Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata

W ramach projektu zrealizowany zostanie pełnowymiarowy spektakl lalkowy  pt. "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata" powstały na bazie baśni Zofii Kossak o tym samym tytule. Zostaną  także zorganizowane interdyscyplinarne aktywności warsztatowe bezpośrednio ze spektaklem połączone.

Spektakl dla dzieci i młodzieży

Baśń sprzed stu lat pozostaje aktualna także i dziś bawi, wzrusza i opowiada o wiernej przyjaźni i wzajemnej pomocy. To piękna historia skrzata, który opiekował się od wieków dworem w Górach Wielkich i jego mieszkańcami. Swoją misję pełnił dzięki posiadanemu talizmanowi zwanym w języku skrzatów MARU. Pewnego dnia okrutny Sato kradnie Kacperkowi talizman dający mu niezwykłe opiekuńcze moce. Bez magicznego przedmiotu bohater oraz domownicy, zarówno ci pochodzący ze świata realnego, jak i fikcyjnego, narażani są na wielkie niebezpieczeństwo. To piękna i mądra baśń zainscenizowana w Polsce tylko dwa razy i to dość dawno temu (Teatr „Lalka” w Warszawie 1998 rok, amatorskie przedstawienie w Cieszynie w latach PRLu). Nowopowstały spektakl oparty na baśni Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” będzie podróżą w najbliższą i, wydawałoby się, znaną nam okolicę, która jednak tu jawi się jako świat zmitologizowany, tajemniczy.

Spektakl powstanie w Teatrze Gry i Ludzie z Katowic. Reżyserii przedstawienia podjął się Maciej Nogieć, współzałożyciel teatru oraz jego obecny dyrektor artystyczny. W ramach projektu spektakl zostanie pokazany 2 razy.

Inscenizacje będą mieć miejsce 23 lipca o godzinie 18.00 w Górkach Wielkich oraz 24 października o godzinie 14.00 w siedzibie Teatru Gry i Ludzie (Al. Niepodległości 2, 40-310 Katowice).

Warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Ścieżka 1. Przygoda z baśnią.

Warsztaty parateatralne z elementami scenicznego czytania. Przede wszystkim mają na celu pobudzenie wyobraźni młodych i najmłodszych uczestników warsztatów, także ich języka i myślenia. Warsztaty będą zawierać element przedstawienia animacji prostymi środkami scenicznymi, dzieci będą angażowane do wspólnego czytania i grania, które ma być przede wszystkim wspaniałą i rozwijającą zabawą. Będą one m.in. tworzyć własne wizje postaci z baśni, których w pozycji Zofii Kossak jest akurat pod dostatkiem. Warsztaty poprowadzą Ewa Kus oraz Barbara Szotek-Stonawska. Planujemy przeprowadzenie 5 spotkań warsztatowych tego typu. Zaczynamy 6 sierpnia 2016 roku w Górkach Wielkich. Warsztaty będę mieć także miejsce m.in. w Orzeszu, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach.

Ścieżka 2. Kanapony, Klawiki, Smoliki – tworzymy domowe skrzaty.

Zajęcia plastyczno-teatralne. Temat zajęć związany będzie z poprzedzającym je spektaklem. Uczestnicy warsztatów nadadzą formę swoim wyobrażeniom niewidzialnych, domowych mieszkańców. Wykonają teatralne lalki. Wykorzystane zostaną do tego naturalne i pozornie zbędne produkty: kawałki drewna, materiałów, niepotrzebne przedmioty domowego użytku i materiały kreatywne. Zajęcia uzupełni mini wykład z zakresu: rodzajów teatralnych lal oraz ich wykorzystania w teatrze. Warsztaty poprowadzą aktorzy Teatru Gry i Ludzie.

(termin wydarzenia: 23.07, godzina 15.00, obowiązują wcześniejsze zapisy)

Ścieżka 3. Skrzaty różnych narodów.

Zajęcia kulturoznawczo – plastyczne. Uczestnicy zajęć poznają tajemnicze krasnale różnych nacji, następnie będą miały okazję wykonać te, które najbardziej przypadną im do serc. Warsztat będzie wykorzystywał prezentację multimedialną oraz różnego rodzaju materiały plastyczne i techniczne. Warsztaty również poprowadzą aktorzy Teatru Gry i Ludzie.

(termin wydarzenia: 09.07, godzina 11.00, obowiązują wcześniejsze zapisy)

Link do galerii: https://www.facebook.com/dworkossakow/photos/?tab=album&album_id=1142579092429504

Link do wydarzeń: http://dworkossakow.pl/?cat=34

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Fundacji PZU.

Daty wydarzeń:

1.7.2016 - 30.11.2016

9.7.2016

23.7.2016

6.8.2016

23.10.2016

Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata-spektakl i warsztaty
Autor zdjęć: FZK

Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata-spektakl i warsztaty Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata-spektakl i warsztaty Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata-spektakl i warsztaty Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata-spektakl i warsztaty Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata-spektakl i warsztaty Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata-spektakl i warsztaty

Autor wpisu: FZK

Fundacja im. Zofii Kossak
województwo: śląskie
43-436,Górki Wielkie, Stary Dwór 4
centrumkossak@gmail.com, 338510351
dworkossakow.pl

Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury i Sztuki
województwo: śląskie
43-436 Górki Wielkie, Stary Dwór 4

Resource id #6
Liczba odsłon: 981
22.07.2016