Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Centrum Cyfrowe buduje największą kolekcję zabytków w Polsce przez internet!

Obiekt lub dobro historyczne, naukowe, artystyczne i kulturowe. To definicja zabytku. Centrum Cyfrowe zaangażowało się w zadbanie o największe wartości minionych cza- sów. 4 lata temu zainicjowało projekt OTWARTE ZABYTKI. Razem z internautami cały czas buduje serwis, który jest największą kolekcją zabytków w Polsce.

 

Projekt Otwarte Zabytki rozpoczął się w 2012 roku. tzw. Cyfrowym Czynem Społecz- nym - obywatelską akcją czyszczenia danych pochodzących z Rejestru Zabytków. Efektem działania było rozbudowanie oraz uruchomienie serwisu internetowego Otwarte Zabytki. Umożliwia on swobodne edytowanie katalogu oraz wykorzystanie aplikacji służącyh m.in. do monitorowania i alarmowania o stanie zabytków, do tworzenia mapy zabytków oraz dodawania nowych obiektów do wspólnego katalogu.

Skąd pomysł na połączenie otwartości, społecznego zaangażowania oraz popularyzacji polskich zabytków? Otwarte Zabytki to oddolna inicjatywa Centrum Cyfrowego skierowana do tych, którzy chcą uczestniczyć w społeczeństwie i życiu administracji publicznej. Centrum Cyfrowe zaczynając pracę nad projektem zajęło się tematem otwartych danych publicznych, który obecnie jest w rękach Ministerstwa Cyfryzacji (trwają prace nad rządowym programem otwierania danych publicznych). Był to punkt wyjścia do myślenia o zabytkach w kontekście danych dostępnych dla wszystkich ludzi. Oprócz samego serwisu Otwarte Zabytki prowadzone są działania edukacyjne i animacyjne, zachęcające do angażowania się w cyfrową ochronę zabytków w każdym zakątku Polski. Dzięki tzw. wizjom lokalnym wypracowywane są projekty mające na calu zwiększenie zainteresowania lokalnymi zabytkami. Duży nacisk położony jest na pracę społeczności lokalnej, a efekt tych działań to m.in. tworzenie oryginalnych spacerowników z wyróżnieniem tras wokół wybranych zabytków.

„Celem projektu jest dbanie o wspólne dziedzictwo kulturowe. Serwis Otwarte Zabytki skierowany jest dla internautów-amatorów, entuzjastów, jak również ekspertów w dziedzi- nie zabytków. Jest to próba zebrania wszystkich zaangażowanych w tego rodzaju czyn społeczny w jednym miejscu.” - mówi Alek Tarkowski Dyrektor Centrum Cyfrowego. „Efektem projektu ma być powstawanie największej w Polsce kolekcji opisów zabytków. Dzięki projektowi chcemy zwiększy również zaangażowanie ludzi we wspólne opisywanie polskiej kultury i dbania o dziedzictwo kulturowe” - dodaje.

Jak działa sam serwis Otwarte Zabytki? Ważne! Nie jest to serwis informacyjny! Jest to jeden z przykładów działań crowdsourcingu - modelu współpracy, który dzięki dostępności do internetu umożliwia zmniejszenie kosztów komunikacji i koordynowania pracy. To jeden z przykładów działania w modelu roju, cyfrowego pospolitego ruszenia lub zwyczajnie mówiąc pracy społecznościowej dążącej do określonego celu. Co to oznacza dla projektu? Ludzie mieszkający w całej Polsce mogą w bardzo prosty sposób opisywać napotkane lub wybrane przez siebie zabytki. Wszystko dzieje się przez internet, więc zabytek może być dodany w kilka minut z dowolnego miejsca, ale z aktywną siecią internetową. Odwiedzając stronę Otwarte Zabytki można sprawdzić jakie informacje o wybranych zabytkach wymagają uzupełnienia a przy okazji stać się współtwórcą największej kolekcji zabytków w Polsce.

 

INFORMACJE O ORGANIZACJI

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego wykorzystujżc potencjał narzędzi cyfrowych oraz modeli współpracy opartych na dzieleniu się zasobami i wiedzę.

Projekt Otwarte Zabytki jest częścią programu Otwarta Kultura prowadzonego w duchu ‘think & do tankowym’ – diagnozowanie, opisywanie oraz aktywne wpływanie na kształt rzeczywistości społecznej. Najważniejszą cechą projektu jest otwartość, czyli udostępnianie zasobów i promowanie modeli współpracy w oparciu o otwarte zasoby. Partnerem instytucjonalnym projektu jest Creative Commons Polska.

Projekt Otwarte Zabytki dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Daty wydarzeń:

25.8.2016 - 30.12.2016

Autor wpisu: SLOW PR

Centrum Cyfrowe
województwo: mazowieckie
00-159 Warszawa, Andersa 29
kontakt@centrumcyfrowe.pl, +48 533 951 925
www.otwartezabytki.pl www.centrumcyfrowe.pl
Liczba odsłon: 796
25.08.2016