Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Słowem-kluczem dla tegorocznej edycji festiwalu ARTLOOP jest pojęcie KUMULACJI.

To po pierwsze kumulacja doświadczeń nagromadzonych podczas dotychczasowych odsłon projektu, z których każda była inną próbą odczytania przestrzeni Sopotu poprzez interwencje artystów wizualnych, kino i przedsięwzięcia muzyczne.
W tym roku, pragniemy spojrzeć od zewnątrz zarówno na sam festiwal, jak i na miasto, w którym się on rozgrywa.
Ten zewnętrzny punkt widzenia, umożliwiający krytyczny dystans – jednak bez opuszczania przestrzeni symbolicznej miasta – odnajdujemy na sopockim Molo.

To właśnie ono jest miejscem, w którym ogniskujemy tegoroczną edycję ARTLOOP i kumulujemy artystyczne interpretacje oraz odczytania przestrzeni publicznej.

Cel i problematyka projektu

Celem realizowanych w ramach festiwalu ARTLOOP działań, jest wplecenie w turystyczno-wypoczynkową narrację Molo alternatywnych wątków wprowadzonych przez interweniujących w tę wyjątkową przestrzeń artystów. Na Molo prowadzą wszystkie Sopockie ścieżki; pragniemy aby w tym samym miejscu zbiegły się snute przez artystów nici krytycznej refleksji nad miastem, jego relacjami z morzem i rozwijającymi się na tle tych relacji rytuałami, zachowaniami i strukturami społecznymi.
Tematem przewodnim symbolicznej i urbanistycznej narracji Sopotu jest morze – jego brzeg, plaża, panorama, szum fal i daleki horyzont. Wszystkie drogi w Sopocie prowadzą nad morze. Molo jest kulminacją tego zainteresowania: miejską strukturą, która przekracza brzeg i przenosi charakterystyczne dla Sopotu formy życia społecznego – wypoczynek, lans, autoreprezentację, spacery, biznes turystyczny, uczestnictwo w spektaklu natury w roli widza – w głąb morza.

Z drugiej strony Molo to jedyne miejsce w Sopocie, z którego spojrzeć można na samo miasto z pewnej perspektywy, ujrzeć je od zewnątrz. Wejście na Molo jest ruchem w kierunku morza i  horyzontu, ale powrót z Mola jest ruchem w kierunku miasta.
W ramach ARTLOOP pragniemy wykorzystać obydwa te wektory i podpowiadaną przez nie dwutorową refleksję na temat szczególnej kondycji nadmorskiego kurortu.

Molo traktujemy jako miejsce, w którym dochodzi do kumulacji sopockiej tożsamości. Tu  charakter przestrzeni publicznej Spotu spełnia się ostatecznie. Dlatego właśnie na Molo – i w jego najbliższym otoczeniu – kumulujemy większość realizacji tegorocznego festiwalu.

Metody

Wystawę KUMULACJA budują prace wyłonione w wyniku rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu oraz prace artystów zaproszonych przez kuratorów.

Zaproszenie Kolektywu Kuratorskiego przyjęli:

Oskar Dawicki, Mikołaj Długosz, Ada Karczmarczyk, Polen Performance, Magdalena Starska, Jakub Woynarowski. Spośród 90 zgłoszeń, jakie napłynęły z różnych stron świata na konkurs ogłoszony przez 05 ARTLOOP Kolektyw Kuratorski wybrał następujące prace, które zostaną zrealizowane podczas wystawy KUMULACJA: Karolina Balcer, „Parawaning“, instalacja | Joanna + Agnieszka Fluder, „Numer jeden“, wideo + performance | Daniel Rumiancew, „Moloch“, instalacja | Michał Sosiński, „Widokówka z Sopotu“, instalacja | Dorota Walentynowicz, „Sight Chill“, instalacja świetlna | Ania + Adam Witkowscy, „W zenicie“, performatywny utwór muzyczny | Xavery Deskur Wolski, „Przybysz“, rzeźba.


W ramach współpracy z Miastem Katowice oraz Katowice Street Art Festival swoją instalację wykona Sławek ZBIOK Czajkowski. 

