Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Akademie i więzienia

"Akademie i więzienia" to nowy projekt Fundacji „Dom Kultury”. Ma on na celu zaangażowanie środowisk akademickich w pracę z osobami wykluczonymi społecznie i kulturalnie, przenikanie się dwóch struktur – akademickiej i więziennej. Dlatego chcemy zaprosić artystów i teoretyków kultury związanych z wydziałami sztuk pięknych w akademiach i uniwersytetach do prowadzenia działań na rzecz osób osadzonych w pobliskich więzieniach. 

W ramach projektu przewidujemy cykle edukacji kulturalnej i artystycznej w więzieniach w Poznaniu, Toruniu, Grudziądzu i Warszawie przy udziale przedstawicieli Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W każdym więzieniu odbędzie się 20 zajęć w okresie od czerwca do grudnia 2016. Konkretny program będzie wypracowany dla poszczególnych więzień i uczelni.

Cel

Wierzymy, że nawiązana dzięki projektowi współpraca będzie kontynuowana po jego zakończeniu i przyczyni się do trwałych zmian w readaptacji społecznej ludzi wykluczonych.

 Metody

Zajęcia obejmują podstawy historii sztuki, sztukę nowoczesną i ochronę zabytków. Będą tak skonstruowane, aby uczestnicy mogli brać nich udział interaktywnie. Szczególnie zależy nam, żeby to artyści osobiście wprowadzali osadzonych w tematykę sztuki nowoczesnej, bo ważny jest aspekt spotkania z twórcą, jego charyzmą. Ochrona zabytków obejmie również sztukę nowoczesną. Poruszane zagadnienia będą interdyscyplinarne. Zajęcia będą miały formę warsztatów, tak aby prowokowały aktywną partycypację uczestników i otwierały pokłady ich twórczości. W projekcie wezmą udział studenci zaangażowanych uczelni i mamy nadzieję, że po projekcie będą chcieli odbywać w więzieniach praktyki.

Parnterzy

Opiekunką merytoryczną cyklów będzie profesor Iwona Szmelter z warszawskiej ASP.

Wspólnie z pracownikami SW dołożymy starań, żeby rotacja w grupach uczestników ­ skazanych była jak najmniejsza, bo ważna jest regularność i ciągłość prowadzonych działań, również w aspekcie resocjalizacji osadzonych poprzez udział w kulturze i sztuce.

Fundacja „Dom Kultury” od wielu lat prowadzi działalność zaangażowaną społecznie, szeroko pojętą edukację kulturalną. Dostarcza ofertę artystyczną, kulturalną i edukację do środowisk, które mają do niej utrudniony dostęp, są marginalizowane i wykluczone.

Projekt powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt objęło patronatem medialnym Radio TOK FM.

Akademie i wiezienia
Autor zdjęć: Małgorzata Brus

Akademie i wiezienia Akademie i wiezienia Akademie i wiezienia Akademie i wiezienia Akademie i wiezienia

Autor wpisu: Beata Matusiak-Bulak

Fundacja "Dom Kultury"
województwo: mazowieckie
03-107 Warszawa, Przyrzecze 1p/7
biuro@domkultury.waw.pl
www.fundacjadomkultury.pl

Miejsce wydarzenia
Warszawa, Poznań, Toruń, GrudziądzLiczba odsłon: 939
31.08.2016