Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Czytam i Czuję

W ramach projektu przeprowadzonych zostanie 30 spotkań z pisarzami literatury dziecięcej i animatorami promującymi głośne czytanie oraz w sposób warsztatowy zapoznający z poszczególnymi pozycjami literackimi dotyczącymi przede wszystkim problematyki uczuć i "trudnych tematów". Spotkania będą się odbywać w Centrum Kultury i Sztuki „Dworze Kossaków” na przestrzeni miesięcy maj – listopad 2016.

„Czytanie to najskuteczniejszy – i najtańszy – sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka!” (w: Wychowanie przez czytanie, I. Koźmińska, E. Olszewska)

Cel

Celem naszym jest zarówno propagowanie idei głośnego czytania dzieciom, jak i zapoznanie ich poprzez medium książkowe z problematyką nie zawsze łatwą, jednak jakże ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach. Chcemy także naszym małych odbiorcom zaproponować spotkania, w ramach których spotkają się z interesującymi zjawiskami we współczesnej literaturze dziecięcej, które zachęcą je oraz ich opiekunów do jej poznawania.

Zgodnie z tytułem projektu „Czytam i czuję” chcemy zwrócić uwagę na to, iż poprzez literaturę, książkę możemy wprowadzić dziecko w nie zawsze proste tematy w sposób najbardziej odpowiedni dla jego wrażliwości, poczucia bezpieczeństwa i integralności osobowej. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, iż obecnie coraz młodsze dzieci coraz wcześniej i częściej zaczynają „poznawać świat” nie poprzez bezpośrednie doświadczenie, ale poprzez to, co proponują choćby wszechobecne media. Tematy wokół, których pragniemy aranżować spotkania z autorami i animatorami to ekologia, tolerancja oraz szeroko rozumiana problematyka uczuć.

Metody

W ramach projektu przeprowadzonych zostanie 30 spotkań z pisarzami literatury dziecięcej i animatorami promującymi głośne czytanie oraz w sposób warsztatowy zapoznający z tematyką poszczególnych pozycji literackich. Spotkania będą się odbywać w Centrum Kultury i Sztuki „Dworze Kossaków” na przestrzeni miesięcy maj – listopad 2016. Pod kątem merytorycznym będą odpowiednio dopasowane do poszczególnych grup odbiorców.

Przeprowadzone zostaną następujące spotkania:

 • z Renatą Piątkowską wokół jej książek: „Wszystkie moje mamy”, „Malala” oraz „Hebanowe serce” – książek wielokrotnie docenianych i dotyczących ważnych społecznie tematów.
 • z Agnieszką Suchowierską wokół książki pt. „Mat i Świat” uhonorowanej Nagrodą Literacką Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.
 • z Elizą Piotrowską wokół wątków ekologicznych
 • z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel wokół książki „Królewna” i innych
 • z Anną Cieplak wokół książki pt. „Zaufanie” – pozycji, będącej kolejną, po publikacjach „Bieda. Przewodnik dla dzieci”, „Współpraca. Przewodnik dla dzieci” poruszającą ważne zagadnienia społeczne, w tym przypadku kategorię zaufania.
   

Poza tym zorganizujemy:

 • Warsztaty plastyczno-improwizacyjne z elementami głośnego czytania dookoła „zielonych bajek”, których scenariusz m.in. będzie oparty o różne literackie pozycje dla najmłodszych nawiązujące do wątków ekologicznych. Spotkania te będą miały na celu przybliżyć dziecku otaczający je świat przyrody i jego problemy.
 • „Poczytajki” – warsztaty interdyscyplinarne z elementami scenicznego czytania. Spotkania będą oscylować wokół tematyki uczuć – zrozumienia ich i radzenie sobie z nimi, a także tych najzwyklejszych, codziennych kłopotów najmłodszych i ciut starszych. Spotkania poza propagowaniem głośnego czytania, elementami stricte teatralnymi, będą zawierać także aktywności warsztatowe. Warsztaty poprowadzą aktorki Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie – Ewa Kus oraz Barbara Szotek-Stonawska.
 • Spotkania ze specjalistami zajmującymi się propagowaniem idei głośnego czytania, a poprzez to tzw. „mądrego wychowania”. W tej mierze współpracujemy przy projekcie z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Specjaliści z Fundacji poprowadzą krótkie warsztaty na temat pięknego i efektownego czytania dla rodziców/pedagogów. W tym samym czasie ich pociechy znajdą się pod opieką plastyka i aktora, którzy poprowadzą z nimi warsztaty na temat wprowadzania w świat wartości poprzez głośne czytanie oraz działania teatralno-plastyczne opracowane na bazie wcześniej przeczytanych fragmentów książek.
 • Dwa ogólnodostępne wykłady dot. tematyki „wychowania przez czytanie”.
 • Maraton Interesującego Czytania, w którym będzie mógł wziąć każdy zainteresowany.
 • „Letnią Wymienialnię Książek”
 • Ogólnopolski Konkurs Ilustratorski, który przeprowadzony zostanie w 3 kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe klasy 1-3, szkoły podstawowe klasy 4-6. Tematyka prac będzie oscylować wokół hasła CZYTAM I CZUJĘ. Zadaniem uczestników wraz z ich opiekunami (nauczycielami, rodzicami) będzie odnalezienie książki, która z jakichś powodów jest WAŻNA dla nich, bardzo ją lubią, poruszyła ich… Poza pracą plastyczną, uczestnicy będą musieli dołączyć fragment z książki, która zainspirowała ich do wykonania pracy oraz krótko opisać DLACZEGO właśnie to ta książka…

 

Link do przykładowej galerii wydarzeń projektowych: 

https://www.facebook.com/dworkossakow/photos/?tab=album&album_id=1134015883285825

Link do wydarzeń: http://dworkossakow.pl/?page_id=3076

Realizator projektu: Fundacja im. Zofii Kossak

Partner główny: Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom

Źródło finansowania

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daty wydarzeń:

1.5.2016 - 1.12.2016

Czytam i Czuję
Autor zdjęć: FZK

Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję Czytam i Czuję

Autor wpisu: FZK

Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków
województwo: śląskie
43-436, Górki Wielkie, Stary Dwór 4
centrumkossak@gmail.com, 338510351
www.dworkossakow.pl

Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków
województwo: śląskie
43-436 Górki Wielkie, ul. Stary Dwór 4

wyklad
Liczba odsłon: 993
21.07.2016