Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

INSPIRATIO - Akademia Małych i Dużych Działań Aktywizujących - powiat cieszyński

Zapraszamy do udziału w serii edukacyjno-animacyjnych inicjatyw bazującej na różnych formach ekspresji, inspirowanej twórczymi metodami edukacyjnymi i poszukiwaniem kreatywności w działaniach powiązanych z kulturą i sztuką, ale także z tymi, które poza sztukę wykraczają. Projekt jest skierowany do lokalnej społeczności z gminy Brenna, gmin sąsiadujących oraz powiatu cieszyńskiego. Termin realizacji: czerwiec 2016 – 2017. Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich, ul. Stary Dwór 4

Projekt zakłada realizację 3 ścieżek aktywizacji:

I. Cykl interdyscyplinarnych spotkań dla Najmłodszych i ich opiekunów pt. "Mali Odkrywcy" inspirowany twórczymi metodami pracy i wychowania. 2-6 lat.

II. Cykl warsztatowy inspirowany pracą z nowymi technologiami dedykowany osobom w wieku 15-50 lat pt. "Pamięć Aktywna".

III. Cykl warsztatowo-plenerowy inspirowany fotografią, grafiką i lokalnym potencjałem geo-historycznym pt. "Aktywni+".

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

fio logo

 

 

 

 

 

 

Seria edukacyjno-animacyjnych inicjatyw bazująca na różnych formach ekspresji, inspirowana twórczymi metodami edukacyjnymi i poszukiwaniem kreatywności w działaniach powiązanych z kulturą i sztuką, ale także z tymi, które poza sztukę wykraczają.

Odbiorcy: lokalna społeczność z gminy Brennej, gmin sąsiadujących oraz powiatu cieszyńskiego.

Termin realizacji: czerwiec 2016 – 2017

Projekt zakłada realizację 3 ścieżek aktywizacji:

I. Cykl interdyscyplinarnych spotkań dla Najmłodszych i ich opiekunów pt. „Mali Odkrywcy”inspirowany twórczymi metodami pracy i wychowania. 2-6 lat, limit miejsc 24 osoby.

Działanie inspirowane twórczymi metodami pracy i wychowania dzieci. Ma na celu stworzenie stałego miejsca spotkań dzieci i ich opiekunów z naszymi lub zapraszanymi animatorami w przestrzeni inspirującego „Dworu Kossaków”. Zapozna z twórczymi metodami pracy z dzieckiem. W ramach cyklu planowanych jest przeprowadzenie 22 tematycznych spotkań, z czego 5 dedykowanych będzie lokalnym jednostkom żłobkowej i przedszkolnej opieki nad dzieckiem. Spotkania będą ściśle powiązane z tematyką odkrywania świata przez Najmłodszych różnymi zmysłami.

Wśród spotkań znajdą się m.in.:

•  Spotkanie „Laboratorium Koloru” inspirowane technikami malarskimi wykorzystującymi duże formaty, zabawę i eksperymenty z kolorami.

•  Spotkanie „Latarenka” w ramach specjalnego pokazu dzieci poznają różne sposoby wyświetlania bajek (np. przez diaskop). Zetknięcie z baśnią, jak i z „dziwną, ale inspirującą aparaturą”, którą można rozebrać na części pierwsze. Dzieci i rodzice skonstruują własne mini aparaty i stworzą krótkie etiudy baśniowe.

•  Spotkanie „Laboratorium Zapachu” – zabawa z zapachami oraz wspólne komponowanie perfum botanicznych.

•  Spotkanie „Nasz kwiatowy ogródek” poświęcone kwiatom i ich zapachom. Dzieci wraz z opiekunami zaprojektują swój własny ogródek w wydzielonej dla nich przestrzeni Parku Kossaków.

•  Spotkanie „Laboratorium Smaku” wspólne odkrywanie smaków tych znanych i mniej znanych oraz kuchenne eksperymenty.

•  Spotkanie „Laboratorium Dźwięku” – zabawy kształtujące postrzeganie słuchowe i ekspresję słowną.

  Spotkanie „W świecie muzyki” – „podróż” w krainę starych instrumentów oraz próba stworzenia własnych z prostych materiałów.

