Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Anna Biały

Skończyłam pedagogikę i kulturoznawstwo, w swojej pracy łączę te dziedziny w praktyce realizując projekty społeczne, kulturalne, edukacyjne. Animacja kultury, twórcze działania zogniskowane wokół kwestii społecznych fascynowały mnie od dawna i od dawna uczestniczyłam w działaniach, realizowanych w moim mieście. Od uczestnictwa do tworzenia droga nie jest daleka, a rzeczywistość wokół, to co się podoba lub to, co wymaga zmiany, potrzeby społeczności, stanowią impuls do działania. Jestem zaangażowana w różnorodne społeczne i kulturalne inicjatywy organizacji pozarządowych Klub Storrady (zwanym także Domkiem Grabarza), Stowarzyszenie POLITES. Od blisko 3 lat prowadzę biały ołówek, współpracuję z instytucjami kultury realizując projekty i wydarzenia kulturalne, twórcze spotkania dla dzieci. W animacji kultury istotne jest to, że łączy, jest „tu i teraz”, umożliwia autentyczne spotkanie i pokazuje, że każdy jest twórcą.

Obszary, które najbardziej mnie interesują:
animacja społeczności lokalnych, twórcza edukacja, sztuka dziecka

Stypendium:
W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Aktywność Obywatelska, kategoria: Animacja i edukacja kulturalna” od lipca do grudnia 2015 roku realizowałam projekt „Tylko nikomu nie mów- twórcze działania dziewcząt”. 12 dziewcząt razem z artystami uczestniczyło w wydarzeniach kulturalnych i warsztatach. Spoiwem wydarzeń i warsztatów był temat, podejmowany w sztuce i obecny w życiu dziewcząt. Twórcze warsztaty ogniskowały się wokół zagadnień jak miłość, emocje, ciało, piękno, tożsamość, uprzedzenia, choroba, śmierć, wizerunek, praca, marzenia, które interpretowałyśmy przez własne działania twórcze, wykorzystując muzykę, fotografię, grafikę użytkową, plakat i rękodzieło. Osadzony w pedagogice twórczości projekt umożliwiał obcowanie ze sztuką, jak i własną aktywność artystyczną. Dziewczyny współdecydowały o tym, na jakie wydarzenia się wybierzemy, jakie tematy będziemy podejmować i co robić. Zaangażowanie dziewczyn, otwartość na ich potrzeby i zarazem pewna elastyczność projektu, rozbudziły potrzebę uczestnictwa w kulturze oraz zachęciły do tworzenia i wnoszenia własnych wartości. Projekt powstał we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym nr 2 w Szczecinie.


Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się od uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i rozmów z ludźmi.

Moja ulubiona metoda pracy to ta, która w danej sytuacji jest najbardziej adekwatna.

Będąc animatorem kultury nie można zapominać o taśmie i nożyczkach :) O tym, że każdy projekt ma swoje życie i warto być otwartym na to, co się pojawia.

Z Anią spotkacie się 9 lipca od 15:00 do 16:30

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

9.7.2016

Liczba odsłon: 806
06.06.2016

Zobacz także:

Rusza nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów "animacja+woda"

Przed nami już siódma edycja najbardziej inspirującej konferencji w Polsce – uruchamiamy nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów! Tym razem spotkamy się w Gdyni w dniach 19-20 października, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Tematem, z którego będziemy czerpać, jest kulturotwórcza rola wody i terenów nadwodnych. Swoje projekty można zgłaszać do 30 czerwca.
 

Seminarium ”Daleko do miasta: narracje o kulturze loklanej”

Celem seminarium jest spotkanie ze sobą ludzi, którzy mają potrzebę wzajemnego obdarowywania się wiedzą: doświadczeniami badawczymi ( narracją badacza), które mogą stać się bliskie i potrzebne w pracy animatorów kultury i odwrotnie, czyli doświadczeniami animatorów (narracja praktyka), którzy zainspirują akademików do wyznaczania nowych celów badawczych. Jednym słowem marzymy o wyjątkowym transferze wymiany myśli, metod pracy, spostrzeżeń, doświadczeń, emocji i działań pomiędzy akademikami a praktykami; pomiędzy tymi dla których bliskie są narracje o kulturze lokalnej. Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Termin: 29.09. - 01.10.2017

Animacja Kultury IKP UW zaprasza na studia

Stowarzyszenie Katedra Kultury we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego zachęca do udziału w naborze na studia na specjalizacji praktycznej "Animacja Kultury" w roku akademickim 2017/2018. Zaproszenie jest kierowane do wszystkich zainteresowanych profesjonalną realizacją działań społeczno-kulturalnych, posiadających dyplom licencjata, magistra lub równorzędnego.