Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Mateusz Nowak

Polonista i logopeda. Monodramista. Recytator, instruktor żywego słowa. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi "za zasługi w działalności edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie recytacji, kultury żywego słowa i teatru amatorskiego" (2016). Na stałe związany z Dzielnicowym Domem Kultury „Węglin” w Lublinie. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego (2006, 2007, 2008, 2009, 2016), Narodowego Centrum Kultury (2011) i Prezydenta Miasta Lublin (2013, 2014). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury (2013). Rekomendowany do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin (2015, 2016). Laureat Lubelskiej Nagrody Kulturalnej ŻURAWIE w kategorii „Słowo” (2014) oraz Tytułu „Człowiek Roku 2015” w kategorii „Kultura” w plebiscycie lubelskiego „Dziennika Wschodniego”. Artystycznie współpracował m.in.: z Pracownią Słowa i Czytelnią Dramatu Centrum Kultury w Lublinie, Teatrem Starym w Lublinie oraz Filharmonią Lubelską. Panelista w debacie o nagrodach.

 

Najciekawsze w doświadczeniu laureata nagród wydają mi się:

  • reakcje otoczenia, które potrafią być zaskakujące,
  • możliwość obserwowania jak zmienia się optyka patrzenia na to, co robię,
  • kwoty, które czasami stoją za nagrodami,
  • konkurencja – i nie boję się używać tego słowa,
  • możliwość celebracji, zwieńczenia procesu,
  • wyważenie między ambicją „chorą” a „zdrową”,
  • ilość pracy i wysiłku, które poprzedziły dane osiągnięcie.

 

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się od udziału w miejskim konkursie recytatorskim w Opolu Lubelskim w 1997 roku. Gdybym nie zaczął wtedy recytować nie trafiłbym w czas licealnych do Pracowni Słowa Centrum Kultury w Lublinie, a później nie poznałbym swojego obecnego Dyrektora, Sławomira Księżniaka, z którym współtworzyłem Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” od początku jego istnienia.
Moja ulubiona metoda pracy to słuchanie ze zrozumieniem i mówienie z empatią.
Będąc animatorem kultury nie można zapominać o słuchaniu ze zrozumieniem i mówieniu z empatią.

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

8.7.2016

Strefa Tematyczna Narodowego Centrum Kultury
Lubiąż

Miejsce wydarzenia
II NieKongres Animatorów KulturyLiczba odsłon: 1221
01.07.2016