•  „Zwierzyniec u Kossaków” spotkania z gośćmi specjalnymi psem i koniem. Specjaliści- terapeuci, zaproponują wspólne ćwiczenia ze zwierzętami na bazie elementów dogo- i hipoterapii kształcące empatię dzieci, ich lokomotorykę oraz pozytywny stosunek do zwierząt.

•  Spotkanie „Mój Zwierzaczek” w ramach doskonalenia zmysłu dotyku i technicznych umiejętności dzieci wraz z opiekunami zrobią swojego własnego Zwierzaczka Maskotkę.

•  Spotkanie „Maluszkowa Improwizacja” – taneczne spotkanie oparte o metody kreatywnej improwizacji dla Najmłodszych bazujące na naturalnym ruchu dzieci oraz spontanicznych zabawach naśladowczych.

4 spośród wszystkich 22 spotkań zaprojektują sami opiekunowie dzieci. Pomysły tematyczne mają zostać opracowane wspólnie podczas trwania cyklu.

II. Cykl warsztatowy inspirowany pracą z nowymi technologiami dedykowany osobom w wieku 15-50 lat pt. „Pamięć Aktywna”.

Stwórz własną kampanię społeczno-reklamową regionu, zrealizuj własny film dokumentalny, zostań projektantem z misją specjalną…

Cykl warsztatów filmowo-fotograficznych, podczas których pod czujnym okiem mistrzów z danych dziedzin uczestnicy projektu przejdą cały proces tworzenia od zagadnień teoretycznych, poprzez wybór tematu, pracę w plenerze, postprodukcję komputerową po wydanie kompletnego dzieła. Pracować będziemy w trzech obszarach: filmu dokumentalnego,filmu reklamowego miejsca, w którym żyją uczestnicy i fotografii krajobrazowo-architektonicznej (rezultatem będą kartki pocztowe).

III. Cykl warsztatowo-plenerowy inspirowany fotografią, grafiką i lokalnym potencjałem geo-historycznym pt. „Aktywni+”.

Zadanie adresowane do osób 50+ (także seniorów)

Plener fotograficzny „Foto i Owo” (4 cykle: wiosna, lato, jesień, zima). Tematyka pleneru będzie związana z dawną stanicą harcerską Aleksandra Kamińskiego oraz lokalnym wzgórzem Bucze, u podnóża którego powstał przedwojenny zabytkowy (obecnie opuszczony i zaniedbany) obiekt. Prace powstałe podczas pleneru zostaną zaprezentowane w formie multimedialnej prezentacji w czasie spotkania podsumowującego projekt, publikacji albumowo-literackiej oraz wystawy. Poza fotografią, osoby będą też pracować literacko z trenerem zaproszonym do tej inicjatywy. Sprzęt fotograficzny częściowo będzie dostępny od fundacji i prowadzącego plener, w miarę możliwości uczestnicy mogą zabrać z sobą także swój sprzęt.

Akademia graficzna (4 dwudniowe spotkania). Prowadzona przy użyciu prasy graficznej do wklęsło i wypukłodruków. Tematyka spotkań będzie związana z przestrzenią Dworu i Parku Kossaków oraz lokalnej przyrody i geografii. Wynikać będzie także z przestrzeni warsztatowej, kontekstów literackich i historycznych. Przeprowadzony zostanie warsztat z różnych technik grafiki warsztatowej. Prace uczestników będą wystawione podczas ogólnodostępnej wystawy podsumowującej. Poza głównymi aktywnościami uczestnicy projektu z tej grupy wiekowej będą też mogli uczestniczyć w prelekcjach dot. rodziny Kossaków i Zofii Kossak. Ze względów integracyjnych będą nocować w bliskiej odległości Dworu Kossaków. Będzie im towarzyszyć trener czuwający.

Źródło: FUNDACJA IM. ZOFII KOSSAK
„INSPIRATIO” – Akademia Małych i Dużych Działań Aktywizujących - powiat cieszyński

„INSPIRATIO” – Akademia Małych i Dużych Działań Aktywizujących - powiat cieszyński „INSPIRATIO” – Akademia Małych i Dużych Działań Aktywizujących - powiat cieszyński „INSPIRATIO” – Akademia Małych i Dużych Działań Aktywizujących - powiat cieszyński

Autor wpisu: Monika Serafin

FUNDACJA IM. ZOFII KOSSAK
województwo: śląskie

centrumkossak@gmail.com, 33 851 03 51
dworkossakow.pl
Liczba odsłon: 1121
27.07.2016