Kolektyw Kuratorski w składzie: 
Lena Dula, Małgorzata Gołębiewska, Emilia Orzechowska, Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski
+ Marcin S. Gołębiewski 

 

KUMULACJA FILMOWA: DOKUMENTY / FABUŁY / EKSPERYMENTY
będą prezentowane w wieloekranowej Kinoinstalacji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Powracamy po przerwie do pomysłu prezentowania programu filmowego w specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, umożliwiającej oglądanie filmów na wielu ekranach. Dla widzów szykujemy dwie główne przestrzenie projekcyjne - w tym przestrzeń do oglądania filmów na leżąco. Miłośników zakamarków i bardziej intymnych sytuacji zapraszamy do wygodnych stanowisk z ekranami, na których wyświetlimy wybór krótkich form i video artu. Kinoinstalacja zostanie zrealizowana na ostatnim piętrze Państwowej Galerii Sztuki.

Autorką tegorocznego projektu jest Dorota Terlecka z Biura Kreacja
W programie:

KUMULACJA / REWOLUCJA: 
“Wideokracja” / “Videocracy” reż. Erik Gandini 
„WiNWiN“ reż. Daniel Hoesl
„High-Rise“ reż. Ben Wheatley

 

KUMULACJA MAGICZNYCH SUBSTANCJI:
„Magiczna substancja we mnie“ / „A Magical Substance Flows Into Me“ reż. Jumana Manna
„Bardzo romantycznie“ / „Muito romantic” reż. Melissa Dullius, Gustavo Jahn
“Muzeum Niewinności” / “Innocence of Memories – Orhan Pamuk’s Museum and Istanbul” reż. Grant Gee
“Czarownica miłości” / “The Love Witch” reż. Anna Biller

 

KUMULACJA ...JA? JA. JA!!!
„Fatałaszkument“ / „Outfitumentary” reż. K8 Hardy
“Dziwny romans z własnym ego” / “A Strange Love Affair with Ego” reż. Ester Gould
“A Crackup at the Race Riots” reż. Leo Gabin
“Mamadada filmballada” / “The Filmballad of Mamadada” reż. Cassandra Guan, Lily Benson

 

KUMULACJA NA WIZJI I FONII:
“Hot Sugar i jego zimny świat” / “Hot Sugar’s Cold World” reż. Adam Bhala Lough
“BJÖRK” / “Björk. The Creative Universe of a Music” reż. Hannes Rossacher, Tita Von Hardenberg
“Wyobraź sobie świat bez muzyki” / “Imagine Waking Up Tomorrow and All Music Has Disappeared” reż. Stefan Schwietert

 

05 ARTLOOP w miejsce standardowych warsztatów proponuje spotkania z artystami i lekcje mistrzowskie, która pozwalają zbliżyć się do metod twórczych oraz poznać różnorodne strategie stosowane w świecie sztuki.

Wśród zaproszanych gości znaleźli się Sławek ZBIOK Czajkowski, Mikołaj Długosz, Jacaszek, Jarosław Kozakiewicz, Piotr Metz, Polen Performance, Łukasz Surowiec, Bogna Świątkowska. Szczegółowe informacje na temat każdego ze spotkań ogłosimy wkrótce wraz z programem godzinowym festiwalu.

Więcej informacji i szczegóły programowe:
www.artloop.pl/program

www.facebook.com/artloop

Partnerzy
Organizatorzy: Miasto Sopot | Państwowa Galeria Sztuki

Program + Produkcja: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka
Partnerzy: Miasto Katowice | Katowice Street Art Festival | Kąpielisko Morskie Sopot | Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Źródło finansowania

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Sopotu.

05 ARTLOOP FESTIVAL SOPOT

05 ARTLOOP FESTIVAL SOPOT 05 ARTLOOP FESTIVAL SOPOT 05 ARTLOOP FESTIVAL SOPOT

Autor wpisu: ARTLOOP Festival

Państwowa galeria Sztuki
województwo: pomorskie, powiat: m. Sopot
81-720 Sopot, Plac Zdrojowy 2
media@artloop.pl, 509 210 029
www.artloop.pl
Liczba odsłon: 766
19.08.2016