Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dorota Ogrodzka

Jestem pedagożką teatru, reżyserką, performerką, badaczką, animatorką kultury. Przez 4 lata pracowałam w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, gdzie założyłam i prowadziłam Młodą Scenę, realizowałam autorskie projekty i reżyserowałam spektakle oraz akcje performatywne. Obecnie współpracuję z TPB jako kuratorka, współtworzę Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, realizuję autorski działania teatralne, performerskie, edukacyjne, współpracuję z wieloma teatrami instytucjonalnymi  niezależnymi, prowadzę warsztaty. Stale współpracuję z Instytutem Teatralnym, jestem w zespole latających animatorów kultury TiT ę. Współtworzę Kolektyw Terenowy oraz kolektyw Performeria Warszawy. Współorganizuje Slot Art. Festival, gdzie razem z Pawłem Ogrodzkim zajmuję się programem warsztatów. Piszę doktorat w Zakładzie Teatru i Widowisk IKP UW, prowadzę zajęcia praktyczne i teoretyczne. Publikuję. Jestem stypendystka MKiDN.

 

Moja przygoda z animacją kultury ma swoje źródło we wczesnym dzieciństwie – w podwórkowych zabawach, harcerstwie, dziecięcym chórze i z organicznego doświadczenia, że tworzenie i edukacja mogą zdarzać się wszędzie. Najważniejszymi w moim kształceniu doświadczeniami były studia w Instytucie Kultury Polskiej UW, specjalizacja animacja kultury, kilkumiesięczna praca w Studium Teatralnym oraz przygoda w Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice a także staże w instytucjach i organizacjach kultury w Polsce i zagranicą (m.in. Odin Teatret, Instytut Grotowskiego, Creative Communities Unit na Staffordshire University, Stowarzyszenie the Laundry, Teatr Wiejski Węgajty, warsztaty z Pawłem Szkotakiem, Leszkiem Bzdylem, Teatrem Chorea). W mojej pracy kocham to, że łączy sztukę i ludzi, poczucie wspólnoty i krytyczne myślenie, sprawczość i radość, że jest nieustanną, nieprzewidywalną przygodą, okazją do spotkania z najróżniejszymi ludźmi i miejscami, mozaiką zdarzeń.

Obszary, które najbardziej mnie interesują:
Teatr, sztuki performatywne, przestrzeń publiczna, zaangażowanie społeczne, praca ze społecznościami, pedagogika teatru, praca z młodzieżą, działania międzypokoleniowe, etnoanimacja, badania kulturowe

Stypendium:
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie TEATR.

Laboratorium Teatralno-Społeczne, które jest projektem łączącym teatr, performans i zaangażowanie społeczne. W ramach laboratorium stała grupa dwudziestu uczestników i uczestniczek (ludzi związanych z teatrem na różne sposoby, ale i społeczników, pracowników ngo, aktywistów) razem pracuje nad stworzniem autorskich form wypowiedzi teatralnej, performatywnej dotyczących spraw społecznych. Powstaje spektakl, akcje performatywne, organizowane są debaty i dyskusje, w trakcie pracy laboratorium prowadzimy też dostępne dla wszystkich chętnych warsztaty otwarte, na których dzielimy się wybranymi wątkami naszej pracy.

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się od stworzenia teatru wakacyjnego w szałasie latem 1991J Miałam osiem lat.

Moja ulubiona metoda pracy to teatr i sztuki performatywne – gigantyczny zbiór metod, sposobów, działań

Będąc animatorem kultury nie można zapominać o sobie i swoich marzeniach a także odpowiedniej proporcji wrażliwości i dystansu, wyzwania i radości.

Z Dorotą spotkacie się 9 lipca od15:00 do 16:30

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

9.7.2016

Liczba odsłon: 1001
06.06.2016