Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Klasyka wiecznie młoda 2016

6 koncertów umuzykalniających dla 1600 słuchaczy to matematyczny opis edycji 2016 projektu "Klasyka wiecznie młoda" majacego na celu umuzykalnianie młodzieży miasta Mielca podlegającej obowiązkowi gimnazjalnemu. Realizowane od roku 2014 zadanie w najbliższych miesiącach znajdzie swą kontynuację w prezentacjach Mieleckiej Orkiestry Kameralnej z repertuarem uwzględniającym szybko zmieniający się w tym wieku stopnień rozwoju emocjonalnego odbiorców.  

Cel projektu 

Koncerty "Z klasyką na Ty" adresowane do klas I ukażą zasady funkcjonowania orkiestry symfonicznej i savoir - vivre koncertów filharmonicznych, a motywem przewodnim będzie muzyka polska. Spotkania "Zabawa z klasyką" dla klas II traktować będą o formach tanecznych z dźwiękowymi przykładami najpopularniejszych utworów analizowanych gatunków. Dedykowane klasom III koncerty "Klasyczne perełki" będą okazją do zaznajomienia się z estetycznymi zagadnieniami najważniejszych epok muzyki klasycznej (baroku, klasycyzmu, romantyzmu) i posłuchania wybitnych kompozycji - perełek muzyki poważnej.

Metody

Po prezentacjach każdy uczestnik będzie mógł wyrazić swoją opinię w konkursie na najlepszą recenzję koncertową, w wydarzeniach przewidziany jest także udział utalentowanych artystycznie rówieśników słuchaczy. Dzięki nieodpłatnemu uczestnictwu zadanie obejmie kazdego mielckiego gimnazjalistę, co przyczyni się do wzrostu poziomu świadomości kulturalnej znaczącej części społeczeństwa miasta.

Problematyka projektu 

Ukazywanie walorów muzyki klasycznej przybliży słuchaczom świat kultury "wysokiej", pozwoli doświadczyć emocji związanych z jej odbiorem oraz docenić jej znaczenie, co zaowocuje zwiększeniem znajomości i zainterersowaniem tą dziedziną sztuki oraz da wiedzę na temat norm zachowania i postępowania na podobnych wydarzeniach niezwykle przydatnych w dorosłym życiu zawodowym i towarzyskim. Dla zdecydowanej większosci uczestników będzie to pierwszy w życiu kontakt z tą formą kultury.

Mieleckie Towarzystwo Muzyczne (organizator przedsięwzięcia) powstało w 1997 roku, a celem jego działalności jest popularyzacja muzyki klasycznej i estradowej wśród mieszkańców miasta i regionu oraz promocja młodych i utalentowanych wykonawców. Dla realizacji zamierzeń Towarzystwo utworzyło Mielecką Orkiestrę Kameralną (1997 r.) 26 - osobową formację symfoniczną o profesjonalnej obsadzie wykonawczej, która w dotychczasowej działalności wykonała ponad 150 koncertów i audycji umuzykalniających (średnio 10 występów scenicznych w sezonie). Wydarzenia te cieszą się dużą i wciąż rosnącą popularnością, wśród melomanów dominują jednak osoby w wieku powyżej 40 lat, odsetek młodzieży jest niewielki. Projekt "Klasyka wiecznie młoda" pozwala dotrzeć do nowych środowisk, pozyskać nowych, perspektywicznych sympatyków co jest zgodne z misją Towarzystwa i istotne w regionie, w którym dostęp do kultury "wysokiej" jest utrudniony na czym szczególnie cierpi najmłodsza część społeczeństwa.

Partnerzy

Samorządowe Centurm Kultury w Mielcu.
 

Źródło finansowania

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Mielca.

Daty wydarzeń:

1.1.2016 - 31.12.2016

Autor wpisu: Piotr Wyzga

Mieleckie Towarzystwo Muzyczne
województwo: podkarpackie
39 - 300 Mielec, Kościuszki 10
www.orkiestra.mielec.pl

Miejsce wydarzenia
Samorzadowe Centrum Kultury
województwo: podkarpackie
Mielec, al. Niepodległości 7

Liczba odsłon: 789
13.07.2016