Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pracownie MiserArt - translatorium źródeł

Projekt “Pracownie MiserArt translatorium źródeł” skierowany jest do osób bezdomnych objętych wsparciem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Projekt polega na organizacji warsztatów rzemieślniczych i artystycznych w przestrzeni MiserArt miejscu stworzonym z myślą o osobach bezdomnych i służącym ich aktywizacji. Projekt umożliwia osobom bezdomnym stanie się pełnoprawnymi uczestnikami i twórcami kultury.

Problematyka projektu

Projekt “Pracownie MiserArt translatorium źródeł” skierowany jest do osób bezdomnych objętych wsparciem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Projekt polega na organizacji warsztatów rzemieślniczych i artystycznych w przestrzeni MiserArt – miejscu stworzonym z myślą o osobach bezdomnych i służącym ich aktywizacji. Za pomocą narzędzi, jakie daje sztuka, warsztaty umożliwiają przemianę na wielu płaszczyznach, polegającą przede wszystkim na odzyskaniu przez uczestników poczucia przedmiotowości i sprawczości. Projekt umożliwia osobom bezdomnym stanie się pełnoprawnymi uczestnikami i twórcami kultury.

Cel projektu

Celem warsztatów jest zarówno nabycie przez uczestników twardych umiejętności rzemieślniczych, jak pobudzenie ich do twórczego rozwoju, a także wspólne sięgnięcie do źródeł zgłębianych rzemiosł i próba przełożenia procesu twórczego na język sztuki.

Metody

W przestrzeni MiserArt budujemy stoły, tworzymy przedmioty upcyklingowe – na specjalistycznych maszynach tniemy butelki, by powstały z nich designerskie szklanki. Lepiliśmy gliniane talerze, miski, odlewaliśmy porcelanowe kubki. Ceramika jest bardzo intuicyjną dziedziną sztuki, dzięki czemu w tak krótkim czasie każdy z nas mógł odnaleźć swoje miejsce w procesie twórczym. Budujemy również piec chlebowy – chcemy wypiekać chleb, począwszy od zmielenia ziaren w własnoręcznie wybudowanych żarnach (czy będzie w przyszłości pole, na którym będzie rosło zboże? Kto wie?). Chleb jest pokarmem podstawowym. Symbolika chleba jeszcze dziś jest na tyle żywotna, że tworzy całą mitologię, która stwarza rozumienie rzeczywistości ludzkiej. Chleb jest powszedni: „Przedniejsze potrzeby życia ludzkiego: woda, chleb, odzienie i dom” (Księga Syracydesa), chleb to ciało święte, ofiara, światłość, mądrość, życie, gościnność, zarobek, pożywienie i byt. Poprzez uruchomienie piekarni chcemy wzmocnić to fundamentalne, proste, „nagie”, wolne od etykiety rozumienie chleba.

W ramach projektu „Translatorium źródeł” spotykamy się również z artystami z dziedziny muzyki, literatury i teatru. Z Roxaną Mehrafzoun pracujemy nad ciałem, pobudzamy wyobraźnię i stajemy się reżyserami wideoklipów. Z Samuelem Alty i Magdaleną Lange nagraliśmy kilka autorskich piosenek, których teksty i muzyka wynikają z procesów twórczych, w których bierzemy udział – z dźwięków, które otaczają nas w MiserArt, z rozmów, które ze sobą toczymy.

Poezja, jak pisał Bruno Schulz, to krótkie spięcia sensu między słowami – tak jest również
w przypadku naszego projektu – krótkie spięcia sensu, które pojawiają się w ramach projektu chcemy przełożyć na język sztuki. W tych spięciach sensu między mną a przedmiotem mieści się być może całe clou procesu – może wyzwolić się jakaś liryka.

Efekty

Wytworzone dzieła sztuki, przedmioty, teksty kultury.

Rodzaj dofinansowania

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator

Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta

Źródło: www.bratalbert.wroc.pl
Daty wydarzeń:

1.3.2016 - 30.12.2016

Autor wpisu: Agata Mazurkiewicz

Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta
województwo: dolnośląskie
50-514 Wrocław, Bp. Bogedaina 5
71 367 12 37
www.bratalbert.wroc.pl

Miejsce wydarzenia
MiserArt — strefa kultury w labiryncie wykluczeni
województwo: dolnośląskie
50-205 Wrocław, Cybulskiego 35A

Liczba odsłon: 835
08.07.2016