Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Bohdan Skrzypczak

Prezes Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej CAL, twórca Nagrody im. Heleny Radlińskiej przyznawanej lokalnym animatorom. Panelista w debacie o nagrodach.

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się od pracy w Oleckim Centrum Kultury i zdecydowania się na animacyjną formułę tej instytucji oraz swojej w niej roli.

Moja ulubiona metoda pracy to działanie animacyjne łączące wielu różnorodnych partnerów.

Będąc animatorem kultury nie można zapominać o tym by być otwartym na innych i że osiągnięty cel zawsze będzie czym innym niż na początku drogi nam się wydawało.

BIOGRAFIA
Moja przygoda z animacją kultury sięga początków lat 90. XX w. kiedy mieszkając w mazurskim Olecku poszukiwałem sposobów wytworzenia nowych szans rozwojowych w warunkach niewielkiego, peryferyjnie położonego miasteczka. W warunkach ówczesnej niełatwej sytuacji społeczno-ekonomicznej właśnie w animacji kultury dostrzegłem nieograniczony wręcz potencjał społecznej zmiany. Efektem tego zafascynowania było podjęcie się przeze mnie przygotowania dużego interdyscyplinarnego przedsięwzięcia pod nazwą Przystanek Olecko (1994r). Organizowany przez samorządowe Oleckie Centrum Kultury, którym wówczas kierowałem festiwal miał performatywno-animacyjny charakter, łączył różne dziedziny sztuki, aktywności społecznej, tworzył przestrzeń przenikania kultur i idei, a przede wszystkim był bardzo intensywnym spotkaniem ludzi wokół spraw dla nich ważnych. Kilkuletnie doświadczenie oleckie (1994-1998) zapoczątkowało moje dalsze działania animacyjne realizowane w regionalnych instytucjach kultury (Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie), a także w organizacjach pozarządowych. W założonym przeze mnie Stowarzyszeniu Kulturalnym „Przypisani Północy” zapoczątkowałem przyznawaną do dziś nagrodę dla lokalnych animatorów o nazwie „Pasjonat Północy” (1997 r.). Z kolei zainicjowana przeze mnie Federacja Kultury Warmii i Mazur była głównym partnerem samorządu wojewódzkiego przy realizacji Kongresu Kultury Warmii, Mazur i Powiśla w 2001 r., podczas którego byłem przewodniczącym rady programowej. Później swoje lokalne i regionalnedoświadczenia animacyjne starałem się wykorzystać i rozwijać w ramach kierowanej przeze mnie organizacji pozarządowej Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL (www.cal.org.pl) , która zajmuje się różnymi formami rozwoju społeczności lokalnej. W głównym nurcie tych działań znajduje się edukacyjne wsparcie (szkolenia, spotkania, publikacje metodyczne) dla lokalnych animatorów kultury oraz uruchamianie współpracy domów kultury zainteresowanych społecznościowym modelem działania w środowisku lokalnym. W 2007 r. Stowarzyszenie CAL zainicjowało konkurs dla animatorów lokalnych im. Heleny Radlińskiej. Dotychczas odbyło się 8 edycji w których wyróżniono ponad 40 animatorów z całego kraju wśród których dużą część stanowili animatorzy kultury. Współpracując z Narodowym Centrum Kultury CAL realizował wiele zadań edukacyjno-doradczych dla środowiska animatorów kultury w ramach programu Dom kultury plus. Od 2009 r. CAL współprowadzi sekretariat Forum Kraków oddolnej, sieciowej współpracy animatorów kultury z terenu całego kraju. Od trzech lat CAL prowadzi nowatorską instytucje „Paca 40 – Miejsce Akcji” na warszawskim Grochowie, która jest przestrzenią do praktykowania i staży dla animatorów kultury zainteresowanych społecznościowym nurtem animacji kultury. W pracy animatora kultury jest dla mnie najważniejsze twórczość i zmiana jaka powstaje dzięki spotkaniu „zwykłych ludzi”.

NAGRODY
W związku z tym, że zajmuję się wspieraniem środowisk i animatorów lokalnych najważniejsze są nagrody otrzymane właśnie od nich. Stąd cenie sobie wysoko: laur im. A. Gładysza przyznany przez Polskie Towarzystwo Kultury (2007) oraz tytuł Ambasadora Kultury przyznany przez burmistrza Sępólna Krajeńskiego (2011).

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

8.7.2016 godz. 13:00 - 14:30

Strefa Tematyczna Narodowego Centrum Kultury
Lubiąż

Miejsce wydarzenia
II NieKongres Animatorów KulturyLiczba odsłon: 1214
27.06.2016