Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Jadwiga Konopko

Swoją przygodę z kulturą rozpoczęłam w roku 1992 kiedy podjęłam pracę w Knyszyńskim Ośrodku Kultury. Prowokacją do podjęcia pracy w kulturze były moje małe dzieci dla których nie bardzo wiedziałam jak pomóc w ich rozwoju intelektualnym i artystycznym ze względu na brak propozycji w naszym miasteczku. Od tego czasu intensywnie zaczęłam uczyć się poznawania różnych dziedzin kulturalnych. Organizowałam koła zainteresowań, różnego rodzaju akcje dla dzieci i młodzieży. W między czasie poznawałam bardzo mądrych i zacnych ludzi kultury, od których czerpałam i czerpię wiedzę i pomoc.  

Środki finansowe na działalność kulturalną zawsze były małe , więc poszukiwałam różnych metod pozyskiwania środków na atrakcyjne działania. Pisałam i piszę projekty a to na wymiany międzynarodowe młodzieży, (współpracujemy z Litwą, Białorusią i Ukrainą), tworzenie nowoczesnych pracowni tematycznych (np. pracownia garncarska, pracownia pracy twórczej, pracownia edukacji i kreacji regionalnej). Dzięki uporowi udało się reaktywować zwyczaj kolędowania wiosennego z konopielką. Pieśni archaiczne należą do najcenniejszych zabytków kultury niematerialnej. W roku bieżącym odbyły się już XV Międzynarodowe Spotkania Konopielkowe. Szacunek dla tradycji i jej pielęgnowanie to dla mnie najważniejsza część działalności. Udało mi się zarazić kultywowaniem tradycji nie tylko mieszkańców Knyszyna ale też powiatu monieckiego. Obecnie prowadzę teatr tradycji który liczy około 70 osób a w skład którego wchodzą artyści w wieku od 6 do 85 lat . Animatorem kultury byłam chyba od zawsze nie zdając sobie z tego sprawy. Dla mnie bycie animatorem to ciągła aktywność, pasja, wyczulenie na potrzeby społeczności, wrażliwość na innego człowieka, miłość do kultury i wolność która z niej wyrasta. Najciekawszą i najważniejszą rzeczą w mojej pracy jest kontakt z drugim człowiekiem. 

Obszary, które najbardziej mnie interesują:
Kultywowanie tradycji lokalnych i dziedzictwa narodowego. Reaktywowanie dawnych zwyczajów i ginących zawodów. Edukacja kulturalna dzieci, młodzieży i dorosłych wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych oraz integracji lokalnej. Współpraca i dialog międzykulturowy i międzynarodowy.

Nagroda:
W kategorii osób indywidualnych przyznana przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w roku 2015 za wybitne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w latach 2013-2014 w znaczący sposób przyczyniły się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności jako podstawowych czynników rozwoju samorządności i demokracji lokalnej w Polsce. Cieszę się że ktoś docenił moje dotychczasowe wysiłki. Było to dla mnie potwierdzeniem tego że to co robię jest ważne. Nagroda którą otrzymałam stała się dla mnie jeszcze większą motywacją do działania. 

Moja przygoda z animacją kultury
zaczęła się od roku 1992 kiedy podjęłam pracę w kulturze

Moja ulubiona metoda pracy to dialog z innymi ludźmi.

Będąc animatorem kultury nie można zapominać o zadaniu które polega na sianiu a nie czekaniu na zbiory czy tylko o nich biernym myśleniu.

Z Jadwigą spotkacie się  9 lipca od15:00 do 16:30

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

9.7.2016

Liczba odsłon: 572
06.06.2016