Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Mateusz Konieczny

Szef Stowarzyszenia Pracownia Inspiracji Kulturalnych, animator kultury, trener. Pierwszy projekt społeczno-kulturalny, współfinansowany przez program „Make a connection”, koordynował w wieku 13 lat. Zainteresowania Mateusza, a w szczególności ciekawość ludzkiego wnętrza i procesów zachodzących między ludźmi, są ściśle związane z ukończonymi studiami - pracą socjalną (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW) oraz socjologią stosowaną i antropologią społeczną (ISNS UW). Aktualnie studiuje samorząd terytorialny i politykę regionalną (CSSTiRL UW). Uczestniczył w półrocznej wymianie naukowej na Freie Universität w Berlinie. Mateusz prowadzi szkolenia z zakresu animacji kulturalnej, pracy metodą projektu, aktywności społecznej i obywatelskiej, partycypacji społecznej, samorządności uczniowskiej i praw człowieka. Autor gry „Inspiracje z Krzaków” - zbioru 24 inspiracji na animacje i działania, które można zrobić nie tylko w Krzakach i krzakach.  

Wyróżniony za pracę społecznikowską, kreatywność i skuteczność w działaniu w VII Konkursie Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans’a (2007). Stypendysta „Doliny Kreatywnej” programu Telewizji Polskiej (2007). Nagrodzony przez Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia artystyczne i promocję województwa łódzkiego (2008) oraz osiągnięcia naukowe (2016). Laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej organizowanego przez Centrum Aktywności Lokalnej CAL oraz Krajowy Ośrodek EFS (2014). Nominowany do nagrody EDUinspirator (2014). Zainspirowany ideą community foundation myśli o utworzeniu funduszu lokalnego, łączącego potencjał trzech sektorów. Wspólnie z pracownikami Banku Gospodarstwa Krajowego prowadzi lekcje bankowe nt. roli i funkcji banków oraz produktów bankowych. Absolwent kursu trenerskiego. W latach 2012-2013 Ambasador Programu „Młodzież w działaniu”. Współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Evens, The New Answer, Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Obszary, które najbardziej mnie interesują:
animacja kulturalna na wsi, łączenie potencjałów, praca z dziećmi, inspiracje, animacyjne diagnozowanie potrzeb

Stypendia i nagrody:
Stypendium programu Telewizji Polskiej - „Dolina kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”, rok 2007. Stypendium zostało przeznaczono na realizację projektu „Zapraszamy w nasze Krzaki”, w ramach którego wspólnie z mieszkańcami stworzono przestrzenne mapę wsi oraz wydano serię kartek pocztowych wykonanych przez uczestników i uczestniczki warsztatów.

Specjalne wyróżnienie za pracę społecznikowską, kreatywność i skuteczność w działaniu otrzymane w ramach VII Konkursu Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans’a, rok 2007. Dzięki otrzymanej nagrodzie specjalnej - „Projekt, wykonanie i trzyletnie utrzymanie strony WWW”, o działaniach w Krzakach dowiaduje się coraz więcej osób.

 Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia artystyczne i promocję województwa łódzkiego, rok 2008. Dzięki otrzymanej nagrodzie został zakupiony sprzęt fotograficzny, dzięki któremu możliwe było zrealizowanie warsztatów dla dzieciaków.

Laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej organizowanego przez Centrum Aktywności Lokalnej CAL oraz Krajowy Ośrodek EFS, rok 2014. Dzięki otrzymanej nagrodzie możliwe było poznanie środowiska animatorów z różnych obszarów Polski, a także opracowanie koncepcji wspólnego projektu.

Nominacja do konkursu EDUinspirator w kategorii - Edukacja pozaformalna młodzieży, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, rok 2014.


Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się od warsztatów „Aby europejski film, fotografia i teatr na wsi” organizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w roku 2014 w Gimnazjum w Brzeźniu. Myślę, że moi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie dali mi dobre wzorce. Sami działali i nadal działają na rzecz lokalnej społeczności.

Moja ulubiona metoda pracy to wynik połączenia dobrych praktyk, kilku inspiracji, ciekawych rozmów oraz potencjału uczestników i współpracowników. Chciałbym, aby obok nas było więcej „krzaków życzeń”.

Będąc animatorem kultury nie można zapominać o
tym, że do działania warto włączać różne osoby i grupy. Moim zdaniem takie cechy jak zaangażowanie, sumienność, przyjazne nastawienie, otwartość, kreatywność nie powinny być obce animatorom kultury.

 Mateusza spotkacie 9 lipca od 15 do 16:30

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

9.7.2016

Liczba odsłon: 1533
06.06.2016