Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Lato w teatrze i trudny temat grzeczności

Kolejny projekt dynowskiego MOKu zyskał dofinansowanie Instytutu Teatralnego w ramach programu Lato w teatrze. Tym razem uczestnicy letnich warsztatów zajęli się tematem grzeczności, a przyczynkiem do pracy stała się książka Gro Dahle i Sveina Nyhus'a „Grzeczna”. Termin: 27 czerwca – 15 lipca 2016 r.

 

Problematyka projektu 
 
Cichutka jak biała kreda

Bohaterką książki jest dziewczynka o imieniu Lusia, która jest tak grzeczna, że w końcu staje się niewidzialna i znika w ścianie. Ale to nie koniec bajki. Dziewczynka przeżywa przemianę, wyzwala się ze ściany, uwalnia z krępującej grzeczności i staje się... no właśnie, jaka? W książce znajdujemy fragment, który przypomina pieśń wojowniczki. Lusia ma siłę, rozbija ścianę, rozpiera ją energia, dzięki której może dostrzec innych, którzy jak ona byli więźniami uśmiechu. Ze ściany wyprowadza swoją prababcię Matyldę. Opowieść kończy się ucztą. Lusia jest głodna, zjadłaby konia z kopytami. Odzyskuje więc nie tylko siłę, ale także apetyt na życie.

Historia opowiedziana w formie bajki dla dzieci, dotyka spraw jak najbardziej poważnych. Nieoczywistość doświadczanych przez Lusię sytuacji, każdy może zinterpretować inaczej. Uczestnicy Lata w Teatrze poddali myśl, że Lusia uwięziona w ścianie przenosi się do krainy twórczości. Wychodzi wyzwolona, mocna, samoświadoma i twórcza. Dopiero taka może widzieć innych i ich potrzeby, niemniej jest asertywna, umie zadbać o siebie.

Metody i cel projektu

Lato w teatrze to realizowany co roku program wspierający oddolne inicjatywy, projekty mające na celu organizację warsztatów i przygotowanie pokazu z udziałem dzieci i młodzieży. Teatr jest pretekstem do wspólnej, interdyscyplinarnej twórczości. Instruktorami są aktorzy, artyści sztuki cyrkowej, tancerze, opowiadacze, plastycy i muzycy. Dzieci, pod ich okiem, pracują od początku do końca nad przygotowaniem i prezentacją dwóch pokazów. Uczestnicy podzieleni są na grupy, ale próbują swoich sił w różnych dziedzinach twórczości, wzajemnie się inspirują. Działa także grupa promocyjna, bo przedsięwzięcie artystyczne musi przecież znaleźć swoich odbiorców. W ramach działań promocyjnych, dzieci organizują kolorowe parady, które raz w tygodniu, w dzień targowy, przechodzą przez miasto skandując hasła, śpiewając piosenki i rozdając przygotowaną przez dzieci gazetkę.

 „Grzeczna” w Dynowie

Intensywna praca i zarazem wakacyjna przygoda, skończy się pokazem, który zostanie zaprezentowany dwukrotnie, 14 i 15 lipca o godz. 18:00, w Ośrodku Turystycznym „Błękitny San” przy ul. Plażowej w Dynowie. Na co dzień spełnia on funkcję miejskiego targowiska. Za pomocą scenografii i działań teatralnych, przestrzeń przemieni się, stanie się miejscem akcji. Sam spektakl nie jest dla nas najistotniejszy – tłumaczy dyrektorka MOK w Dynowie, Aneta Pepaś-Skowron – oczywiście, postaramy się, by to było piękne, ciekawe wydarzenie artystyczne, niemniej najważniejszy jest sam proces twórczy, to co dzieje się pomiędzy ludźmi, możliwość zdobycia nowych doświadczeń i nabycia kompetencji.

Prezentacja jest otwarta i oczywiście nieodpłatna, podobnie jak udział w zajęciach. W organizację warsztatów i spektaklu zaangażowała się także lokalna społeczność przekazując artykuły spożywcze i finansowo wspierając działania MOK.

Temat spektaklu - destrukcyjna, tłumiąca bohaterkę grzeczność, to sprawa warta zastanowienia. Lekkie w formie, swobodne zajęcia dla dzieci i młodzieży, dające pole do ekspresji, stają się więc także okazją do podjęcia własnej i wspólnej zarazem refleksji.

więcej informacji: www.latowteatrze.idynow.pl 

https://www.facebook.com/Lato-W-Teatrze-W-Dynowie-968843456561835/

  Autorzy tekstu: grupa promocyjna, prowadzenie Joanna Sarnecka

Źródło: MOK Dynów
„Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności

„Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności „Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności „Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności „Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności „Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności „Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności „Lato w teatrze” i trudny temat grzeczności
Zapraszamy na dwa pokazy naszej pracy z dziećmi i z młodzieżą w dniach 14 i 15 lipca, godz.18.00 Ośrodek "Błękitny San".
Projekt warsztatów dla dzieci jest inspirowany książką pt. „Grzeczna” Gro Dahle i Sveina Nyhusa. To opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej (a może nie ma odwagi?) robić nic innego oprócz tego, o co jest proszona. A dorośli chcą, by była pilna, śliczna i czyściutka. Jaki stosunek do grzeczności mają młodzi i starsi mieszkańcy Dynowa? Jaki jest związek między grzecznością a postawą twórczą? Na te inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów artystycznych, w efekcie tworząc widowisko performatywne z udziałem widowni.

Zapraszamy więcej: www.latowteatrze.idynow.pl

Videorealizacja : Bartłomiej Kędzierski & Marcin Szajnik & Mateusz Martyna

Autor wpisu: Aneta Pepaś

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
województwo: podkarpackie, powiat: rzeszowski
ul. ks. Józefa Ożoga 10, 36-065 Dynów
mok@dynow.pl, 724888999, 166521806
www.mok.dynow.pl
Grzeczna - zwiastun
Liczba odsłon: 863
13.07.2016