Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Różnorodność sztuk - sztuka różnorodności" Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Projekt edukacyjny pt. „Różnorodność sztuk - sztuka różnorodności” to cykl siedmiu dwudniowych spotkań skierowanych do dzieci w wieku od IV klasy szkoły podstawowej. Program spotkań wychodził od szeroko pojętej sztuki, która inspirowała patrona Muzeum Alfonsa Karnego podążając w kierunku poznania oraz zrozumienia kulturowej różnorodności regionu Podlasia.

Problematyka projektu

Harmonogram spotkań powstał po konsultacjach z instruktorami fundacji „Dialog”. Oparto go na założeniu że wiedza musi być przekazana w możliwie atrakcyjnej formie oraz natychmiastowo wykorzystana w praktyce. Stąd też podstawą programu zostały warsztaty, wyjazdy, spacery po Białymstoku pozwalające poznać mieszkające w województwie podlaskim społeczności i ich różnorodne kultury z bliska. 
Inspiracją do powstania projektu była obserwacja niepokojących incydentów związanych z tolerancją w przestrzeni miejskiej, które widocznie rzutują na wizerunek miasta. Dodatkowo znaczenie miała chęć popularyzacji postaci Alfonsa Karnego, która dla wielu mieszkańców Białegostoku jest nieznana.

Cel projektu

Celem projektu jest kształtowanie postaw tolerancji i otwartości wśród dzieci poprzez poznanie współczesnej oraz historycznej różnorodności kulturowej regionu. Kolejny cel to pobudzenie aktywności kulturalnej dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz ich integracja. Uczestnikami projektu byli podopieczni Fundacji „Dialog” pochodzenia czeczeńskiego i polskiego w wieku od IV klasy szkoły podstawowej. Odbiorcami projektu są pozostali podopieczni fundacji, ich rodziny oraz mieszkańcy Białegostoku.

Metody

W czasie realizacji projektu wykorzystano różnorodne metody prac. Formą dominującą były warsztaty, koncentrujące się na praktycznym wykorzystaniu wiedzy oraz wycieczki pozwalające poznać z bliska zróżnicowanie kulturowe Podlasia
Pierwsze spotkanie odbyło się w weekend 2-3 kwietnia. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem warsztatów rzeźbiarskich, poprowadziła je rzeźbiarka Particia Meunier. Tego dnia dzieci udały się też w podróż szlakiem zwanym Krainą Otwartych Okiennic, aby poznać podlaskie budownictwo wiejskie i sztukę ludową. Drugiego dnia odbył się spacer edukacyjny po Białymstoku oraz warsztaty z wielokulturowości, nowoczesnego patriotyzmu i architektury miasta.
Podczas kolejnego spotkania dzieci brały udział w warsztatach malarskich prowadzonych przez artystkę Bogumiłę Masicką-Grygorczuk, warsztatach z interpretacji dzieł sztuki oraz teatralnych. Dzieci odwiedziły Tykocin, wraz z tamtejszą synagogą, poznając historię i kulturę podlaskich Żydów.
Trzecie spotkanie przybliżyło uczestnikom kulturę społeczności prawosławnej, udali się oni do Supraśla gdzie zwiedzili Muzeum Ikon. Po powrocie czekały na dzieci warsztaty z wielokulturowości, nowoczesnego patriotyzmu oraz kontynuacja warsztatów rzeźbiarskich. Drugi dzień tego spotkania upłynął pod znakiem odwiedzin w miejscach szczególnych dla katolików. Grupa udała się do sanktuarium w Studzienicznej oraz pokamedulskiego klasztoru w Wigrach.
Następne spotkanie, w ostatni weekend maja, skoncentrowało się na Białymstoku czasów młodości Alfonsa Karnego, czyli początkach XX wieku. Był to okres, który charakteryzował się niezwykłym zróżnicowaniem społecznym i kulturowym mieszkańców miasta. Oprócz spacerów edukacyjnych dzieci skupiły się na warsztatach teatralnych i scenograficznych.
Piąte spotkanie poświęcono było kulturze tatarskiej. Poznaniu jej służyły warsztaty muzyczno-choreograficznepierwszego dnia oraz wizyta w tatarskich meczetach w Kruszynianach i Bohonikach. Oprócz tego dzieci kontynuowały warsztaty teatralne przygotowując etiudę teatralną o związkach pomiędzy różnorodnością kulturową Białegostoku i twórczością artystyczną Alfonsa Karnego.
Przedostatnie spotkanie 25-26 czerwca upłynęło na pracy nad etiuda teatralną, poznawaniu kolejnych tajemnic Białegostoku w czasie spaceru edukacyjnego oraz na warsztatach z wielokulturowości. Wreszcie w pierwszy weekend maja dzieci poświęciły czas projektowaniu wystawy swoich prac oraz ostatnim próbom teatralnym.

Efekty

W niedzielę 3 lipca zaprosiliśmy białostoczan na otwarcie wystawy uświetnione pokazem teatralnym uczestników projektu. Na wystawie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego można oglądać powstałe prace plastyczne oraz fotoreportaż ze spotkań. Otwarcie wystawy samo w sobie było wyjątkową formą docenienia wysiłków dzieci, dodatkowo postanowiliśmy wręczyć im nagrody za uczestnictwo w warsztatach. Ostatnią częścią projektu jest umieszczenie fotorelacji z działań plastycznych w autobusach komunikacji miejskiej. W ramach przedsięwzięcia powstał też zeszyt edukacyjny, który będzie wykorzystywany w muzeum oraz dostępny do pobrania na stronie internetowej Muzeum Podlaskiego.

Projekt pobudził zainteresowanie sztuką i kulturą występującą na Podlasiu. Spotkania zmieniły u wszystkich uczestników postrzeganie innych grup społecznych obecnych w regionie, wzmocniły postawy otwartości i tolerancji. Poza tym dodały uczestnikom pewności siebie poprzez danie okazji do publicznych wystąpień i prezentacji własnych osiągnięć.

Rodzaj dofinansowania

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja – priorytet 1 – Edukacja kulturalna.

Organizator

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Partnerzy

Projekt powstał w Muzeum Rzeźby A. Karnego, współorganizatorem była Fundacja „Dialog”.

Źródło: www.muzeum.bialystok.pl
Daty wydarzeń:

15.3.2016 godz. 23:00 - 30.8.2016 godz. 22:00

"Różnorodność sztuk - sztuka różnorodności" projekt edukacyjny w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Autor zdjęć: Karolina Toczydłowska

Autor wpisu: Ewelina Kamieńska

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
województwo: podlaskie
15-426, Białystok, Ratusz, Rynek Kościuszki 10
pwiw@muzeum.bialystok.pl, 509336740
www.muzeum.bialystok.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
województwo: podlaskie
15-277 Białystok, Świętojańska 17

Liczba odsłon: 804
08.07.2016