących zajęcia lub projekty z obszaru animacji kultury i edukacji kulturalnej.


W przypadku dużego zainteresowania szkoleniami NCK będzie prosić o to, by organizacja lub instytucja oddelegowała na szkolenie tylko jednego przedstawiciela.

Koszt: Zależy nam na profesjonalizacji animatorów kultury dlatego nasze szkolenia są non-profit. Dodatkowo Narodowe Centrum Kultury dotuje finansowo szkolenia, dlatego ich cena może być konkurencyjna do ofert rynkowych: 200,00 PLN + 23% VAT (brutto: 246.00 zł) - cena obejmuje koszt: szkolenia, materiałów szkoleniowych, wyżywienia i zakwaterowania w ośrodku szkoleniowym.

Wpłaty: Wpłaty należy dokonywać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w szkoleniu.

Konto nr: 61 1130 1017 0000 0577 0120 0001
Odbiorca: Narodowe Centrum Kultury ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa
Tytułem: Opłata za udział w szkoleniu "Rzecznictwo jako narzędzie pracy animatora"

W cenę szkolenia wliczone są:

 • udział w zajęciach,
 • wyżywienie,
 • nocleg (pokoje dwuosobowe),
 • transport na trasie Warszawa - ośrodek szkoleniowy - Warszawa
 • materiały szkoleniowe,
 • zaświadczenie o udziale w szkoleniu.

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

28.10.2016 - 11.4.2016

Narodowe Centrum Kultury
Warszawa, Płocka 13
kpoteralska@nck.pl, (+48 22) 21 00 147

Miejsce wydarzenia
Ośrodek Pracy Twórczej w Radziejowicach

Radziejowice, H. Sienkiewicza 4

Program szkolenia
Liczba odsłon: 4576
04.11.2016