Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Narodowe Czytanie "Quo vadis" w Ogrodzie Saskim

3 września br. w Ogrodzie Saskim w Warszawie oraz w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja poświęcona jest dziełu „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza - polskiego pisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Wydarzenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie będzie dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Narodowe Czytanie w Warszawie zostanie oficjalnie rozpoczęte przez Parę Prezydencką. Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – pisze w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Do czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury zaproszono znanych i cenionych aktorów: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta, Jana Nowickiego. Każdemu fragmentowi powieści Henryka Sienkiewicza towarzyszyć będzie akompaniament na żywo w wykonaniu wybitnych i nagradzanych artystów. Wystąpią m. in.: Misia Furtak, Skubas, Pustki, Patrick The Pan.

Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących całe wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie na żywo tłumaczone na język migowy.

Dodatkowo będzie można ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania, a także przenieść się do czasów Nerona i zatrzymać w kadrze czas dzięki tematycznej Fotobudce. Biorąc udział w akcji „Czytanie przy kawie” przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury, będzie można napić się aromatycznej, darmowej kawy lub herbaty.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista.

Partnerem Narodowego Czytania "Quo vadis" jest Facebook, dzięki któremu informacja o inicjatywie będzie mogła trafić do ponad 14 milionów Polaków, którzy każdego miesiąca są obecni na portalu. Aby dodatkowo zaakcentować pozytywny przekaz, 3 września Facebook umieści na górze strumienia aktualności specjalnie przygotowany komunikat informujący o dniu Narodowego Czytania.

"Książki, jako integralna część kultury, są platformą i bodźcem do poznawania świata, poszerzania horyzontów oraz wymiany myśli, spostrzeżeń i poglądów z innymi ludźmi. W tym kontekście współgrają z nowoczesnymi formami komunikacji takimi jak Facebook, który umożliwia otwartą dyskusję między ludźmi na całym świecie. W dniu Narodowego Czytania chcemy namówić jak największą liczbę Polaków do rozmowy o książkach, dzielenia się swoimi wrażeniami z przyjaciółmi, a przede wszystkim - do ich czytania - mówi Jakub Turowski, Head of Public Policy w Facebooku.

 

Narodowe Czytanie po raz pierwszy wydarzenie miało miejsce w roku 2012. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredro, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Organizatorami warszawskiej edycji są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada.

Partnerami medialnymi są: Polskie Radio i Telewizja Polska.

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. 

Więcej informacji:

www.prezydent.pl

facebook.com/NarodoweCzytanie

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

30.8.2016 godz. 15:12 - 15:12

BIURO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO KANCELARIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-902 Warszawa, ul. Wiejska 10
narodoweczytanie@prezydent.pl
www.prezydent.pl/
Liczba odsłon: 968
30.08.2016